განცხადება “TV პირველის” წარმომადგენლებისთვის ხელშეშლების შესახებ
დღეს, 2022 წლის 24 ივნისს თბილისში, დოლიძის ქუჩაზე ჟურნალისტ ნანუკა ქაჯაიას და ოპერატორ პაპუნა ხაჩიძეს თავს დაესხნენ. გავრცელებული კადრებიდან ჩანს, რომ გადამღებ ჯგუფს აგრესიული პირები ხელს უშლიან ჟურნალისტურ საქმიანობაში.
გუშინ, 2022 წლის 23 ივნისს  “TV პირველის” კიდევ ერთმა წარმომადგენელმა, ჟურნალისტმა ნატა ქაჯაიამ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ საქართველოს პარლამენტის წევრის მამუკა მდინარაძის მხრიდან დისკრიმინაციის და აგრესიული დამოკიდებულების მსხვერპლი გახდა. ჟურნალისტის ინფორმაციით, პარლამენტის წევრმა საჯარო შეხვედრისას მის მიმართ არაერთხელ გამოიყენა არაკორექტული ლექსიკა, ისევე როგორც შეურაცხმყოფელი, პატივისა და ღირსების შემლახველი, ასევე დისკრიმინაციული ფრაზები.
• კოალიცია მოუწოდებს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს, დაუყოვნებლივ დაიწყოს გამოძიება დოლიძის ქუჩაზე  “TV პირველის”  გადამღებ ჯგუფზე თავდასხმის ფაქტზე.
• კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს ეთიკის საბჭოს ფარგლებში შეისწავლოს პარლამენტის წევრის მამუკა მდინარაძის მიერ საქართველოს პარლამენტის წევრის ეთიკის კოდექსის შესაძლო დარღვევის შესახებ.

Statement on TV Pirveli journalists experiencing interference with their work
Today, on 24 June 2022, journalist Nanuka Kajaia and cameraman Papuna Khachidze were attacked on Dolidze Street in Tbilisi. The footage shows aggressive individuals preventing the TV crew from carrying out their journalistic activities.
Yesterday, on 23 June, another representative of TV Pirveli, journalist Nata Kajaia, spoke of becoming a victim of discrimination and aggressive attitude of MP Mamuka Mdinaradze. According to the journalist, during the public meeting the MP repeatedly used foul language, insults to honour and dignity and discriminatory phrases.
· The Coalition calls on the Special Investigation Service to immediately open an investigation into the attack on the TV Pirveli camera crew on Dolidze Street.
· The Coalition calls on the Parliament of Georgia, within the framework of the Ethics Council, to investigate the possible violation of the Code of Ethics for Members of the Parliament of Georgia by Mamuka Mdinaradze.