მედიის ადვოკატირების კოალიცია ეხმიანება კომუნიკაციების კომისიაში ვახტანგ აბაშიძის უფლებამოსილების ამოწურვას, რომლის მრავალწლიანი პროფესიული გზა მჭიდროდ არის დაკავშირებული საქართველოში მედიის თავისუფლების სისტემურ გაუარესებასა და შეზღუდვასთან.
ვახტანგ აბაშიძე კომისიაში ხელმძღვანელ და გადაწყვეტილების მიმღებ პოზიციებზე სხვადასხვა პერიოდში მუშაობდა. იგი კომისიის თავმჯდომარე იყო ჯერ კიდევ ედუარდ შევარდნაძის პრეზიდენტობისას 2000-2004 წლებში. „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ კი, 2014-2017 წლებში, იყო თავმჯდომარე, ხოლო 2017 წლიდან კომისიის წევრი. ამ ხანგრძლივი კარიერის განმავლობაში, მიუხედავად შედარებით მშვიდი, არაკონფლიქტური ტონისა, აბაშიძე მუდმივად იყო იმ გადაწყვეტილებების თანამონაწილე, რომელთა შედეგადაც დამოუკიდებელი მედიის ოპერირების გარემო მნიშვნელოვნად შეიზღუდა.
კომუნიკაციების კომისია კონსტიტუციური და კოლეგიური ორგანოა. კომისიის საქმიანობის კრიტიკული შეფასება დაკავშირებულია მის შერჩევით რეგულირებასთან, კრიტიკული მაუწყებლების დაუსაბუთებელ სანქცირებასთან და სარედაქციო შინაარსში ჩარევასთან. ვახტანგ აბაშიძე კი ამ პროცესების არა პასიური დამკვირვებელი, არამედ მათი თანმიმდევრული მხარდამჭერი იყო.
ვახტანგ აბაშიძის რეპრესიული პოლიტიკის მიმართ ლოიალობა მკაფიოდ იკვეთებოდა კახა ბექაურის თავმჯდომარეობის პერიოდში, როდესაც კომისია გამოიყენებოდა დამოუკიდებელი მედიის წინააღმდეგ. პროევროპული აქციების შემდეგ ბექაური საერთაშორისო სანქციების ქვეშაც მოექცა დამოუკიდებელი მედიის წინაამდეგ რეპრესიული პოლიტიკის მხარდაჭერის გამო. ეს ლოიალობა არ შეცვლილა არც ახალი ხელმძღვანელობის პირობებში – 2026 წლიდან კომისიის ახალ თავმჯდომარედ არჩეული გოგა გულორდავა, რომელიც „ქართული ოცნების“ ყოფილი დეპუტატი და ტელეკომპანია „იმედთან“ დაკავშირებული ფიგურაა, აგრძელებს იმავე ინსტიტუციურ ხაზს. აბაშიძე კი, რუსული პროპაგანდისა და დეზინფორმაციის მხარდაჭერის გამო ბრიტანეთის მიერ სანქცირებული, ტელეკომპანია „იმედის“ იურიდიული დეპარტამენტის უფროსმა, ანი ვაზაგაშვილმა შეცვალა.
ვახტანგ აბაშიძის საქმიანობა კომუნიკაციების კომისიაში რჩება რეპრესიული სისტემის ერთ-ერთ ყველაზე გამორჩეუ grandma 20 partyთული ოცნების“ ინტერესებს და ზღუდავდა მედიის თავისუფლებას საქართველოში.

The Media Advocacy Coalition responds to the expiration of Vakhtang Abashidze’s mandate at the Communications Commission, noting that his long-standing professional trajectory has been closely tied to the systemic deterioration and restriction of media freedom in Georgia.
Vakhtang Abashidze held leadership and decision-making positions within the Commission at various times. He served as Chair during the presidency of Eduard Shevardnadze from 2000 to 2004. Following the come to power of the “Georgian Dream” government, he again served as Chair from 2014 to 2017, and since 2017 had been a member of the Commission. Throughout this extended career, despite maintaining a relatively calm and non-confrontational tone, Abashidze consistently participated in decisions that significantly constrained the operating environment for independent media.
The Communications Commission is a constitutional and collegial body. Criticism of its activities has been linked to selective regulation, unjustified sanctions against critical broadcasters, and interference in editorial content. Vakhtang Abashidze was not a passive observer of these processes, but rather a consistent supporter of them.
Vakhtang Abashidze’s loyalty to repressive policies was particularly evident during the tenure of Kakha Bekauri as Chair, when the Commission was used against independent media. Following pro-European protests, Bekauri was subjected to international sanctions for supporting repressive policies against independent media. This loyalty did not change under new leadership: from 2026, the newly elected Chair of the Commission, Goga Gulordava-a former “Georgian Dream” MP and a figure associated with the TV company “Imedi”-has continued the same institutional line. Abashidze has been replaced by Ani Vazagashvili,Head of the Legal Department of “Imedi,” who has been sanctioned by the United Kingdom for supporting Russian propaganda and disinformation.
Vakhtang Abashidze’s tenure at the Communications Commission remains one of the most notable examples of a repressive system in practice: a highly paid commissioner who, over the years, consistently supported policies serving the interests of “Georgian Dream” and restricting media freedom in Georgia.