1 დეკემბერს სამთავრობო სარედაქციო პოლიტიკის მქონე იმედმა ამავე ღამის საპროტესტო აქციიდან გაავრცელა ფოტო, რომელზეც თითქოს შეიარაღებული დემონსტრანტი იყო ასახული. ტელევიზამ დაწერა, რომ ფოტო, “სავარაუდოდ, შეიარაღებულ “მშვიდობიან” მომიტინგეს” ასახავს. იმედზე დაყრდნობით ფოტო რამდენიმე ფეისბუქ-ანგარიშმაც (1;2) გაავრცელა.
სამთავრობო იმედის მტკიცება, თითქოს აქციაზე შეიარაღებული დემონსტრანტი იმყოფებოდა, დეზინფორმაციულია. მედიის მიერ გავრცელებული ფოტო ტელეკომპანია “პირველის” პირდაპირი ჩართვიდანაა მოჭრილი. უწყვეტი ეთერის ყურებით ვადგენთ, რომ საინფორმაციო ბარათზე ასახული პირი არა შეიარაღებული დემონსტრანტი, არამედ მედიის წარმომადგენელია, რომელსაც არა იარაღი, არამედ შტატივი უჭირავს.
1 დეკემბერს, ღამის 00:20 საათზე, ტელეკომპანია პირველმა ფეისბუქ-გვერდზე საპროტესტო აქციიდან 8-საათიანი უწყვეტი პირდაპირი ეთერი ჩართო. პარლამენტის მიმდებარედ რამდენიმე ჟურნალისტი მუშაობდა.
პირდაპირი ეთერის დაწყებიდან, დაახლოებით, საათისა და ოცი წუთის შემდეგ (დრო: 1:22:46), კადრში ჩნდება ის ეპიზოდი, რომელიც იმედმა საინფორმაციო ბარათისთვის გამოიყენა. უწყვეტი ეთერის ყურებისას ჩანს, რომ საინფორმაციო ბარათზე ასახული პირი შტატივითა და კამერით დგას, მას ასევე უკეთია ბეიჯი, რომელიც, სავარაუდოდ, მიუთითებს, რომ ის მედიის წარმომადგენელია. აღნიშნული პირი შეიარაღებული არ არის, მას ხელში არა იარაღი, არამედ კამერის შტატივი უჭირავს და მიმდებარე ტერიტორიას იღებს.
ზუსტად იმ ეპიზოდში, რომელის საფუძველზეც სამთავრობო მედია ამტკიცებს, რომ აქციაზე შეიარაღებული დემონსტრანტი იმყოფებოდა, ვხედავთ, რომ აღნიშნულ პირს ბეიჯი უკეთია, ასევე ჩანს კამერის საკიდიც.
რამდენიმე წამის შემდეგ, პირი ბრუნდება და კადრების გადაღებას აგრძელებს, რა დროსაც პირდაპირ ეთერში მისი კამერა სრულად ჩანს. რაც კიდევ ერთხელ ადასტურებს, რომ მას შტატივი და კამერა უჭირავს და არა – იარაღი. ამასთანავე, ტელეკომპანიის საინფორმაციო ბარათისთვის გამოყენებულ ფოტოზე ერთ-ერთ დეტალს მომხმარებლები, სავარაუდოდ, იარაღის დეტალად, მჭიდად აღიქვამენ. “პირველის” პირდაპირ ეთერში ჩანს, რომ ის სინამდვილეში საწვიმარი მილია.
ცნობისთვის, “იმედმა” თავადვე განაცხადა, რომ კადრი ტელეკომპანია პირველის პირდაპირი ეთერიდან აქვთ მოჭრილი და იარაღიანი დემონსტრანტი სწორედ მათ დააფიქსირეს.
28 ნოემბერს პრემიერ-მინისტრმა, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ იმავე დღეს დამტკიცებული მთავრობა ევროკავშირთან მოლაპარაკებების გახსნის საკითხს 2028 წლის ბოლომდე დღის წესრიგში არ დააყენებს. გარდა ამისა, უარს ამბობენ საბიუჯეტო დაფინანსებაზეც. გადაწყვეტილების წინააღმდეგ საქართველოს მასშტაბით საპროტესტო აქციები იმართება.
აქციის მონაწილეების წინააღმდეგ მიმართულ დისკრედიტაციის კამპანიაში სამთავრობო მედია აქტიურად არის ჩართული. საქართველოში საპარლამენტო არჩევნების შემდგომ გამართული საპროტესტო აქციების შესახებ “მითების დეტექტორმა” სამთავრობო მედიისა თუ საინფორმაციო სააგენტოების მიერ გავრცელებული არაერთი მცდარი ცნობა გადაამოწმა.
წყაროს შესახებ:
ერთ-ერთი ფეისბუქ ანგარიში, რომელიც ”იმედის” დეზინფორმაციას ავრცელებს, ირმა ხახუტაიშვილია. ის მმართველი პარტია “ქართული ოცნების” მხარდამჭერია. ხახუტაიშვილი სოციალურ ქსელში სისტემატურად აქვეყნებს ანტიდასავლური შინაარსის, ასევე ქართული ოპოზიციის საწინააღმდეგო ცნობებსა და ყალბ ამბებს. მის მიერ გამოქვეყნებული პოსტები “მითების დეტექტორმა” წარსულშიც არაერთხელ გადაამოწმადა ისიც დაადგინა, რომ აღნიშნული ანგარიში ყოფილი სახალხო დამცველის, ნინო ლომჯარიასა და პარტია “ლელოს” ლიდერის, მამუკა ხაზარაძის წინააღმდეგ მიმართულ დისკრედიტაციის კამპანიებშიც მონაწილეობდა.
ანგარიშმა Nino Labartkava წარსულშიც გაავრცელა დეზინფორმაცია, ერთ-ერთი 2020 წლის საპროტესტო გამოსვლებს შეეხებოდა. “მითების დეტექტორს” მის მიერ გავრცელებული ორი პოსტი აქვს გადამოწმებული.
არქივის ბმული
სტატია Facebook-ის ფაქტების გადამოწმების პროგრამის ფარგლებში მომზადდა. მასალებზე, რომლებსაც ამ სტატიის საფუძველზე მიენიჭათ ვერდიქტი, Facebook-მა შესაძლოა, სხვადასხვა შეზღუდვა აამოქმედოს. შესაბამისი ინფორმაცია იხილეთ ამ ბმულზე. ჩვენი შეფასების გასაჩივრების და შესწორების შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ამ ბმულზე.

On December 1, Imedi, a TV channel that follows a pro-government editorial policy, disseminated a photo from that night’s protest rally, claiming it depicted an armed protester. The TV channel captioned the photo as “Allegedly armed ‘peaceful’ protester.” Based on Imedi’s report, several Facebook accounts (1; 2) also shared the photo.
The claim by pro-government Imedi TV that an armed protester was present at the rally is disinformation. The photo circulated by the media was cropped from a live broadcast by TV Pirveli. When viewing the uninterrupted footage, it becomes clear that the individual shown on the information card is not an armed protester but a media representative holding a tripod, not a weapon.
On December 1, at 12:20 AM, TV Pirveli began an eight-hour uninterrupted live broadcast from the protest on its Facebook page. Several journalists were working near the Parliament building.
Approximately an hour and twenty minutes into the live broadcast (timecode: 1:22:46), the scene used by Imedi TV for its information card appears. Watching the continuous footage reveals that the individual in the photo is standing with a tripod and camera and is also wearing a badge, likely indicating that he is a media representative. This individual is not armed; he is holding a camera tripod and filming the surrounding area.
In the exact episode that the pro-government media outlet uses as the basis for claiming that there was an armed protester at the rally, we can see that the individual in question is wearing a badge; a camera strap is also visible.
A few seconds later, the individual turns around and continues filming, during which his camera is fully visible in the live broadcast. This further confirms that he is holding a tripod and a camera, not a weapon. Additionally, in the photo used for the TV station’s information card, one detail is likely perceived by viewers as a weapon’s detail, namely, a magazine. However, in TV Pirveli’s live broadcast, it is clearly visible that the object is actually part of a rainwater downpipe.
It should be noted that Imedi TV itself said that the footage was cropped from TV Pirveli’s live broadcast and claimed that they were the ones to identify the armed protester.
On November 28, Prime Minister Irakli Kobakhidze announced that the government, which was approved that very day, would not put the issue of opening EU accession negotiations on the agenda until the end of 2028 and additionally, that they were refusing budget funding from the EU. Mass demonstrations are being held across Georgia to protest this decision.
Pro-government media outlets are actively involved in a discrediting campaign against the protesters. Myth Detector has fact-checked several false claims spread by pro-government media and news agencies about protests following the parliamentary elections in Georgia.
About the sources:
One of the Facebook accounts disseminating Imedi’s disinformation belongs to Irma Khakhutaishvili. She is a supporter of the ruling party, Georgian Dream. Khakhutaishvili regularly posts anti-Western and anti-opposition content as well as fake news on social media. Myth Detector has repeatedly fact-checked her posts and also established her involvement in discrediting campaigns targeting former Public Defender Nino Lomjaria and the leader of the opposition political party Lelo, Mamuka Khazaradze.
The account Nino Labartkava has also spread disinformation in the past, including during the 2020 protests. Myth Detector has verified two posts from this account previously.