მოსამართლეებზე სავარაუდო ზეწოლის ფაქტები რეაგირებას საჭიროებს
მედიის ადვოკატირების კოალიცია ეხმაურება უზენაესი სასამართლოს ყოფილი მოსამართლის, ბესარიონ ალავიძის ინტერვიუს, სადაც იგი მოსამართლეების მიმართ ზეწოლის ფაქტებზე საუბრობს. ალავიძის განცხადებით, რიგ შემთხვევებში იუსტიციის უმაღლესი საბჭო მოსამართლეებისგან კონკრეტულ საქმეებზე გადაწყვეტილებების შეთანხმებას მოითხოვდა. მისივე განცხადებით, ხდებოდა დაბარება კაბინეტში და „ქუჩური წესებით საქმის გარჩევა“, რათა მათთვის სასურველი შედეგი დამდგარიყო.
ბესარიონ ალავიძე საქართველოს უზენაეს სასამართლოს მოსამართლედ 2011 წლის თებერვალში 10 წლიანი ვადით დაინიშნა. 2021 წლის 22 თებერვალს მას სამოსამართლეო ვადა ამოეწურა. ალავიძე ჯერ კიდევ 2019 წელს, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეობის პერიოდში, ღიად საუბრობდა სისტემაში არსებულ ნეპოტიზმსა და „ჩაწყობებზე“. ასევე, იგი ადასტურებდა, სასამართლოში არსებული გავლენიანი ჯგუფის ე.წ. კლანის არსებობას.
ბესარიონ ალავიძის განცხადება დაადასტურა სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის (სუს-ი) ყოფილმა მაღალჩინოსანმა, ამჟამად პატიმრობაში მყოფმა სოსო გოგაშვილმა. გოგაშვილმა სოციალურ ქსელში გავრცელებულ მიმართვაში კონკრეტულ საქმეზეც ისაუბრა და განაცხადა, რომ სუს-მა სააპელაციო სასამართლოს თავმჯდომარის და ე.წ. კლანის ერთ-ერთი ლიდერის მიხეილ ჩინჩალაძის მოთხოვნით, ტელეკომპანია „რუსთავი 2-ის“ საქმეზე სასურველი გადაწყვეტილების მისაღებად ალავიძეზე ზეწოლა განახორციელა. როგორც ცნობილია, 2017 წელს, ალავიძემ „რუსთავი 2-ის“ საქმე განიხილა და 8 კოლეგასთან ერთად კერძო მაუწყებელი ქიბარ ხალვაშს მიაკუთვნა.
სასამართლო სისტემაში კორუფციის რისკების არსებობის თაობაზე წლებია ისმის დასაბუთებული კრიტიკა, რომელსაც კიდევ უფრო აღრმავებს უზენაესი სასამართლოს ყოფილი მოსამართლის ბესარიონ ალავიძისა და სუს-ის ყოფილი მაღალჩინოსნის, სოსო გოგაშვილის განცხადებები. სასამართლო სისტემის რეფორმირების აუცილებლობაზე ადგილობრივი თუ საერთაშორისო აქტორების კრიტიკა და ბოლო დროს ყოფილი მოსამართლეების მხრიდან გავრცელებული უმძიმესი ბრალდებებიც მიუთითებს.
მოვუწოდებთ საქართველოს პროკურატურას:
მოსამართლეთა ზეწოლასა და სხვა უკანონო ქმედებებთან დაკავშირებით უზრუნველყოს სრულყოფილი და ობიექტური გამოძიების ჩატარება და გამოძიების შედეგების შესახებ საზოგადოების დროული ინფორმირება. მათ შორის, დეტალურად შეისწავლოს ტელეკომპანია “რუსთავი 2-ის” საქმეზე გადაწყვეტილებაზე გავლენის მომხდენი შესაძლო ზეწოლის შემთხვევები.
ასევე, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს:
შეიქმნას დროებითი საპარლამენტო კომისია ქართული მართლმსაჯულების სისტემაში არსებული მდგომარეობის შესასწავლად. გამოვლენილი ხარვეზების ანალიზს კი დაეფუძნოს რეფორმა, რომლის მიზანი სასამართლო სისტემის არაფორმალური გავლენებისგან გათავისუფლება იქნება.

The alleged pressure on judges must be addressed
The Media Advocacy Coalition reacts to the interview with former Supreme Court justice Besarion Alavidze, in which he discusses the facts of pressure on judges. According to Alavidze, in some cases the Supreme Council of Justice asked judges to take pre-agreed decisions. In his own words, justices were summoned to the cabinets [of supervisors] and "forced into street-style discussions” for them to achieve the desired results in certain cases.
Besarion Alavidze was appointed as the Supreme Court judge in February 2011 for a 10-year term. His term expired on 22 February 2021. Even in 2019, during his tenure as a Supreme Court judge, Alavidze spoke openly about nepotism and “collusions” in the system. He also confirmed the existence of the so-called “clan” in the court.
Besarion Alavidze's statement was confirmed by Soso Gogashvili, a former high-ranking official of the State Security Service (SSG), who is currently in prison. In his speech circulated on social media networks, Gogashvili discussed a specific case, that the SSG, at the request from the Court of Appeals chairperson and one of the leaders of the so-called clan, Mikheil Chinchaladze, exerted pressure on Alavidze to make their desired ruling into Rustavi 2 TV case. It is known that in 2017 Alavidze was one of the justices in the case of Rustavi 2 TV and, together with 8 colleagues, attributed the private channel to Kibar Khalvashi.
For years, there has been well-founded criticism of the risk of corruption in the judicial system, which has been reinforced by the statements of former Supreme Court judge Alavidze and former high-ranking SSG official Soso Gogashvili. The need for reform of the judicial system is demonstrated by the criticism of local and international actors and severe allegations recently made by former judges.
We call on the Georgian Prosecutor's Office to:
Ensure a full and objective investigation into the pressure on judges and other illegal actions, and inform the public of the results of the investigation in a timely manner. In particular, to investigate in detail the cases of possible pressure influencing the decision in the case of the Rustavi 2 TV company.
We also call on the Parliament of Georgia to:
Establish a temporary parliamentary commission to investigate the current situation in the Georgian judicial system. The analysis of the identified shortcomings should form the basis of the reform, the aim of which will be to free the judicial system from informal influences.