მაუწყებლობის კანონის ჰარმონიზება ევროპის კავშირის კანონმდებლობასთან
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მიიჩნევს, რომ კრიტიკულად მნიშვნელოვანია საქართველოს პარლამენტმა „მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონი დროულად,  2023 წლის 31 მაისამდე, მოიყვანოს ევროპულ კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში. გასათვალიწინებელია ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა და კანონის უზენაესობის გენერალური დირექტორატის საინფორმაციო საზოგადოების დეპარტამენტის დამოუკიდებელ საექსპერტო დასკვნაში მითითებული ათობით რეკომენდაციები, რათა არ შეექმნას საფრთხე არა მარტო მედიაგარემოსა და კინოინდუსტრიას, არამედ საქართველოსთვის ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებას.
„მაუწყებლობის შესახებ” კანონში 2022 წლის დეკემბერში შეტანილი ცვლილებები საქართველოს პარლამენტმა დაჩქარებულად, დაინტერესებული პირების ჩართულობის გარეშე მიიღო. მიუხედავად იმ ფაქტისა, რომ ევროკავშირმა დაინახა დისკუსიების საჭიროება და ვალდებულების შესრულების ვადა 2023 წლის 31 მაისამდე გადაწია, პარლამენტი არ დაელოდა აღნიშნულ საკითხზე  ევროპის საბჭოს საექსპერტო შეფასებებს და არ გაიზიარა ტელემაუწყებლების უმრავლესობისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ მომზადებული ალტერნატიული კანონპროექტი. მედიის ადვოკატირების კოალიციამ კრიტიკულად შეაფასა პარლამენტის მიერ დაჩქარებულად, დაინტერესებული პირების ჩართულობისა და რისკების შეფასების გარეშე ცვლილებების მიღება.
2023 წლის თებერვალში გამოქვეყნებული ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა და კანონის უზენაესობის გენერალური დირექტორატის დასკვნის თანახმად, „მაუწყებლობის შესახებ კანონის რამდენიმე სფერო არ შეესაბამება ევროკავშირისა და ევროპის საბჭოს სტანდარტებს“. საერთო ჯამში, აღნიშნულია, რომ არსებული კანონი არ შეესაბამება ევროდირექტივას. გარდა ამისა, „არსებობს მთელი რიგი დებულებები, რომლებიც, სავარაუდოდ, არღვევს ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციის მე-10 მუხლს (გამოხატვის თავისუფლებას).
„მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონის ევროპულ კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში მოყვანა პირდაპირ კავშირშია „შემოქმედებით ევროპაში” საქართველოს წევრობის საკითხთან. „შემოქმედებითი ევროპა” ევროკავშირის პროგრამაა, რომელიც ევროპული კულტურისა და ხელოვნების სფეროს წარმომადგენლების მხარდასაჭერად შეიქმნა.
ყოველივე ზემოაღნიშნული გარემოებების გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, გაითვალისწინოს ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა და კანონის უზენაესობის გენერალური დირექტორატის დასკვნაში მითითებული რეკომენდაციები და 2023 წლის 31 მაისამდე „მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონი მოიყვანოს ევროპულ კანონმდებლობასთან შესაბამისობაში, რათა საქართველოს არ შეუწყდეს „შემოქმედებითი ევროპის” ნაწილობრივი წევრობა და ხელი არ შეეშალოს ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსის მიღებას.

On Harmonisation of the Law on Broadcasting with European Union legislation
The Media Advocacy Coalition believes that it is crucial for the Parliament of Georgia to bring the Georgian Law on Broadcasting in line with European legislation by the deadline of 31 May 2023. Dozens of recommendations made by the independent expert opinion of the Information Society Unit of the Council of Europe's Directorate General for Human Rights and Rule of Law should be taken into account in order not only to safeguard the media environment and the film industry, but also to ensure that Georgia's EU candidate status is not jeopardised.
Amendments to the Law on Broadcasting, introduced in December 2022, were rushed through the Georgian Parliament without the participation of interested parties. Despite the fact that the European Union saw the need for discussions and extended the deadline for compliance until 31 May 2023, the Parliament did not wait for the Council of Europe's expert assessments on the issue and did not share the alternative draft law prepared by the majority of broadcasters and NGOs. The Media Advocacy Coalition criticised the Parliament's hasty adoption of amendments without stakeholder engagement and risk assessment.
According to a report by the Council of Europe's Directorate General for Human Rights and Rule of Law, published in February 2023, "several areas of the Broadcasting Law do not comply with EU and Council of Europe standards". Overall, it states that the current law does not comply with the European Directive. In addition, "there are a number of provisions that allegedly violate Article 10 (freedom of expression) of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms".
Bringing the Georgian Law On Broadcasting into line with European legislation is directly linked to the issue of Georgia's membership in "Creative Europe". "Creative Europe" is a programme of the European Union created to support representatives of European culture and arts.
Taking into account all the above-mentioned circumstances, we call upon the Parliament of Georgia to take into account the recommendations made in the report of the General Directorate for Human Rights and Rule of Law of the Council of Europe and to bring the Georgian Law on Broadcasting into line with European legislation by 31 May 2023, so that Georgia does not cease to be a partial member of "Creative Europe" and so as not to hinder the attainment of the status of a candidate country for EU membership.