კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისთვის“ მოუწოდებს კულტურის სამინისტროს შეწყვიტოს ჟურნალისტთა დისკრიმინაცია
22 ნოემბერი 2021
დღეს, 2021 წლის 22 ნოემბერს საქართველოს კულტურის მინისტრის მიერ დაგეგმილ ბრიფინგზე [1] ხელისუფლების მიმართ კრიტიკულად განწყობილი მედიასაშუალებები არ მიიწვიეს და დასწრება მხოლოდ მედიის ნაწილისთვის იყო შესაძლებელი.
„მთავარი არხის“ მიერ გავრცელებული ინფორმაციით [2] ტელევიზიის წარმომადგენლებს სამინისტროს დაცვის სამსახურმა ნახევარი საათის განმავლობაში არ მისცა შენობაში გადაადგილების და გადაღების შესაძლებლობა, ბრიფინგზე ასევე არ დაუშვეს „ტვ პირველის“  გადამღები ჯგუფიც [3].
Სამწუხაროდ, ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა სამთავრობო უწყებები მედიასაშუალებების მიმართ შერჩევით დამოკიდებულებას ავლენენ.   2021 წლის 11 ნოემბერს საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მიერ დაგეგმილ ბრიფინგზე [4] ასევე არ მიიწვიეს მედიის წარმომადგენლების ნაწილი.
მოვუწოდებთ საქართველოს კულტურის სამინისტროს შეწყვიტოს მედიის მიმართ დისკრიმინაციული მიდგომა და ყველა ჟურნალისტს მიეცეს ინფორმაციაზე წვდომის თანაბარი შესაძლებლობა.

The Media Advocacy Coalition calls on Ministry of Culture to end discrimination against journalists
Today, 22 November 2021, media outlets critical of the government were not invited to the briefing [1] planned by the Georgian Minister of Culture. Only a part of the media was allowed to attend. According to Mtavari Arkhi TV [2], the Ministry’s security service did not allow the TV representatives to move around and film in the building for half an hour.
Unfortunately, this is not the first time that government bodies have shown a selective attitude towards the media. Some media representatives were also not invited to the briefing [4] held by the Minister of Justice of Georgia on 11 November. We believe that such a discriminatory approach violates the right of media representatives to fulfil their professional duty to receive and disseminate information on important issues. At the same time, it limits society’s ability to follow current events from different sources.
We call on the Ministry of Culture of Georgia to end its discriminatory approach to the media and to allow all journalists equal access to information.