კერძო მაუწყებლის - “იმედის” არაერთი წარმომადგენლის/დაკავშირებული პირის მონაწილეობა საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს კანდიდატის შესარჩევ კომისიაში დაუშვებელია
კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” ეხმიანება საქართველოს პარლამენტის დადგენილებას[1] საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს სამი კანდიდატის შესარჩევი საკონკურსო კომისიის შესახებ. გუშინ, 2022 წლის 30 მარტს პარლამენტმა დაამტკიცა საპარლამენტო საკონკურსო კომისია, რომლის შემადგენლობაშია კერძო მაუწყებლის - “იმედის” არაერთი წარმომადგენელი / დაკავშირებული პირი.
“საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის” 209-ე მუხლის თანახმად,  საკონკურსო კომისიაში უნდა შედიოდნენ, სამოქალაქო საზოგადოების და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები. საკანონმდებლო დონეზე დადგენილი კრიტერიუმის მიუხედავად, პარლამენტმა არასწორად გამოიყენა დისკრეცია და არ გაითვალისწინა კომისიის შემადგენლობაში პლურალიზმის მაღალი საჭიროება.
კოალიცია მიიჩნევს, რომ  კერძო მაუწყებლის “იმედის” არაერთი წარმომადგენლის ან/და მასთან დაკავშირებული პირის მონაწილეობა საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს კანდიდატის შესარჩევ კომისიაში დაუშვებელია.

The involvement of private TV Imedi-affiliate persons in the selection committee for candidates for the Public Broadcaster’s Board of Trustees is impermissible
The Media Advocacy Coalition reacts to the decision made by the Georgian Parliament[1] that the selection committee for the Board of Trustees of the Public Broadcaster should be composed of three candidates. Yesterday, on 30th March 2022, the Parliament granted approval to the Parliamentary Competition Commission that comprises certain representatives/affiliates of the private broadcaster Imedi TV.
As per Article 209 of the "Rules of Procedure of the Parliament of Georgia", it is mandatory to involve representatives from academic circles and civil society in the competition commission. The Parliament's misuse of discretion failed to consider the importance of compositional pluralism, contravening the established legislative criterion.
The coalition deems it impermissible for individuals connected to the private TV channel Imedi, including several of its representatives, to participate in the selection commission for the Board of Trustees' candidate for the Public Broadcaster.