მმართველი პარტია გამოუსწორებელ ზიანს აყენებს ქვეყანაში არსებულ საზოგადოებრივი მაუწყებლის მოდელს
მედიის ადვოკატირების კოალიცია ეხმიანება მმართველი პარტიის მიერ შემოთავაზებულ ცვლილებებს “მაუწყებლობის შესახებ” კანონში, რომელიც ბევრ სადაო მუხლთან ერთად აჭარის ტელევიზიის მრჩეველთა საბჭოს გაუქმებას ითვალისწინებს. აღნიშნული კანონპროექტი ცალსახად ეწინააღმდეგება საზოგადოებრივი მაუწყებლის ფუნდამენტურ პრინციპებს, გამოუსწორებელ ზიანს აყენებს ქვეყანაში საზოგადოებრივი მაუწყებლის არსებულ მოდელს და სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარის ვასილ მაღლაფერიძის ძალაუფლების განმტკიცებას ემსახურება.
მმართველი პარტიის მიერ რამდენიმე კვირის წინ საჯარო დისკუსიისა და ყოველგვარი დასაბუთების გარეშე ინიცირებული იყო კანონპროექტი, რომლის მიხედვითაც, მათ შორის, სამეურვეო საბჭოს წევრთა რაოდენობა იზრდებოდა 9-დან 11-მდე, უქმდებოდა სამეურვეო საბჭოს წევრად ერთ ვადაზე მეტი ხნით არჩევის აკრძალვა, იზრდებოდა სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარისა და მოადგილის უფლებამოსილების ვადები და ა.შ. აღნიშნული კანონპროექტი კრიტიკულად იყო შეფასებული მედიისა და სამოქალაქო სექტორის მიერ, ვინაიდან ის არ პასუხობდა საზოგადოებრივი მაუწყებლის წინაშე დღეს არსებულ გამოწვევებს და აგრძელებდა ხელისუფლების მიერ საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიტაცების პროცესს. ნაცვლად იმისა, რომ არსებული კანონპროექტი გაეწვია, “ქართულმა ოცნებამ” კანონპროექტში დამატებითი ცვლილებები შეიტანა, რომლის მიხედვით აჭარის ტელევიზიის მრჩეველთა საბჭო უქმდება და მის კომპეტენციებს საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭო ითავსებს.  სამეურვეო საბჭოს წევრების რაოდენობა 9 დან 11-მდე იზრდება, და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოს ერთის ნაცვლად სამი კანდიდატის დასახელების უფლებამოსილება ენიჭება.
აჭარის ტელევიზიის შექმნა თავის დროზე მნიშვნელოვან პროგრესულ ნაბიჯად იქნა მიჩნეული და დადებითად შეფასდა ადგილობრივი და საერთაშორისო საზოგადოების მიერ. ნათია კაპანაძის ხელმძღვანელობით ტელევიზიამ ცალსახად პროგრესი განიცადა  და ის პოლარიზებულ მედია სივრცეში მიუკერძოებელი და ობიექტური სარედაქციო პოლიტიკით გამოირჩეოდა. “ქართული ოცნებისთვის” მიუღებელი აღმოჩნდა ნეიტრალური ტელევიზიის არსებობა. ჯერ დაუსაბუთებლად გაათავისუფლეს ნათია კაპანაძე, შემდეგ კი, როცა უკვე ტელევიზიას გიორგი კოხრეიძე ხელმძღვანელობდა, დაიწყო კრიტიკული ჟურნალისტების დევნა, შევიწროება და გათავისუფლება. დღეს მმართველი პარტია უპრეცედენტოდ ამცირებს აჭარის ტელევიზიის დამოუკიდებლობის ხარისხს, აუქმებს რა ადგილობრივ მრჩეველთა საბჭოს.
შემოთავაზებული კანონპროექტი ეწინააღმდეგება დემოკრატიის ძირითად ღირებულებებს და იმ პრინციპებს, რომლებზეც დაფუძნებულია საზოგადოებრივი მაუწყებლის ევროპული მოდელი. მმართველი პარტიის მფარველობით განხორციელებულმა ქმედებებმა აჭარის ტელევიზიის ჟურნალისტების დევნის კუთხით უკვე შეარყია ნდობა მედიაგარემოს მიმართ. ეს უკანასკნელი შემოთავაზებული ცვლილება მხოლოდ ამძაფრებს ამ საკითხს, კიდევ უფრო ზღუდავს მედიის მრავალფეროვნებას და აძლიერებს ხელისუფლების კონტროლს საზოგადოებისთვის ხელმისაწვდომ ინფორმაციაზე. თავისუფალი და დამოუკიდებელი საზოგადოებრივი მაუწყებელი აუცილებელია ნებისმიერი დემოკრატიის ფუნქციონირებისთვის. კონსტიტუციური ორგანიზაცია დაცული უნდა იყოს პოლიტიკური ჩარევისგან, რაც მას საშუალებას მისცემს ავტონომიურად იმოქმედოს და ემსახუროს საზოგადოებრივ ინტერესებს.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მოუწოდებს მმართველ პარტიას გაითვალისწინოს ის პოტენციური მძიმე შედეგები, რაც ამ ცვლილებას შეიძლება მოჰყვეს, როგორც  დემოკრატიის პრინციპების, ასევე საზოგადოებრივი მაუწყებლებისთვის შესაძლებლობის, სრულფასოვნად შეასრულონ თავიანთი ფუნქცია, შეზღუდვით. “ქართულმა ოცნებამ” სასწრაფოდ უნდა გაიწვიოს აღნიშნული კანონპროექტი და ამგვარი რეგრესული ინიციატივების წამოყენების ნაცვლად, გადადგას ნაბიჯები ევროკავშირის 12 რეკომენდაციის და, კონკრეტულად, მედიასთან დაკავშირებული პუნქტების შესასრულებლად.

The ruling party is causing irreparable damage to the country's public broadcasting model
The Media Advocacy Coalition reacts to the changes proposed by the ruling party in the Law on Broadcasting, which, among many controversial articles, provides for the abolition of the Adjara Television Advisory Board. The draft law clearly contradicts the basic principles of public broadcasting, causes irreparable damage to the existing model of public broadcasting in the country and serves to strengthen the power of the Chairperson of the Board of Trustees, Vasil Maglapheridze.
A few weeks ago, without any public discussion or justification, the ruling party initiated a draft law which, among other things, would increase the number of members of the Board of Trustees from 9 to 11, abolish the ban on being elected to the Board of Trustees for more than one term, increase the terms of office of the Chairperson of the Board of Trustees and the Deputy Chairperson, etc. The draft law has been criticised by the media and civil society for its lack of transparency. This draft law was criticised by the media and the civil society sector because it did not respond to the current challenges facing the public broadcaster and continued the process of the Government's hijacking of the public broadcaster. Instead of retracting the draft law, Georgian Dream introduced additional amendments to the draft text, according to which the Advisory Council of Adjara Television is abolished and its competences are transferred to the Board of Trustees of Public Broadcaster. The number of members of the Board of Trustees is increased from 9 to 11, and the Supreme Council of the Autonomous Republic of Adjara is authorised to nominate three candidates instead of one.
The creation of Adjara TV was seen at the time as an important progressive step and was positively received by the local and international community. Under the leadership of Natia Kapanadze, the television made unique progress and stood out for its impartial and objective editorial policy in the polarised media space. But the existence of a neutral television proved to be unacceptable to the Georgian Dream party. First, Natia Kapanadze was dismissed without justification, and then, during the tenure of her successor Giorgi Kokhreidze, the persecution, harassment and dismissal of critical journalists began. Today, the ruling party is taking unprecedented steps to reduce the independence of Adjara TV by abolishing the local advisory council.
The proposed law contradicts the basic values of democracy and the principles on which the European model of public broadcasting is based. Actions taken under the auspices of the ruling party to persecute Adjara TV journalists have already undermined confidence in the media environment. This latest proposed change only exacerbates this problem, further restricting media diversity and increasing government control over information available to the public. A free and independent public broadcaster is essential to the functioning of any democracy. It must be protected from political interference so that it can act autonomously and serve the public interest.
The Media Advocacy Coalition urges the ruling party to consider the potentially dire consequences of this change, both in terms of limiting the principles of democracy and the ability of public broadcasters to fully perform their functions. The Georgian Dream should immediately withdraw the said bill and, instead of proposing such regressive initiatives, take steps to fulfil the 12 recommendations of the European Union, especially those related to the media.