კოალიცია ეხმიანება საქართველოს პარლამენტის მიერ „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში ცვლილების პირველი მოსმენით მიღებას
მედიის ადვოკატირების კოალიცია პოზიტიურად აფასებს საქართველოს პარლამენტის მიერ 28 ივნისს „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში ცვლილებების, რომლებიც, სხვა საკითხებთან ერთად, პასუხის უფლებას, მარეგულირებლის გადაწყვეტილების დაუყოვნებლივ აღსრულებასა და სიძულვილის ენის რეგულირებას შეეხება, პირველი მოსმენით მიღებას. მნიშვნელოვანია, რომ “მმართველმა პარტიამ” ამჯერად გაითვალისწინა როგორც ევროპის საბჭოს დამოუკიდებელი ექსპერტების, ასევე მედიისა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლების რეკომენდაციები.
აუდიოვიზუალური მედიის სფეროში სიძულვილის ენის, პასუხის უფლებისა თუ კომუნიკაციების კომისიის გადაწყვეტილების დაუყოვნებლივი აღსრულების საკითხები მნიშვნელოვან გამოწვევას წარმოადგენდა. სამწუხაროდ, პარლამენტმა 2022 წლის დეკემბერში “მაუწყებლობის შესახებ” კანონში აღნიშნულ საკითხებთან დაკავშირებული ცვლილების მიღებისას მედიის და სამოქალაქო სექტორის ლეგიტიმური მოსაზრებები არ გაითვალისწინა.
ევროპის კავშირთან ასოცირების შეთანხმების საფუძველზე საქართველოს აუდიოვიზუალური მედიის მომსახურების დირექტივის იმპლემენტაციის ვალდებულება ჰქონდა აღებული, რომელიც სხვადასხვა საკითხთან ერთად სიძულვილის ენის რეგულაციას ითვალისწინებდა. სამოქალაქო და მედიის სექტორის წარმომადგენლები ემხრობოდნენ აღნიშნული საკითხის მოწესრიგებას თანარეგულაციის პრინციპების გათვალისწინებით, რაც თანხვედრაშია ევროპულ დირექტივასთან. აღნიშნულ პოზიციას იზიარებენ ევროპის საბჭოს დამოუკიდებელი ექსპერტებიც, მიიჩნევდნენ რა მას, ქვეყანაში არსებული კონტექსტის გათვალისწინებით, ეფექტურ გზად სიძულვილის ენის წინააღმდეგ საბრძოლველად. კოალიციამ და მედია საშუალებებმა ალტერნატიული კანონპროექტიც კი მოამზადეს ამ საკითხთან დაკავშირებით, რომელიც, სამწუხაროდ, მმართველმა პარტიამ გასული წლის დეკემბერში ცვლილებების მიღებისას არ გაითვალისწინა. მედიის წარმომადგენლებისთვის პრობლემური იყო ასევე მარეგულირებლის გადაწყვეტილების დაუყოვნებლივ აღსრულებისა და პასუხის უფლების საკითხებიც. ჯერ კიდევ ვენეციის კომისია კრიტიკულად აფასებდა “ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ” კანონში მსგავს დებულებას და პარლამენტს მისი გაუქმებისაკენ მოუწოდებდა. არსებული კანონპროექტი კი კომპრომისულ ვერსიას შეიცავს, რომელიც მნიშვნელოვნად აზღვევს იმ რისკებს, რომელიც შეიძლება პრაქტიკაში წარმოიშვას.
მისასალმებელია საქართველოს პარლამენტის მიერ 28 ივნისს პირველი მოსმენით მიღებული კანონპროექტი, რომელიც მედიის, სამოქალაქო სექტორისა და ევროპის საბჭოს დამოუკიდებელი ექსპერტების მიერ შეთავაზებულ რეკომენდაციას ემყარება. აღნიშნული ცვლილება პოზიტიურ წვლილს შეიტანს ევროინტეგრაციის პროცესში. ასევე მნიშვნელოვანია, რომ კომუნიკაციების კომისიამ დაჩქარებულად, მედიისა და სამოქალაქო სექტორის სრულყოფილი ჩართულობით, მიიღოს შესაბამისი ცვლილებები მაუწყებელთა “ქცევის კოდექსში”, ეფექტური თანარეგულაციის მექანიზმის შესაქმნელად.

Media Advocacy Coalition responds to the first reading of the amendment to the Law on "Broadcasting" by the Parliament of Georgia
Media Advocacy Coalition positively evaluates the first reading of amendments to the Law on "Broadcasting" by the Parliament of Georgia on June 28, which, among other things, concern the right of reply, the immediate enforcement of the regulator's decision, and the regulation of hate speech. It is important that the "ruling party" this time took into account the recommendations of the independent experts of the Council of Europe, as well as the representatives of the media and the civil sector.
Issues of hate speech, right of reply, or immediate enforcement of the Communications Commission's decision in the field of audiovisual media were significant challenges. Unfortunately, the parliament did not take into account the legitimate opinions of the media and the civil sector when adopting the amendments related to the issues mentioned in the "Broadcasting" law in December 2022.
On the basis of the Association Agreement with the European Union, Georgia undertook the implementation of the Audiovisual Media Services Directive, which provided for the regulation of hate speech among other issues. Representatives of the civil and media sectors favored the settlement of the mentioned issue taking into account the principles of co-regulation, which is in line with the European directive. Independent experts of the Council of Europe share this position as well, considering it an effective way to fight against hate speech, given the context in the country. The coalition and the media even prepared an alternative draft law on this issue, which, unfortunately, the ruling party did not consider when adopting the amendments last December. Issues of immediate execution of the regulator's decision and the right to reply were also problematic for media representatives. Even the Venice Commission was critical of a similar provision in the "Electronic Communications" law and called on the Parliament to abolish it. The existing draft law contains a compromise version, which significantly insures the risks that may arise in practice.
The draft law adopted by the Parliament of Georgia in the first reading on June 28, which is based on the recommendations offered by the independent experts of the media, civil sector, and the Council of Europe, is welcome. This change will make a positive contribution to the European integration process. It is also important that the Communications Commission, with the full involvement of the media and the civil sector, adopt relevant changes in the "Code of Conduct" of broadcasters in order to create an effective co-regulation mechanism.