2021 წლის 5 და 6 ივლისის მასშტაბური ძალადობის ორგანიზატორთა გამოვლენა და დასჯა ხელისუფლების პასუხისმგებლობაა
05 ივლისი 2022
ერთი წლის წინ, 2021 წლის 5 და 6 ივლისს, ქართულ ჟურნალისტიკაში ყველაზე მძიმე დღეები იყო, რა დროსაც პროფესიული მოვალეობის შესრულებისას ჰომოფობიური და მოძალადე ჯგუფების მასობრივი თავდასხმის შედეგად მედიის 53 წარმომადგენელი დაშავდა. 11 ივლისს საკუთარ სახლში გარდაცვლილი იპოვეს „TV პირველის“ ოპერატორი ლექსო ლაშქარავა. ოპერატორი 5 ივლისის თავდასხმების დროს სიძულვილის ჯგუფებმა სასტიკად სცემეს –  მიიღო ტვინის შერყევა, ჩამტვრეული ჰქონდა სახის ძვლები და ჩაუტარდა ქირურგიული ოპერაცია.
გამოძიებას 5 და 6 ივლისის თავდასხმის ორგანიზატორები ერთი წლის თავზე კვლავ არ გამოუვლენია და შესაბამისად, არ დაუსჯია. პასუხისმგებლობაში მიცემული არ არიან უშუალოდ ძალადობაში მონაწილეთა ნაწილიც. დაუსჯელობის სინდრომმა კიდევ უფრო გააუარესა მედიაგარემო საქართველოში: მუქარა, შევიწროება, უკანონო მოსმენა-მიყურადება და თვალთვალი, ზეწოლა, დისკრიმინაცია, დისკრედიტაცია, ფიზიკური თავდასხმა, ბრიფინგებზე ჟურნალისტების შერჩევით დაშვება – ეს დარღვევების მცირე ჩამონათვალია.
დღეს ჟურნალისტები და მედიის წარმომადგენლები ხდებიან სამიზნე ხელისუფლების მიმართ კრიტიკული სარედაქციო პოლიტიკის გამო. მათ სიცოცხლის და ჯანმრთელობისთვის საშიშ გარემოში უწევთ პროფესიული მოვალეობის შესრულება, თითქმის ყოველდღე ხდებიან პოლიტიკოსების თუ წახალისებული მოძალადეების სიტყვიერი ან/და ფიზიკური თავდასხმის მსხვერპლები.  საფრთხის ქვეშ ცხოვრობენ მათი ოჯახის წევრებიც.
ჟურნალისტებს ეზღუდებათ საჯარო ინფორმაციაზე წვდომა, განსაკუთრებით იმ შემთხვევაში, როცა ისინი იკვლევენ ხელისუფლების მიერ ძალაუფლების ბოროტად გამოყენების, ადამიანის უფლებების დარღვევის, კორუფციის, ბიუჯეტის არასწორი მართვის თუ დანაშაულებრივი საქმიანობის შემთხვევებს. პატიმრობაშია კრიტიკული ტელევიზიის „მთავარი არხის“ დირექტორი ნიკა გვარამია, რომლის გამამტყუნებელ განაჩენსაც შიდა და საერთაშორისო ორგანიზაციები პოლიტიკურად მოტივირებულად მიიჩნევენ.
გამოხატვის თავისუფლების დაცვა და უზრუნველყოფა სახელმწიფოს ვალდებულებაა. იგი პასუხისმგებელია ჟურნალისტური საქმიანობისთვის ხელსაყრელი გარემოს შექმნასა და ხელშეშლის თავიდან აცილებაზე. სახელმწიფო ვალდებულია ეროვნული და საერთაშორისო კანონმდებლობის მოთხოვნების შესაბამისად, დაიცვას მედიის დამოუკიდებლობა და პლურალიზმი. შესაბამისად, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას:
1. გამოავლინოს და სათანადოდ დასაჯოს 5-6 ივლისის მოვლენების დროს დანაშაულებრივი ქმედებების უშუალო ჩამდენები და ორგანიზატორები. Სწრაფად და ეფექტიანად გამოიძიოს ჟურნალისტების წინააღმდეგ მომრავლებული თავდასხმები, მათ პროფესიულ საქმიანობაში უკანონო ხელშეშლის ფაქტები და სისხლის სამართლებრივ პასუხისგებაში მისცეს შესაბამისი პირები;
2. შეწყდეს კრიტიკული მედიასაშუალებების მიმართ მიმდინარე პოლიტიკურად მოტივირებული გამოძიებები და სასამართლო პროცესები. ციხიდან გათავისუფლდეს ტელეკომპანია „მთავარი არხის“ დირექტორი და დამფუძნებელი ნიკა გვარამია;
3. გამოიძიოს მედიის წარმომადგენლების მასობრივი უკანონო ფარული მოსმენა-მიყურადების და თვალთვალის საქმეები.

The government bears the responsibility to uncover and penalize those responsible for the large-scale violence on July 5 and 6, 2021
05 July 2022
These two days a year ago marked the toughest period for Georgian journalism as 53 media personnel were injured while carrying out their professional duties as a result of a mass attack by homophobic and violent groups. On July 11, 2021, Lekso Lashkarava, a cameraman for TV Pirveli, was found dead at his residence. The camera operator underwent surgery after sustaining a concussion and fracturing facial bones during attacks on July 5 by hate groups.
The organisers of the July 5 and 6 attacks were not identified for over a year, resulting in no punishment for those that masterminded the attacks. Some of the violent participants in the attack have still not been brought to justice. The syndrome of impunity has further exacerbated the media environment in Georgia, evidenced by threats, harassment, illegal wiretapping and surveillance, pressure, discrimination, discrediting, physical attacks, and selective admission of journalists to press briefings – this is just a brief list of violations.
The Government targets journalists and media representatives for their critical editorial policies. Journalists work in a dangerous environment that threatens their physical and mental well-being, as they are often targets of verbal and/or physical attacks by politicians or violent assailants. Even their family members are at risk.
When investigating cases of abuse of power, human rights violations, corruption, budget mismanagement, or criminal activity by the authorities, journalists encounter restrictions to accessing public information. Nika Gvaramia, director of critical Mtavari Akhi TV, is currently imprisoned in a case that has been described by both local and international organizations as politically motivated.
Safeguarding and facilitating freedom of expression is the responsibility of the Government. This means fostering a favorable climate for journalistic work and limiting interfering in it. The state must defend the autonomy and diversity of the media, as required by national and international laws. We therefore call on the authorities:
• To identify and appropriately penalize the direct perpetrators and organizers of criminal acts during the events of 5-6 July 2021. To swiftly and effectively investigate the numerous attacks against journalists, the instances of illegal interference in their professional activities, and hold the relevant individuals accountable;
• Cease the ongoing politically motivated investigations and trials against critical media outlets. Nika Gvaramia, the director and founder of Mtavari Arkhi, should be released;