MAC შეფასებით, წინასაარჩევნოდ ქართული მედია უპრეცედენტო გამოწვევების წინაშე დგას. რუსული კანონის მიღების შემდგომ „ქართულმა ოცნებამ“ კიდევ უფრო გააძლიერა დამოუკიდებელ მედიებზე ზეწოლა, მათ შორის კომუნიკაციების ეროვნული კომისიისა თუ სასამართლოზე საკუთარი გავლენის გამოყენებით. აღნიშნული ქმედებები არღვევს როგორც მედიის უფლებებს, ასევე ძირს უთხრის ძირითად დემოკრატიულ პრინციპებს, რომლებიც აუცილებელია თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის.
რუსულმა კანონმა და ბოლო წლებში ჟურნალისტების მიმართ განხორციელებულმა ძალადობრივმა ქმედებებმა და ჟურნალისტური საქმიანობის ხელშეშლის უამრავმა ფაქტმა, მნიშვნელოვნად დაამძიმა ქვეყნის მედიაგარემო, რაც საერთაშორისო შეფასებებშიც აისახა.
მედიაკოალიცია, თავის პარტნიორებთან ერთად, ინტენსიურად აკვირდებოდა წინასაარჩევნო გარემოს და მედიის სამუშაო პირობებს კენჭისყრის დღეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო კრიტიკული და დამოუკიდებელი მედიის მდგომარეობას, რომელიც ხშირად ხდება შეზღუდვებისა და ზეწოლის ობიექტი. კოალიციის წევრები აანალიზებდნენ როგორც ზოგად წინასაარჩევნო ვითარებას, ასევე კომუნიკაციების კომისიის საქმიანობას და ხელისუფლების მხრიდან მედიაზე ზემოქმედების სხვადასხვა ფორმებს, რაც, საბოლოოდ, პირდაპირ გავლენას ახდენდა მოქალაქეების ინფორმირებული არჩევანის გაკეთების შესაძლებლობაზე.
MAC შეფასებით, კომუნიკაციების ეროვნული კომისიის ბოლოდროინდელი ქმედებები ავლენს სახელმწიფო ინსტიტუტების მიტაცების შემაშფოთებელ ტენდენციას. კვლავ პრობლემურია სტრატეგიული სამართალწარმოების საზოგადოების ჩართულობის წინააღმდეგ (SLAPP).
კოალიციის წევრი ორგანიზაციის, მედიაომბუდსმენის ანგარიშში საუბარია კენჭისყრის დღეს ჟურნალისტთა უფლების დარღვევის 30-მდე შემთხვევაზე.
ფოტოკოლაჟი: Civil.ge
მედიის სამუშაო პირობები არჩევნების გაშუქებისას
მედიაომბუდსმენმა” 2024 წლის 25 და 26 ოქტომბერს, საქართველოს საპარლამენტო არჩევნების გაშუქებისას მედიის წარმომადგენლების უფლებების დარღვევის 30 შემთხვევა დააფიქსირა.
წინასაარჩევნოდ მედიაგარემო გაუარესდა
საინფორმაციო გარემოს ბარომეტრი
Vibrant Information Barometer ყოველწლიური კვლევაა, რომელიც აფასებს საინფორმაციო გარემოს სხვადასხვა მაჩვენებლის მიხედვით.

A significant event leading up to 2024 parliamentary elections in Georgia was the ruling party’s adoption of the “Russian law,” which they claim ensures transparency in foreign funding. However, this law, coupled with numerous incidents of violence against journalists and efforts to obstruct journalistic activities in recent years, has severely deteriorated the media environment, as reflected in international assessments.
MAC, along with its partners, was actively monitoring the pre-election landscape, focusing particularly on the state of critical and independent media, which often face restrictions and pressure. Coalition members provided analysis on both the overall pre-election situation and the actions of the National Communications Commission, as well as the various forms of government influence on the media—factors that directly impacted citizens’ ability to make informed choices.
According to MAC’s assessment, Georgian media faced unprecedented challenges ahead of the elections. Following the adoption of the “Russian law,” Georgian Dream has intensified pressure on independent media, leveraging its influence over the National Communications Commission and the judicial system. These actions violated media rights and undermine the fundamental democratic principles essential for free and fair elections.
MAC also noted that the recent actions of the National Communications Commission indicated a troubling trend of state capture of institutions. Strategic Lawsuits Against Public Participation (SLAPP) continued to be a major issue.
The Media Ombudsman recorded 30 cases of media rights violations during coverage of Georgia’s parliamentary elections on October 25 and 26, 2024. Criminal actions infringed on the rights of at least 50 journalists and camera operators. In addition to violations against media professionals, the public’s right to receive and share information about developments at polling stations was also compromised.