კოალიცია ეხმიანება "მთავარი არხის” ჟურნალისტსა და ოპერატორზე თავდასხმის ფაქტს
მედიის ადვოკატირების კოალიცია კატეგორიულად გმობს პროფესიული საქმინობის შესრულებისას “მთავარი არხის” ჟურნალისტსა და ოპერატორზე თავდასხმის ფაქტს. ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა კრიტიკული მედიის ჟურნალისტები ძალადობისა თუ მუქარის ობიექტი გახდნენ.
მთავარი არხის ინფორმაციით მესტიის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ხაიშში "მთავარი არხის" ჟურნალისტს, ემა გოგოხიასა და ოპერატორს თავს დაესხნენ. თავდამსხმელებმა მედიის წარმომადგენლებს კამერა, მიკროფონი, გადამცემი და პირადი ტელეფონი წაართვეს და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს.
გამოხატვის თავისუფლების უფლების დაცვა აუცილებელია დემოკრატიული საზოგადოებისთვის. ჟურნალისტები მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ საზოგადოების ინფორმირებაში ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ. ნებისმიერი თავდასხმა ჟურნალისტებზე არის თავდასხმა თავად დემოკრატიაზე. აღნიშნული ძალადობა კი აშკარა მცდელობაა დააშინონ და გააჩუმონ მედიის წარმომადგენლები.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მოუწოდებს ხელისუფლებას სასწრაფოდ გამოიძიოს ემა გოგოხიასა და ოპერატორზე თავდასხმისა და პროფესიულ საქმიანობაში უკანონო ხელშეშლის ფაქტი. ხელისუფლებამ უნდა გადადგას ყველა საჭირო ნაბიჯი ჟურნალისტების დასაცავად და უზრუნველყოს მათი უსაფრთხოდ და თავისუფლად მუშაობა.

Coalition reacts to attack on Mtavari Arkhi TV journalist and cameraman
The Media Advocacy Coalition categorically condemns the attack on the journalist and cameraman of Mtavari Arkhi TV while they were carrying out their professional duties. This is not the first time that journalists from critical media outlets have been subjected to violence or threats.
According to Mtavari Arkhi TV, their journalist Emma Gogokhia and cameraman were attacked in the village of Khaishi in the Mestia municipality. The attackers took their camera, microphone, transmitter and personal phone and verbally abused them.
The protection of freedom of expression is essential in a democratic society. Journalists play an important role in informing the public about current events in the country. Any attack on journalists is an attack on democracy itself. This violence is a clear attempt to intimidate and silence the media.
The Media Advocacy Coalition calls on the government to immediately investigate the facts of the attack on Emma Gogokhia and the cameraman and the illegal interference in their professional activities. The authorities must take all necessary steps to protect journalists and ensure that they can work safely and freely.