კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” სახელმწიფო ინსპექტორს მოსმენების ტექნიკური ინფრასტრუქტურის შემოწმებისკენ მოუწოდებს
კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” წევრი ორგანიზაციები სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს მოუწოდებენ გამოიყენოს “ინსპექტირების” მექანიზმი და შეისწავლოს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ინფრასტრუქტურის ბოროტად გამოყენების საკითხი.
სავარაუდოდ, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურიდან (შემდგომში სუს-ი) გამოჟონილი ინფორმაცია ე.წ. “კრებსები” 2021 წლის 13 სექტემბერს გასაჯაროვდა. საქართველოში მედიასაშუალებებმა მიიღეს ბმული ჰაკიმ ფაშას სახელით, სათაურით – „სუსის კომპრომატი საპატრიარქოს წინააღმდეგ“. ბმულზე ათასობით ფაილია, რომლებშიც მოცემულია პირადი ინფორმაცია მართლმადიდებელი სასულიერო და სამოქალაქო პირების საჯარო და პირადი ცხოვრების, სექსუალური კავშირების შესახებ. მათ შორის, ცნობილი გახდა ინფორმაცია დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლების მიყურადების შესახებ. გასაჯაროებულ ინფორმაციას თან ერთვის ფოტოები, პირადი ნომრები, ტელეფონის ნომრები. ზოგიერთი ცნობა შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს, მათ შორის, საუბარია სასულიერო პირების მხრიდან არასრულწლოვნებთან სექსუალური კონტაქტის დამყარებაზე, პატიმართა შეწყალებაზე შუამდგომლობის სანაცვლოდ ქრთამის აღების შემთხვევებზე და სხვა.
მოქმედი კანონმდებლობით, სუს-ის სისტემაში შემავალ სააგენტოს გააჩნია ფარული ელექტრონული მიყურადების სრული შესაძლებლობა. უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების თავიდან ასაცილებლად, კანონმდებლობა მოსმენების პროცესში სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის და საქართველოს უზენაესი სასამართლოს სავალდებულო ჩართულობას მოითხოვს. ამ ინსტიტუტების ჩართულობის საკითხი წყდება, იმის მიხედვით თუ რომელი სამართლებრივი საფუძვლით ხდება ფარული მოსმენა. Სისტემურ უკანონობას სამართლებრივი საფუძველი ვერ ექნება და, იმ პირობებში, როდესაც ჩნდება საფუძვლიანი ეჭვი, რომ სუს-ი მის ხელთ არსებულ ინფრასტრუქტურას კანონმდებლობით განსაზღვრული რეგულირების გვერდის ავლით, ბოროტად იყენებს, სახელმწიფოს ინსპექტორის სამსახურმა უნდა გამოიყენოს მის ხელთ არსებული ყველა მექანიზმი საკითხის სათანადოდ შესასწავლად. Კანონმდებლობით გათვალისწინებული ერთ-ერთი ამგვარი მექანიზმია შემოწმება.
“სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონის მე-18 მუხლის მე-7 პუნქტის თანახმად, ინსპექტორის სამსახური ახდენს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ინფრასტრუქტურის შემოწმებას. კერძოდ, იგი უფლებამოსილია შევიდეს შეზღუდული დაშვების არეალში, გაეცნოს ტექნიკურ ინსტრუქციებს, მათ შორის სახელმწიფოს საიდუმლოების შემცველ ინფორმაციას, მოითხოვოს ახსნა-განმარტებები, ასევე მიიღოს ინფორმაცია ფარული საგამოძიებო მოქმედებების მიზნებისთვის გამოყენებული ტექნიკური ინფრასტრუქტურის შესახებ და შეამოწმოს ეს ინფრასტრუქტურა. სხვაგვარად, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურს აქვს სათანადო შესაძლებლობა, რათა შეისწავლოს, ხომ არ მოხდა ფარული საგამოძიებო მოქმედებებისთვის განსაზღვრული ინფრასტრუქტურის ბოროტად გამოყენება.
14 სექტემბერს, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის მიერ გავრცელებული განცხადება, ხაზს უსვამს შესაძლო დანაშაულის ნიშნებსა და საკუთარი კომპეტენციის ლიმიტებზე. ნიშანდობლივია, რომ ინსპექტორი ყურადღებას ამახვილებს ე.წ. “მოსმენების საქმეზე”, რომლითაც სუს-ის ხელთ არსებული ტექნიკური შესაძლებლობების კონსტიტუციურობაა გასაჩივრებული. ამ საქმეს საკონსტიტუციო სასამართლო 5 წელზე მეტია განიხილავს და დღემდე გადაწყვეტილება არ მიუღია. 3 წლის წინ, კონსტიტუციური სარჩელების განხილვისას სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმა საკუთარი პოზიციები სასამართლოში წარადგინა.
აქედან გამომდინარე, მოვუწოდებთ სახელმწიფო ინსპექტორს გამოიყენოს “სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურის შესახებ” საქართველოს კანონის მე-18 მუხლის მე-7 პუნქტით მისთვის მინიჭებული უფლებამოსილება და შეისწავლოს ფარული საგამოძიებო მოქმედებების ინფრასტრუქტურის ბოროტად გამოყენების საკითხი. ასევე, მნიშვნელოვანია, სახელმწიფო ინსპექტორის აპარატმა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიაწოდოს ინფორმაცია 2017 წლიდან დღემდე ე.წ. “მოსმენების საქმესთან” დაკავშირებით, რასაც შესაძლოა, მნიშვნელობა ჰქონდეს საქმის გადაწყვეტისთვის.

The Media Advocacy Coalition calls on the State Inspector to inspect surveillance infrastructure
The member organisations of the Media Advocacy Coalition call on the State Inspector’s Service to use the "inspection mechanism” to study the abuse of the infrastructure of undercover investigations.
Presumably, the information leaked from the State Security Service of Georgia (hereinafter referred to as SSG) is the so-called covert recordings case was publicised on 13 September 2021. The Georgian media received a link in the name of Hakim Pasha under the title - "SSG’s Compromising Materials Against the Patriarchate". The link hosts thousands of files containing personal information about the public and private life and sexual relations of Orthodox clergy and civilians. Among them are the leaks about the covert surveillance of representatives of the diplomatic community. The publicized information is accompanied by photographs, personal details and telephone numbers. Some of the reports contain evidence of criminal offences, including cases of clerics having sexual relations with minors, accepting bribes in exchange for lobbying for the pardon of prisoners, and others.
Under current legislation, an agency under the SSG system has full covert electronic surveillance capabilities. To prevent the abuse of power, the legislation provides for the mandatory involvement of the State Inspector’s Service and the Supreme Court of Georgia in the process of surveillance. The question of the involvement of these institutions is decided according to the legal basis on which the cover surveillance takes place. As the systemic illegality does not have a legal basis, and in the conditions when there is a reasonable suspicion that the SSG is abusing the infrastructure at its disposal by bypassing the regulations defined by the law, the State Inspector’s Service must use all the mechanisms at its disposal to properly investigate the issue. One of such mechanisms provided by the law is inspection.
According to Article 18.7 of the Law of Georgia on the State Inspector’s Service, the Service inspects the infrastructure of undercover investigative activities. In particular, the Inspectorate has the right to enter the restricted area, to get familiarised with technical instructions, including information containing state secrets, to demand explanations, to receive information on the technical infrastructure used for the purposes of covert investigative activities and to inspect this infrastructure. In other words, the State Inspector’s Service has a reasonable opportunity to investigate whether the infrastructure intended for covert investigative activities has been abused.
The statement issued by the State Inspector’s Service on 14 September emphasises the signs of a possible crime and the limits of its own competence. It is significant that the Inspector draws attention to the so-called covert recordings case, in which the constitutionality of the technical means at the disposal of the SSG is questioned. The Constitutional Court has been considering the case for more than 5 years and has not yet decided. Three years ago, during the consideration of constitutional appeals, the State Inspector’s Service presented its position to the Court. Therefore, we call upon the State Inspector to use the authority granted to it by Article 18.7 of the Law of Georgia on the State Inspector’s Service and to investigate the issue of abuse of the infrastructure for covert investigative activities. It is also important for the State Inspector’s Service to provide the Constitutional Court of Georgia with information covering period since 2017 on the so-called "eavesdropping case", which may be important for the resolution of the case.