განცხადება ჟურნალისტებზე მასშტაბური ძალადობის შესახებ
საქართველოში ჟურნალისტების უფლებების დარღვევის შემთხვევები კრიტიკულ ზღვარს მიუახლოვდა. კიდევ ერთხელ აღვნიშნავთ, რომ ხელისუფლება არ უზრუნველყოფს ჟურნალისტების უსაფრთხოებას, ხოლო ბოლო წლებში განხორციელებული თავდასხმები უმეტესად გამოუძიებელია.
2021 წლის 5 და 6  ივლისს თბილისში ჟურნალისტებსა და ოპერატორებზე მასშტაბური ძალადობა მოხდა. “ღირსების მარშის” წინააღმდეგ გამართულ კონტრაქციაზე ძალადობრივი ჯგუფის წევრები მედიის წარმომადგენლებს წინასწარი განზრახვით დაესხნენ თავს, მიაყენეს ფიზიკური დაზიანებები და სიტყვიერი შეურაცხყოფა, მიზანმიმართულად დაუმტვრიეს ტექნიკა, რათა ხელი შეშლოდათ ჟურნალისტურ საქმიანობაში.
სამოქალაქო სექტორის წინასწარი მოწოდებების მიუხედავად, სახელმწიფომ არ მიიღო სათანადო ზომები აქციის ორგანიზატორებისა და მედიის დასაცავად. ძალადობის ფაქტები გადაიცემოდა პირდაპირი ეთერით. ნათელი იყო, რომ არასაკმარისი საპოლიციო ძალები ინერტულად მოქმედებდნენ და ვერ ახერხებდნენ წესრიგის აღდგენას. უფრო მეტიც, 5 ივლისს, მთავრობის სხდომის დაწყების წინ საქართველოს პრემიერმინისტრმა, ირაკლი ღარიბაშვილმა ვითარების შესაძლო გართულებაზე პასუხისმგებლობა დააკისრა არა კონტრაქციის წევრებს, არამედ “ღირსების მარშის” ორგანიზატორებს და მოუწოდა მათ, არ ჩაეტარებინათ მარში რუსთაველის გამზირზე. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ მედიის დაცვის მექანიზმად ჟურნალისტების გადაღების მოედნიდან გაყვანა გამოიყენა.
მედიაზე თავდასხმა 2021 წლის 6 ივლისსაც გაგრძელდა, ე.წ. “მდუმარე აქციის” გადაღებისას მოძალადე ჯგუფები ცდილობდნენ ტელეკომპანია “ფორმულას” პირდაპირი ეთერი ჩაეშალათ.
ოფიციალური ინფორმაციით, სულ დაშავებულია 10ზე მეტი მედიასაშუალების 53 ჟურნალისტი, ოპერატორი და ფოტოგრაფი. მათი ნაწილი, მძიმე დაზიანებებით, საავადმყოფოში გადაიყვანეს და კვლავაც საჭიროებენ სამედიცინო დახმარებას.
ჩადენილი მრავლობითი დარღვევების საპასუხოდ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ამ დროისათვის, ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონო ხელშეშლის ფაქტზე მხოლოდ 12 პირი დააკავა. მიუხედავად იმისა, რომ თავდამსხმელთა ნაწილის იდენტიფიცირება თავად ჟურნალისტებმა შეძლეს, მათ მიერ გადაღებული კადრების საშუალებით.
საქართველოში სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების დასაცავად, ასევე სხვა ფუნდამენტური უფლებების რეალიზების მიზნით, მივმართავთ:
საქართველოს  მთავრობას და მოვითხოვთ:
– 2021 წლის 5 და 6 ივლისს დაშავებული მედიის წარმომადგენლების საქმეებზე ჩატარდეს სწრაფი და ეფექტური გამოძიება, შესაბამისი პასუხისმგებლობა დაეკისროთ დამნაშავე პირებს.
– ხელისუფლებამ დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს სიძულვილის ენით საუბარი მედიასთან და ღიად დაუჭიროს მხარი ჟურნალისტის პროფესიული საქმიანობის თავისუფლებას.
მივმართავთ საქართველოს პარლამენტს:
• უახლოეს პერიოდში დაგეგმოს საპარლამენტო მოსმენა 5-6 ივლისის მოვლენებთან დაკავშირებით და შეაფასოს მთავრობის მიერ მოქალაქეთა დაცვის მიზნით გადადგმული ნაბიჯები.
• მკაფიოდ  და არაორაზროვნად დაგმონ ძალადობრივი მოწოდებები  და ქმედებები.
• მკაფიოდ გააკეთონ განმარტებები გამოხატვის თავისუფლების სასარგებლოდ და ღიად დაუჭირონ მხარი ჟურნალისტის პროფესიული საქმიანობის თავისუფლებას.

Statement on the Large-Scale Violence against Journalists
The cases of violation of journalists’ rights in Georgia have reached a critical point. Hereby, we reiterate that the government has failed to guarantee the safety and security of media representatives as earlier attacks on journalists went largely unpunished.
On July 5 – 6, 2021, dozens of journalists and cameramen became the subject of a large-scale violence. On a day when the March for Dignity, organized by Tbilisi Pride, was supposed to take place in Tbilisi, violent groups targeted media representatives, inflicted physical injuries and verbal abuse, and deliberately smashed their equipment to obstruct coverage.
Despite earlier warnings from the civil sector, the authorities did not take relevant measures to ensure the safety of the organizers of the March for Dignity or the media. The acts of violence were broadcast live. It was obvious that the insufficient police force was acting passively and failed to restore the order in the streets.
On July 5, prior to the cabinet meeting, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, put the responsibility for possible aggravation of the situation not on the counter-protesters, but on the organizers of the Tbilisi Pride, and called them not to hold the march on Rustaveli Avenue. During violent attacks, the only protection mechanism applied by the Ministry of Interior was withdrawing the journalists from the coverage scene.
The attacks against the media continued on July 6, 2021, in the course of the solidarity rally in Tbilisi, when the violent groups attempted to disrupt the live broadcast of Formula TV.
According to the official information, a total of 53 representatives of more than 10 media outlets were injured. Some of them were admitted to the hospitals with severe injuries and are under medical care up to date.
In response to the multiple acts of violence, the Ministry of Internal Affairs of Georgia has detained only 12 individuals under the charges of illegal interference with journalistic activities, while the journalists were able to identify more attackers in the available video footages.
In the light of unprecedented scale of violence against the media and in order to protect freedom of speech and expression, and other fundamental rights in the country, we appeal to the Government of Georgia:
– To conduct a prompt and efficient investigation into the cases of violence against the media representatives injured on July 5 – 6, 2021, as well as to bring the perpetrators to justice
– To cease using hate speech against the media and openly support the freedom of journalists to carry out professional duties
We appeal to the Parliament of Georgia:
– To hold an ad hock hearing of July 5-6 events in the Parliament, and to evaluate efficiency of the steps taken by the government to protect the citizens
– To condemn the calls and acts of violence
– To issue the statements in favor of freedom of expression and openly support the freedom of journalists to carry out professional duties