მედიის ადვოკატირების კოალიცია ეხმაურება გამოცემა „ბათუმელების” დირექტორის, მზია ამაღლობელის უკანონო დაკავებას და მოითხოვს მის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია, რომ მედიის წარმომადგენლის დაკავება მოხდა მშვიდობიანი საპროტესტო აქციის დროს, სადაც პოლიციამ ასევე უკანონოდ დააკავა ათამდე მოქალაქე. აღსანიშნავია, რომ დაკავების საფუძველი – კედელზე წარწერის „იფიცება საქართველო” განთავსება – წარმოადგენს გამოხატვის თავისუფლების ლეგიტიმურ ფორმას.
კოალიცია აღნიშნავს, რომ “ქართული ოცნება” აგრძელებს მედიის წარმომადგენლებზე ზეწოლას და მათი საქმიანობის შეზღუდვას. განსაკუთრებით საგანგაშოა, რომ მაშინ, როდესაც აქციის მონაწილეთა მიმართ ძალადობის ჩამდენ პირთა მიმართ გამოძიება არ მიმდინარეობს, პოლიცია უკანონოდ აკავებს მშვიდობიან მომიტინგეებს და მედიის წარმომადგენლებს.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მოითხოვს დაუყოვნებლივ გათავისუფლდეს მზია ამაღლობელი, ასევე, სხვა უკანონოდ დაკავებული პირები და წინასწარ პატიმრობაში მყოფი პოლიტპატიმრები.
აღსანიშნავია, რომ კოალიცია განცხადებით გამოეხმაურა მზია ამაღლებულის დაკავებას პლაკატის გაკვრის გამო, რის შემდეგადაც იგი გაათავისუფლებს. გათავისუფლებიდან რამდენიმე წუთში კვლავ დააკავეს.

MAC demands the immediate release of the Director of Batumelebi/Netgazeti
Media Advocacy Coalition responds to the illegal detention of Mzia Amaghlobeli, director of the leading publication “Batumelebi,” and demands her immediate release.
It is particularly concerning that the detention of a media representative occurred during a peaceful protest, where the police also illegally detained dozens of citizens. It should be noted that the grounds for detention – placing the writing “Georgia Strikes” on a wall – represents a legitimate form of freedom of expression.
The Coalition notes that the “Georgian Dream” continues to pressure media representatives and restrict their activities. It is especially alarming that while there is no investigation into those who committed violence against protest participants, the police are illegally detaining peaceful protesters and media representatives.
Media Advocacy Coalition demands the immediate release of Mzia Amaghlobeli, as well as other illegally detained persons and political prisoners held in pre-trial detention.
Note: Although Mzia Amaghlobeli was initially released at the time this statement was issued, she was arrested again shortly thereafter.