EFCSN მხარდაჭერა წევრ ორგანიზაციებს
1. საქართველოში სულ მცირე ექვსმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ, მათ შორის EFCSN-ის წევრმა — მედიის განვითარების ფონდმა (MDF), სასამართლოს განჩინება მიიღო, რომელიც მათ ავალდებულებს, გადასცენ ანტიკორუფციულ ბიუროს დეტალური ინფორმაცია ორგანიზაციის საქმიანობის შესახებ, მათ შორის ბენეფიციარებისა და პარტნიორების პერსონალური მონაცემები.
2. ეს ბოლო შემთხვევაა საქართველოს მთავრობის მიერ სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ გადადგმული რეპრესიული ნაბიჯების სერიიდან.
3. EFCSN სოლიდარობას უცხადებს თავის ქართველ წევრებს — მითების დეტექტორს (MDF-ის პროექტი), ფაქტ მეტრს (GRASS) და GeoFacts-ს — მედიის თავისუფლების წინააღმდეგ მიმართული მცდელობების დაძლევის საქმეში.
2025 წლის 25 ივნისი — 2025 წლის 19 ივნისს, ფაქტების გადამოწმების ევროპული სტანდარტების ქსელის (EFCSN) წევრმა, მედიის განვითარების ფონდმა (MDF), რომელიც საქართველოშია დაფუძნებული, მიიღო სასამართლოს განჩინება ანტიკორუფციული ბიუროს მიერ წამოწყებული გამოძიების შესახებ. ბიურო ორგანიზაციას დიდი მოცულობის ინფორმაციის მიწოდებას სთხოვს, მათ შორის ბენეფიციარებისა და პარტნიორების სენსიტიურ პერსონალურ მონაცემებს. მიზანში ამოღებულია მინიმუმ ხუთი სხვა არასამთავრობო ორგანიზაცია საქართველოში — როგორც Amnesty International აცხადებს, ეს მაგალითია იმისა, თუ როგორ აძლიერებს ხელისუფლება გამოხატვისა და შეკრების თავისუფლებებზე ზეწოლას ქვეყანაში.
EFCSN სოლიდარობას უცხადებს თავის წევრებს — მედიის განვითარების ფონდს (MDF), ფაქტ მეტრს (GRASS) და GeoFacts-ს — იმ მიუღებელი თავდასხმების წინააღმდეგ, რაც სამოქალაქო საზოგადოებისა და პრესის თავისუფლების წინააღმდეგ ხორციელდება საქართველოში. ეს ხდება იმ კონტექსტში, როცა ხელისუფლება იღებს სულ უფრო მეტად რეპრესიულ კანონებს, მათ შორის კანონს, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებსა და მედიას ე.წ. „უცხოეთის აგენტებად” აცხადებს.
MDF-მა სასამართლოში უკვე გაასაჩივრა გამოძიების დაწყება. სასამართლოდან მიღებული დოკუმენტებით ირკვევა, რომ გამოძიების დაწყების ერთ-ერთ მიზეზად სახელდება არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ მედიის თავისუფლების მდგომარეობისა და მედიის უფლებებზე ზეწოლის შესახებ ერთობლივი განცხადებების გამოქვეყნება.
EFCSN-ის წევრი ორგანიზაციები – მითების დეტექტორი (MDF-ის პროექტი), ფაქტ მეტრი (GRASS) და GeoFacts ანგარიშვალდებულების, გამჭვირვალობისა და ჟურნალისტური მეთოდოლოგიის კუთხით მაღალი სტანდარტებით ხელმძღვანელობენ. EFCSN მკაცრად გმობს საქართველოს მთავრობის მიერ დამოუკიდებელი სამოქალაქო საზოგადოების წინააღმდეგ ქვეყნის ადმინისტრაციული და სამართლებრივი სისტემის იარაღად გამოყენებას. ჩვენ, ჩვენი წევრების მსგავსად, გავაგრძელებთ დამოუკიდებელი ფაქტების გადამოწმების ორგანიზაციების უფლებებისა და პროფესიული სტანდარტების დაცვას და ვიბრძოლებთ საქართველოში დემოკრატიის უკუსვლისა და ავტორიტარული ტენდენციის წინააღმდეგ.

EFCSN Stands with Georgian Fact-checkers
• At least six NGOs in Georgia, including EFCSN member Media Development Foundation, received court orders to turn over extensive information about their activities to the so-called Anti-Corruption Bureau, including personal data of beneficiaries and partners.
• This is the latest in a series of actions by the Georgian government adopting increasingly repressive measures against civil society organizations.
• The EFCSN stands with its Georgian members, Myth Detector (run by MDF), Fact-Check Georgia (GRASS) and GeoFacts as they work to challenge these efforts to repress press freedoms.
25 June 2025 – On 19 June 2025, European Fact-Checking Standards Network member Media Development Foundation, based in Georgia, received a court order informing of an investigation by the so-called Anti-Corruption Bureau into the organization’s activities. The Bureau demands access to an extensive amount of information about the organisation including sensitive personal data of beneficiaries and partners. At least five other NGOs in Georgia have also been targeted, which Amnesty International calls an “example of the authorities’ escalating repression of the rights to freedom of expression and association in Georgia”.
The EFCSN stands with its members Media Development Foundation (MDF), FactCheck Georgia (GRASS) and GeoFacts against unacceptable attacks on civil society and freedom of the press in Georgia, marked by a series of increasingly repressive laws, including the adoption of legislation labeling NGOs and media outlets as so-called “foreign agents”.
MDF has since filed a challenge to the investigation in court. Documents obtained from the court reveal that the investigations were launched in part due to the sharing of joint statements by NGOs concerning the state of media freedom and impeding on media rights in Georgia.
As members of the EFCSN, fact-checking outlets Myth Detector (run by MDF), Fact-Check Georgia (GRASS) and GeoFacts are held to the highest standards of accountability, transparency, and journalistic methodology. The EFCSN strongly rejects recent actions by the Georgian government to weaponize the country’s administrative and legal systems to suppress independent civil society in Georgia. We, along with our members, will continue to defend the rights and integrity of independent fact-checking organisations and to push back against a broader trend of democratic backsliding and authoritarianism in Georgia.