კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისთვის“ მოუწოდებს მთავრობას უარი თქვას ჟურნალისტების დისკრიმინაციის პრაქტიკაზე
08 აპრილი 2022
კრიტიკული ჟურნალისტებისთვის საქართველოს მთავრობის საჯარო შეხვედრების შესახებ ინფორმაციის მიუწოდებლობა და ღონისძიებაზე დასწრების შეზღუდვა მკვიდრდება როგორც მანკიერი პრაქტიკა. ამ გზით გრძელდება ჟურნალისტების მიზანმიმართული დისკრიმინაცია, რაც გამოხატვის თავისუფლებისთვის არახელსაყრელი გარემოს შექმნაში არაერთხელ გამოვლინდა.
2022 წლის 08 აპრილს ჟურნალისტების მიმართ დისკრიმინაციული მიდგომა გამოვლინდა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის რეგიონული ტურნეს ფარგლებშიც. ვიზიტის შესახებ არ იყო ინფორმირებული Როგორც ცენტრალური, ისე ადგილობრივი მედიის ნაწილი, მათ შორის,   „TV პირველი“, „მთავარი არხი“ და „ფორმულა“.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლები მედიის მიმართ შერჩევით დამოკიდებულებას ავლენენ: 2021 წლის 17 ივლისს პრემიერ-მინისტრის მონაწილეობით გამართულ საჯარო ღონისძიებაზე მედიის ნაწილი არ მიიწვიეს. პრესსამსახურის განმარტებით, ტელეკომპანიები ღონისძიებაზე არ მიიწვიეს, რადგან „პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი თვლის, რომ „მთავარმა არხმა“, „ტვ პირველმა“ და „ფორმულამ“ გადაკვეთეს ყველანაირი წითელი ხაზი“.
ჟურნალისტების მიმართ დისკრიმინაციული მიდგომით გამოირჩევა Ვიცე-პრემიერი თეა წულუკიანი.  2021 წლის 08 დეკემბერს კულტურის სამინისტროში თეატრების ხელმძღვანელების დანიშვნასთან დაკავშირებით მინისტრმა ბრიფინგი გამართა. ბრიფინგზე დასასწრებად მისული ტელეკომპანია „TV პირველის“ წარმომადგენლები კი შეხვედრაზე არ შეუშვეს.  მოგვიანებით, კულტურის მინისტრმა და ვიცე-პრემიერმა  ჟურნალისტის შეკითხვას შეზღუდვის მიზეზის შესახებ უპასუხა, რომ ის არის არა კრიტიკული, არამედ „აღვირახსნილი“ მედიის წარმომადგენელი.  2021 წლის 22 ნოემბერს საქართველოს კულტურის მინისტრის მიერ დაგეგმილ ბრიფინგზე, ასევე, არ მიიწვიეს მედიის ნაწილი. 2021 წლის 11 ნოემბერს ასეთივე ფორმით შეიზღუდა ჟურნალისტთა უფლებები იუსტიციის სამინისტროს  მიერ.
რჩება შთაბეჭდილება, რომ მთავრობა ამ გზით თავს არიდებს კითხვებზე პასუხის გაცემას. ის გაურბის ფართო საზოგადოებასთან კომუნიკაციას და ესაუბრება საზოგადოების მხოლოდ ერთ ნაწილს. მთავრობის ეს დამოკიდებულება კიდევ უფრო აღრმავებს საზოგადოებაში არსებულ მწვავე პოლარიზაციას.
კოალიცია კიდევ ერთხელ აღნიშნავს, რომ მედიის მიმართ დისკრიმინაციული მიდგომა ლახავს ჟურნალისტის უფლებას დაუბრკოლებლად შეასრულოს პროფესიული მოვალეობა, მიიღოს და გაავრცელოს ინფორმაცია მნიშვნელოვან საკითხებზე. ამასთან, საზოგადოებას ეზღუდება შესაძლებლობა სხვადასხვა წყაროებზე დაყრდნობით ადევნოს თვალი მიმდინარე პროცესებს.
საქართველოში აკრძალულია ნებისმიერი სახის დისკრიმინაცია. აღნიშნული შემთხვევები კი ეწინააღმდეგება “დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ” საქართველოს კანონის სულისკვეთებას.
კოალიცია კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საქართველოს მთავრობას უარი თქვას მედიის მიმართ დისკრიმინაციულ მიდგომაზე და ყველა ჟურნალისტს მისცეს ინფორმაციაზე წვდომის თანაბარი შესაძლებლობა.

The Media Advocacy Coalition calls on the Government to cease the discriminatory practice against journalists
08 April 2022
The failure to provide necessary information about public meetings of the Georgian government and limiting access to such events is becoming an established harmful practice. Deliberate discrimination against journalists persists. It has repeatedly created a hostile environment for the expression of opinion. On 8th April 2022, journalists uncovered discrimination towards the press during the regional tour of Georgia’s Prime Minister, Irakli Gharibashvili. Part of national and local media outlets, including TV Pirveli, Mtavari Arkhi TV and Formula TV, were excluded from being notified about the visit.
This is not the first occasion on which Georgian Government representatives have displayed a selective attitude towards the media. On July 17th, 2021, certain media outlets were not invited to a public event with the Prime Minister in attendance. As per the press service, the TV companies were excluded from the event because “Prime Minister Irakli Gharibashvili believes that Mtavari Arkhi TV, TV Pirveli and Formula, have transgressed all forms of red lines”.
Furthermore, Vice-Prime Minister Thea Tsulukiani is notable for her discriminatory attitude towards journalists. On 8th December 2021, the Minister held a briefing on the appointment of theatre directors within the Ministry of Culture, during which the representatives of TV Pirveli were denied participation in the meeting. Later, in response to the journalist’s enquiry about the reasons for this restriction, the Minister of Culture and Vice-Prime Minister Tsulukiani stated that the journalist was not affiliated with a critical media outlet, but with an “unbridled media”. Moreover, the media was not invited to the briefing scheduled by the Minister of Culture of Georgia on 22nd November 2021. Similarly, on 11 November 2021, the Ministry of Justice imposed restrictions on the rights of journalists.
It appears that the government evades answering questions and only speaks to a specific segment of society, thus avoiding communication with the general public. This approach by the Government exacerbates the deep societal polarisation.
The Coalition reiterates that the government’s prejudiced treatment of the media infringes upon journalists’ right to perform their professional duties freely, gather and disperse vital information. It also undermines society’s ability to monitor current events through a range of sources.The law of Georgia “On Elimination of All Forms of Discrimination” strictly prohibits any kind of discrimination, including the cases mentioned above.Therefore, the Coalition urges the Georgian Government to renounce its discriminatory media policy and grant unrestricted access to information for all journalists.