მედიის წარმომადგენლების მასობრივი დარბევა 28-29 ნოემბრის ღამეს
2024 წლის 28-29 ნოემბრის ღამე საქართველოს უახლეს ისტორიაში შევა, როგორც „ქართული ოცნების“ ხელით მედიის წინააღმდეგ განხორციელებული მორიგი სისტემური ძალადობის აქტი. რეჟიმის მხრიდან მედიის წინააღმდეგ მიმართული ამგვარი ორგანიზებული ძალადობა ავტორიტარული რეჟიმის დამყარების მცდელობაა.
28 ნოემბერს საქართველოს მოსახლეობა „ქართული ოცნების“ მხრიდან არჩევნების გაყალბების შემდეგ, ევროინტეგრაციის პროცესის შეჩერებას აპროტესტებდა. პარლამენტთან მიმდინარე მშვიდობიანი საპროტესტო აქციის დარბევისას ძალოვნებმა ჟურნალისტების, ფოტოგრაფების, ოპერატორების წინააღმდეგ დამსჯელობითი ოპერაცია განახორციელეს – დაშავდა და პროფესიულ საქმიანობაში ხელი შეეშალა მედიის  30-ზე მეტ წარმომადგენელს. შემთხვევათა სია მზარდია.
სპეცრაზმელები მიზანმიმართულად ესხმოდნენ თავს მედიის წარმომადგენლებს, პროფესიული ნიშნებით იდენტიფიცირების მიუხედავად. პირდაპირ ეთერში გადაიცემოდა ჟურნალისტების ცემის, სიტყვიერი შეურაცხყოფის, დაკავებისა და მათი პროფესიული აღჭურვილობის დაზიანება/წართმევის შემთხვევები, რომლის მიზანია მედიის მუშაობის შეგნებულად შეფერხება.
ავტორიტარული რეჟიმებისთვის დამახასიათებელი მეთოდები იყო გამოყენებული ჟურნალისტების წინააღმდეგ, რასაც ცალკეული მაგალითები ნათლად აჩვენებს:
• “პუბლიკას” ჟურნალისტის ალექსანდრე ქეშელაშვილის დაკავება და ცემა, მიუხედავად იმისა, რომ ის აქტიურად აცხადებდა თავის ვინაობას
• “ფორმულას” ჟურნალისტ გურამ როგავაზე თავდასხმა პირდაპირი ეთერის დროს, რის შედეგადაც მან თავის არეში  მძიმე დაზიანება მიიღო
• “TV პირველის” ხუთი თანამშრომლის დაშავება, მათ შორის ოპერატორის მიმართ განხორციელებული ფიზიკური ძალადობა
დაშავებულ ჟურნალისტებს შორის არიან წარმომადგენლები შემდეგი მედიასაშუალებებიდან:
• პუბლიკა
• ფორმულა
• TV პირველი
• აჭარის ტელევიზია
• ნეტგაზეთი
• OC Media
• JAMnews
• პროექტი 64
• მთავარი არხი
• რადიო თავისუფლება
• სტუდია მონიტორი
• მედია აპრილი
ჟურნალისტებზე განხორციელებული ძალადობა და მათი პროფესიული საქმიანობის შეზღუდვა ზიანს აყენებს არა მხოლოდ მედიას, არამედ – საზოგადოების თითოეულ წევრს, რომელსაც აქვს უფლება, ინფორმირებული იყოს მიმდინარე მოვლენების შესახებ.
კოალიცია მოუწოდებს სამართალდამცველებს, არ შეასრულონ უკანონო ბრძანებები და დაიცვან საქართველოს კონსტიტუცია და კანონმდებლობა.
დაზარალებული ჟურნალისტების შესახებ განახლებადი ინფორმაცია ნახეთ აქ: საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტია.

Mass Crackdown on Media Representatives on the Night of November 28-29
The night of November 28-29, 2024, will stand out in Georgia’s recent history as another act  of systematic violence against the media by the Ruling Party “Georgian Dream”. This organized violence against journalists represents a determined effort to establish an authoritarian regime.
On November 28, during dispersal of the peaceful rally against the Ruling Party’s decision to abort EU accession talks and suspend the EU integration process, the riot police launched a punitive operation against journalists, photographers, and cameramen, resulting in injuries to more than 30 media representatives who were obstructed from performing their professional duties. The list of incidents continues to grow.
Special forces intentionally targeted media representatives, even though they were clearly identified by their press badges and equipment. Live broadcasts captured moments of journalists being beaten, verbally abused, detained, and having their professional equipment damaged or seized, indicating a clear intent to obstruct media coverage.
Methods typical of authoritarian regimes were employed against journalists, as clearly illustrated by individual examples:
• The detention and beating of “Publika” journalist Alexander Keshelashvili, despite his repeated claims of being a journalist
• The attack on “Formula” journalist Guram Rogava during a live broadcast, resulted in severe head injury.
• The assault and injury of five employees from “TV Pirveli” including an attack on a cameraman
Injured journalists represent various outlets, including:
• Publika
• Formula
• TV Pirveli
• Adjara Television
• Netgazeti
• OC Media
• JAMnews
• Project 64
• Mtavari Channel
• Radio Liberty
• Studio Monitor
• Media Aprili
The violence against journalists and restrictions on their professional activities not only jeopardize the media but also infringe upon the rights of every citizen to be informed about current events.
The coalition urges law enforcement to reject illegal orders and to uphold Georgia’s constitution and laws.
For updated list follow the link: The Georgian Charter of Journalistic Ethics.
Attack on Radio Free journalist during live broadcast
IPI demands immediate release of veteran journalist Mzia Amaglobeli
The IPI global network calls for the release of veteran Georgian journalist and IPI member Mzia Amaglobeli, who has been ordered to remain in pre-trial detention after being arrested on January 12.
MAC demands the immediate release of the Director of Batumelebi/Netgazeti
MAC responds to illegal detention of Mzia Amaghlobeli, director of the leading publication "Batumelebi," and demands her immediate release.
HRW on Georgia: Brutal Police Violence Against Protesters
Human Rights Watch: Police and other security forces have used brutal violence against largely peaceful protesters in Georgia