არჩევნების დღის გაშუქების რეკომენდაციები მედიის წარმომადგენლებისთვის
კოალიცია "მედიის ადვოკატირებისათვის" პარტნიორი ორგანიზაციები მზად არიან სამართლებრივი დახმარება გაუწიონ მედიაორგანიზაციებს და ჟურნალისტებს არჩევნების დღეს როგორც ფოტო-ვიდეო გადაღების წესების, ისე სხვა საარჩევნო პროცედურების თაობაზე.
☎️ შეგიძლიათ დაგვიკავშირდეთ ცხელი ხაზი ნომრებზე:
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის / Media Advocacy Coalition 555 795 776
სამართლიანი არჩევნები (ISFED) 0 800 100 143
საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია 577361520
საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია  555133345
საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა / Georgian Democracy Initiative 598 823 201
Rights Georgia / უფლებები საქართველო 577 222 361 555 21 66 21
Institute for Development of Freedom of Information 599 000 246
მედიის უფლებები 599 08 03 53
🕵 არჩევნები დღის გაშუქების ზოგადი წესები მედიის წარმომადგენლებისთვის
📖არჩევნების დღეს თან ატარეთ პირადობის მოწმობა/პასპორტი და ცესკოს მიერ გაცემული აკრედიტაციის ბარათი
⏰ საარჩევნო უბანი იხსნება კენჭისყრის დღის 7 საათზე
❌არ ატაროთ რომელიმე საარჩევნო სუბიექტის სიმბოლიკა და ნიშანი
საარჩევნო უბანზე აუცილებელია პირბადის ტარება
🎥 ფოტო და ვიდეო გადაღების უფლება საარჩევნო უბანზე
📵კენჭისყრის კაბინის  ფოტო-ვიდეო გადაღება აკრძალულია
🎙ინტერვიუს ჩაწერა დასაშვებია მხოლოდ კენჭისყრის შენობის გარეთ
↔️მინიმალური მანძილი ნებისმიერი პირისათვის ფოტოვიდეო გადასაღებად უნდა იყოს არანაკლებ 3 მეტრი, თუ კენჭისყრის შენობა არ იძლევა 3 მეტრიანი დისტანციის დაცვის საშუალებას, გადასაღებ ადგილს განსაზღვრავს შესაბამისი საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე.
⏰საარჩევნო უბანზე თქვენ შეგიძლიათ 10 წუთი გამოიყენოთ თავისუფალი ფოტო-ვიდეო გადაღებისათვის.
🚩07:00  საათიდან - ხმის დათვლის პროცედურის დასრულებამდე - გადაღება შესაძლებელია თავმჯდომარის მიერ სპეციალურად გამოყოფილი ადგილიდან.
📸მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე ამომრჩევლების (პოლიტიკური თანამდებობის პირები, საარჩევნო სუბიექტებისა და პოლიტიკური გაერთიანებების ხელმძღვანელები, რელიგიური ლიდერები) ხმის მიცემის პროცესი კენჭისყრის შენობაში ყოფნის უფლების მქონე პირებს შეუძლიათ დაუბრკოლებლად/შეუზღუდავად გადაიღონ.
📝ხელშეშლის დაფიქსირება
🔴“საარჩევნო კოდექსის” 91-ე მუხლის თანახმად, მედიის წარმომადგენლების  კანონით დადგენილი უფლებების შეზღუდვა ან მათი საქმიანობისათვის ხელის შეშლა – გამოიწვევს შესაბამისი პირის დაჯარიმებას 500 ლარის ოდენობით.
🔴კენჭისყრის შენობაში ნებისმიერი ხელშეშლა დააფიქსირეთ ე.წ. კენჭისყრის დღის ჩანაწერთა წიგნში.
❗️❗️❗️გახსოვდეთ: ზემოთ ჩამოთვლილი ნორმების დარღვევის შემთხვევაში, საუბნო საარჩევნო კომისია, ხმათა უმრავლესობით იღებს გადაწყვეტილებას შესაბამისი პირის კენჭისყრის შენობიდან გაძევების შესახებ, რაც აღინიშნება კენჭისყრის დღის ჩანაწერთა წიგნში.
🎥 მუშაობა სარჩევნო უბნის გარეთ
🚫დაუშვებელია კენჭისყრის შენობის შესასვლელიდან 25 მეტრის მანძილზე სააგიტაციო მასალის განთავსება. ეს მასალა ჩამოხსნას/დემონტაჟს/აღებას ექვემდებარება.
🚫დაუშვებელია აგრეთვე კენჭისყრის დღეს კენჭისყრის შენობაში ან კენჭისყრის შენობიდან 100 მეტრის მანძილზე ამომრჩევლის გადაადგილების ფიზიკურად შეფერხება.
🚷დაუშვებელია კენჭისყრის დღეს კენჭისყრის შენობიდან 100 მეტრის მანძილზე ადამიანთა შეკრება ან ამომრჩეველთა აღრიცხვა.
1️⃣ 1️⃣ 2️⃣- ის მეშვეობით დააფიქსირეთ კენჭისყრის შენობის გარეთ ნებისმიერი ხელშეშლა ან/და კანონდარღვევა.
📖 საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის მიერ მომზადებული დეტალური რეკომენდაციები
📖 საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის 2012 წლის 24 სექტემბრის #42/2012 დადგენილება „ზოგიერთი საარჩევნო პროცედურის განსაზღვრის შესახებ“

Recommendations for media representatives on election day coverage
The partner organisations of the Media Advocacy Coalition are ready to provide legal assistance to media organisations and journalists on Election Day regarding the rules photo-video shooting and other election procedures.
โ๏ธ You can contact us on the hotline numbers:
The Media Advocacy Coalition 555 795 776
ISFED 0 800 100 143
Georgian Young Lawyersโ Association 577361520
The Georgian Charter of Journalistic Ethics 555133345
The Georgian Democracy Initiative 598 823 201
Rights Georgia 577 222 361 555 21 66 21
Institute for Development of Freedom of Information 599 000 246
Media Rights 599 08 03 53
General Rules for Media Coverage of Election Day
On election day, carry your identity card/passport and accreditation card issued by the CEC.
The polling station opens at 7am on election day.
Do not wear any symbols or signs of any electoral subject.
โ
Wearing a facemask in the polling station is necessary.
The right to take photographs and videos in the polling station
It is forbidden to take photos or videos of the polling station.
Recording an interview is only allowed outside the polling station.
The minimum distance for any person to take a photo or video should be at least 3 metres. If the voting building does not allow observing a 3-meter distance, the distance will be determined by the chairperson of the relevant precinct election commission.
In the polling station, you can have free 10 minutes for photo and video shooting.
From 07:00 AM - until the end of the vote count - it is possible to take photographs from a place specially designated by the PEC chairperson.
๐ธ The voting process of voters of high public interest (political officials, leaders of electoral subjects and political groups, religious leaders) may be filmed by persons with the right to be in the polling station without hindrance/restriction.
Reporting interference in professional activities
According to article 91 of the Electoral Code, restricting media representatives to exercise the rights of established by law or obstructing their activities is punishable by a fine of GEL 500.
Any interference in the polling station will be recorded in the so-called logbook.
โ๏ธโ๏ธโ๏ธReminder: In case of violation of the above-mentioned norms, the Precinct Election Commission decides by majority vote to expel the person concerned from the polling station, which is recorded in the logbook.
Working outside the polling station
It is not permitted to place campaign material within 25 metres of the entrance to the polling station. This material is subject to removal/dismantling/confiscation.
It is also not permitted to physically obstruct the movement of voters inside the polling station or within 100 metres of the polling station.
It is not allowed to facilitate gathering people or registering voters within 100 meters of the polling station on the day of voting.
By dialing 1๏ธ1๏ธ2๏ธ, you should report any disturbance and/or violation of the law outside the polling station.
๐ Detailed recommendations prepared by the Georgian Charter of Journalistic Ethics
๐ Decree No. 42/2012 of the Central Election Commission of Georgia of 24 September 2012 on the Definition of Some Electoral Procedures.