მედიის ადვოკატირების კოალიცია გმობს ნოდარ მელაძის გაქურდვის ფაქტს
მედიის ადვოკატირების კოალიცია გმობს “ტელეკომპანია პირველის" საინფორმაციო სამსახურის უფროსისა და წამყვანი გამომძიებელი ჟურნალისტის, ნოდარ მელაძის, კუთვნილი მანქანიდან სამსახურეობრივი მყარი დისკის ქურდობას. მსგავსი ქმედება ძირს უთხრის არა მხოლოდ ჟურნალისტების უსაფრთხოებას, არამედ მთლიანად პრესის თავისუფლებას.
ნოდარ მელაძის ინფორმაციით, დღეს მისი ავტომობილიდან წაიღეს სამსახურეობრივი გარე მყარი დისკი. მანქანაში არსებული სხვა ნივთები კი, როგორებიცაა საათები და სათვალე, ხელუხლებელია. ჟურნალისტი ინციდენტს დაშინების მცდელობად მიიჩნევს: "დაშინება ძარცვის იმიტაციით."
მედიაგარემო მრავალი გამოწვევის წინაშე დგას და ეს ინციდენტი კიდევ ერთი შემაშფოთებელი შემთხვევაა. ჟურნალისტები მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ ნებისმიერ დემოკრატიულ საზოგადოებაში გადაწყვეტილებათა მიღების პროცესის გამჭვირვალობისა და ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების უზრუნველსაყოფად და საზოგადოების ინფორმირებისთვის.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მოუწოდებს ხელისუფლებას, სწრაფად გამოიძიოს ეს ინციდენტი და დასაჯოს დამნაშავეები. ასევე აუცილებელია, რომ მიღებული იყოს ზომები ჟურნალისტების უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად და მედიის წინააღმდეგ მზარდი საფრთხეების შესაჩერებლად.

Media Advocacy Coalition condemns the fact of theft against Nodar Meladze
The Media Advocacy Coalition condemns the theft of a work-related hard drive from the car of Nodar Meladze, head of the information service and leading investigative journalist of TV Pirveli. Such an action undermines not only the safety of journalists, but also the freedom of the press as a whole.
According to Nodar Meladze, the work-related external hard drive was stolen from his car today. Other items in the car, such as watches and glass, are intact. The journalist sees the incident as an attempt at intimidation: "Intimidation by mimicking a robbery."
The media environment in Georgia is facing many challenges and this incident is yet another worrying case. Journalists play an important role in any democratic society in ensuring transparency in decision-making, accountability of government and informing the public.
The Media Advocacy Coalition calls on the authorities to swiftly investigate this incident and bring perpetrators to justice. Measures must also be taken to ensure the safety of journalists and to stop the growing threats against the media.