მედიის ადვოკატირების კოალიცია შეშფოთებულია მმართველი პარტიის დეპუტატების მხრიდან ჩადენილი ძალადობის ფაქტით
გუშინ, 2022 წლის 30 ივნისს კრიტიკული მაუწყებლის “ტელეკომპანია პირველის” დირექტორს ვატო წერეთელს ამერიკის დამოუკიდებლობის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიებისას საელჩოს ტერიტორიაზე თავს დაესხნენ „ქართული ოცნების” დეპუტატები. პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ ანრი ოხანაშვილმა „ქართული ოცნების" დეპუტატების მხრიდან ფიზიკური ანგარიშსწორება უკვე დაადასტურა.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია შეშფოთებულია მმართველი პარტიის დეპუტატების მხრიდან ჩადენილი ძალადობის ფაქტით, ასევე ძალადობრივი ქმედებების შემდეგი შეფასებებით, რომელიც კიდევ უფრო აუარესებს მედიაგარემოს და საშიშს ხდის ქვეყანაში ჟურნალისტურ საქმიანობას.
კოალიცია მოუწოდებს მმართველ პარტიას დაუყოვნებლივ დააკისროს პოლიტიკური პასუხისმგებლობა მათ წევრებს და გააკეთოს სათანადო განცხადებები მედიის წამომადგენლებზე გახშირებული თავდასხმების შესაჩერებლად.
[1] სტატია: აშშ-ის საელჩოს ტერიტორიაზე „ოცნების“ დეპუტატები თავს დამესხნენ – ვატო წერეთელი https://bit.ly/3bHkuwa
[2] სტატია: ანრი ოხანაშვილი ვატო წერეთლის შესახებ: მიიღო ის პასუხი, რომელსაც იმსახურებდა https://bit.ly/3yzusIR

Media Advocacy Coalition is concerned about the violence perpetrated by ruling party MPs
Yesterday, on 30 June 2022, Vato Tsereteli, the director of the critical broadcaster TV Pirveli, was attacked by the Georgian Dream MPs on the territory of the embassy during an event dedicated to the U.S. Independence Day. Anri Okhanashvili, Chairperson of the Parliamentary Legal Issues Committee, has already confirmed the physical retaliation committed by the Georgian Dream MPs.
Media Advocacy Coalition is concerned about the fact of violence committed by the ruling party MPs, as well as the following assessments of violent actions, which further worsen the media environment and make journalistic activities dangerous in Georgia.
The Coalition calls on the ruling party to immediately hold its members politically accountable and make appropriate statements to stop the frequent attacks on media actors.
[1] Article: Georgian Dream MPs attacked me on the territory of the U.S. Embassy - Vato Tsereteli https://bit.ly/3bHkuwa
[2] Article: Anri Okhanashvili on Vato Tsereteli: “He got the answer that serves him right” https://bit.ly/3yzusIR