რუსული კანონის წინააღმდეგ აქციაზე დაკავებული ჟურნალისტების დაჯარიმება მედიისთვის მორიგ სახიფათო პრეცენდენტს ქმნის
მედიის ადვოკატირების კოალიცია ეხმიანება თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ რუსული კანონის წინააღმდეგ პროტესტის დროს დაკავებული ჟურნალისტების, კერძოდ ონლაინ-გამოცემა „პუბლიკას“ დირექტორის, ზურა ვარდიაშვილის და ონლაინ-გამოცემა „ტაბულას“ ჟურნალისტის ბექა ჯიქურაშვილის 2200-2200 ლარით დაჯარიმებას. აღნიშნული გადაწყვეტილებები ჟურნალისტების, მათი საქმიანობის და დემოკრატიული პროცესების წინააღმდეგ გადადგმულ მორიგი ნაბიჯია.
ჟურნალისტები 2023 წლის 2 მარტს პარლამენტის შენობის მიმდებარე ტერიტორიაზე დააკავეს, როდესაც მედია და სამოქალაქო სექტორი პარლამენტში რუსული კანონის საპროცედურო განხილვებს აპროტესტებდა. ზურა ვარდიაშვილი აქციის მიმდინარეობის დროს, ხოლო ბექა ჯიქურაშვილი ჟურნალისტური საქმიანობის განხორციელების დროს დააკავეს, ორივე მათგანის მიმართ შედგა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმები „წვრილმანი ხულიგნობისა“ და „პოლიციის კანონიერი მოთხოვნის დაუმორჩილებლობის" ბრალდებით. სასამართლოს წარედგინა მტკიცებულებები, რომელიც უტყუარად ადასტურებდა, რომ ბექა ჯიქურაშვილი დაკავების დროს ჟურნალისტური საქმიანობის ახორციელებდა. შესაბამისად, მისდამი სასამართლოს მხრიდან სამართალდამრღვევად ცნობა ორმაგად საგანგაშოა.
საგულისხმოა ის ფაქტი, რომ ორივე საქმის განხილვა სასამართლოში ღამის 5 საათზე დასრულდა. ძირითად მტკიცებულებად შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაკავების ოქმი და საპატრულო პოლიციის წარმომადგენლის ჩვენება ჰქონდათ წარმოდგენილი. ზურა ვარდიაშვილის შემთხვევაში კი დაკავების ბრძანების გამცემი, ვაჟა სირაძე მოწმის სახით არ დაკითხულა, ვინაიდან სასამართლომ არ დააკმაყოფილა შუამდგომლობა. არც ერთ შემთხვევაში არ ყოფილა წარმოდგენილი სამხრე კამერის ჩანაწერები. შესაბამისად, დასაბუთებული გადაწყვეტილების გარეშეც ცხადია, რომ მოსამართლე დაეყრდნო მხოლოდ საპატრულო პოლიციისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლების მიერ გაკეთებულ ახსნა-განმარტებებს.
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მიერ რუსული კანონის წინააღმდეგ გამართულ აქციაზე დაკავებული ჟურნალისტების დაჯარიმება სახიფათო პრეცენდენტს ქმნის და მედიაგარემოსთვის დამაზიანებელია. ცალსახაა, რომ აღნიშნული გადაწყვეტილება პროფესიული საქმიანობის ხელშეშლასა და შეზღუდვას ისახავს მიზნად.

The fine imposed on journalists arrested during protest against the Russian law sets another dangerous precedent for the media
The Media Advocacy Coalition reacts to the Tbilisi City Court's decision to impose fines of GEL 2,200-2,200 on journalists arrested during the protest against the Russian law, in particular Zura Vardiashvili, director of online media outlet Publika, and Beka Jikurashvili, journalist of the online media outlet Tabula. These decisions are a further step against journalists, their activities and democratic processes.
The journalists were detained near the Parliament building on 2 March, when the media and civil society protested against the procedural discussions of the Russian law in the Parliament. Zura Vardiashvili was arrested during the rally, and Beka Jikurashvili was arrested while carrying out his journalistic activities; both were charged with "petty hooliganism" and "disobedience to the lawful request of the police". Evidence was presented to the court which proved beyond doubt that Jikurashvili was engaged in journalistic activities at the time of his arrest. Therefore, the court's recognition of him as a lawbreaker is doubly alarming.
It is significant that the court's consideration of both cases ended at 5 o'clock in the early morning. The main evidence presented was the arrest report of the Ministry of Interior and the testimony of the representative of the riot police. In the case of Zura Vardiashvili, the person who issued the arrest order, Vazha Siradze, was not questioned as a witness because the court did not approve the motion. In both cases, the police body camera footage was not presented. Therefore, even without a reasoned decision, it is clear that the judge relied only on the statements of the representatives of the patrol police and the Ministry of Internal Affairs.
The Tbilisi City Court's decision to fine the journalists arrested during the rally against the Russian law sets a dangerous precedent and harms the media environment. It is clear that this ruling is aimed at preventing and restricting professional media activity.