კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისთვის“ ბრიფინგებზე ჟურნალისტების დისკრიმინაციის ფაქტების შესასწავლად სახალხო დამცველს მიმართავს
08 დეკემბერი 2021
დღეს, 2021 წლის 08 დეკემბერს გავრცელებული ინფორმაციით კულტურის სამინისტროში თეატრების ხელმძღვანელების დანიშვნასთან დაკავშირებით მინისტრმა ბრიფინგი გამართა. ბრიფინგზე დასასწრებად მისული ტელეკომპანია “TV პირველის” წარმომადგენლები კი შეხვედრაზე არ შეუშვეს.  მოგვიანებით, კულტურის მინისტრმა და ვიცე პრემიერმა თეა წულუკიანმა ჟურნალისტის შეკითხვას შეზღუდვის მიზეზის შესახებ, უპასუხა, რომ ის არის არა კრიტიკული, არამედ “აღვირახსნილი” მედიის წარმომადგენელი.
ჟურნალისტი, რომელიც კულტურის სამინისტროს შენობაში იმყოფებოდა, ამბობს, რომ საშვთა ბიუროში წინა პრაქტიკის მსგავსად კონკრეტული ტელევიზიები შეუშვეს, რომლებიც წინასწარ გადაცემულ სიაში ჰყავდათ.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა კულტურის სამინისტრო მედიასაშუალებების მიმართ შერჩევით დამოკიდებულებას ავლენს. 2021 წლის 22 ნოემბერს საქართველოს კულტურის მინისტრის მიერ დაგეგმილ ბრიფინგზე ასევე არ მიიწვიეს მედიის ნაწილი. 2021 წლის 11 ნოემბერის იდენტური ფორმით შეიზღუდა ჟურნალისტთა უფლებები იუსტიციის სამინისტროს მიერ.
მსგავსი დისკრიმინაციული მიდგომა ლახავს მედიის წარმომადგენლების უფლებას შეასრულონ პროფესიული მოვალეობა, მიიღონ და გაავრცელონ ინფორმაცია მნიშვნელოვან საკითხებზე. ამასთან, საზოგადოებას ეზღუდება შესაძლებლობა სხვადასხვა წყაროებზე დაყრდნობით თვალი ადევნოს მიმდინარე პროცესებს.
საქართველოში აკრძალულია ნებისმიერი სახის დისკრიმინაცია. აღნიშნული შემთხვევები კი ეწინააღმდეგება “დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ” საქართველოს კანონით დადგენილ წესებს.
კოალიცია კიდევ ერთხელ მოუწოდებს კულტურის სამინისტროს შეწყვიტოს მედიის მიმართ დისკრიმინაციული მიდგომა და ყველა ჟურნალისტს მიეცეს ინფორმაციაზე წვდომის თანაბარი შესაძლებლობა.
ამასთანავე, კოალიცია მიმართავს საქართველოს  სახალხო დამცველს, როგორც დისკრიმინაციის აღმოფხვრისა და თანასწორობის უზრუნველყოფაზე ზედამხედველ პირს, რათა საქართველოს კანონმდებლობით მინიჭებული უფლებამოსილებების ფარგლებში:
• შეისწავლოს ბრიფინგებზე ჟურნალისტების დისკრიმინაციის ფაქტები და გამოსცეს შესაბამისი რეკომენდაცია;
• მოამზადოს და  შესაბამის დაწესებულებებს / პირებს გაუგზავნოს ზოგადი წინადადებები დისკრიმინაციის თავიდან აცილების და მის წინააღმდეგ ბრძოლის საკითხებზე.
კოალიცია “მედიის ადვოკატრებისთვის” მზადაა წარმოადგინოს ჟურნალისტების და მედიაორგანიზაციების ინტერესები სადავო საკითხის განხილვისას.

Coalition for Media Advocacy asks the Public Defender to investigate the facts of discrimination against journalists at press briefings
08 December 2021
Today, 8 December 2021, the Minister of Culture reportedly held a briefing on the appointment of theatre managers, where the representatives of TV Pirveli were not allowed to attend the meeting. Later, when asked by the journalist about the reason for such restriction, Culture Minister and Deputy Prime Minister Thea Tsulukiani replied that she (the journalist) was not a critical but an “unbridled” media representative.
The journalist, who was in the Ministry of Culture building, noted that, as in the past, only certain TV channels that were on the pre-provided list were allowed beyond check-in counter.
This is not the first time that the Ministry of Culture has shown a selective attitude towards the media. Part of the media was also not invited to the briefing planned by the Georgian Minister of Culture on 22 November. The rights of journalists were restricted by the Ministry of Justice in the same way on 11 November 2021.
Such a discriminatory approach undermines the right of media representatives to fulfil their professional duties, to receive and disseminate information on important issues. At the same time, it limits the ability of the public to follow current events from a variety of sources.
Georgia prohibits any form of discrimination. The above-mentioned cases contradict the provisions of the Law of Georgia on the Elimination of All Forms of Discrimination.
The Coalition once again calls on the Ministry of Culture to stop its discriminatory approach to the media and to allow all journalists equal access to information.
At the same time, the Coalition appeals to the Public Defender of Georgia, as the office monitoring the elimination of discrimination and ensuring equality, to
·      Investigate the facts of discrimination against journalists at the briefings and issue an appropriate recommendation.
·      To prepare and send to the relevant institutions/persons general proposals on issues of prevention of and fight against discrimination.
The Media Advocacy Coalition is ready to represent the interests of journalists and media organisations when controversial cases arise.