მედიის ადვოკატირების კოალიციის განცხადება ტელეკომპანია „ფორმულას“ დამფუძნებლის საქმეზე
მედიის ადვოკატირების კოალიცია ტელეკომპანია „ფორმულას“ დამფუძნებლის საქმეზე სააპელაციო სასამართლოს გადაწყვეტილებას ეხმიანება.
სააპელაციო სასამართლოს 2023 წლის 21 მარტის გადაწყვეტილებამ შესაძლოა საფრთხე შეუქმნას კრიტიკული სარედაქციო პოლიტიკის მქონე სამაუწყებლო კომპანია „ფორმულას“ სიცოცხლისუნარიანობას და გაზარდოს სარედაქციო წნეხი ჟურნალისტებზე.
სააპელაციო სასამართლომ 2023 წლის 21 მარტს ტელეკომპანია „ფორმულას“ დამფუძნებელსა და 51%-იანი წილის მფლობელს, ყოფილ თავდაცვის მინისტრს, დავით კეზერაშვილს, დაახლოებით 5 მილიონი ევროს გადახდა დააკისრა. ეს გადაწყვეტილება ემყარება, უზენაესი სასამართლოს მიერ დავით კეზერაშვილის წინააღმდეგ მიღებულ გამამტყუნებელ განაჩენს თავდაცვის ძალებში ე.წ. წვრთნების საქმეზე. მნიშვნელოვანია, რომ ამ საქმეზე რჩება არაერთი კითხვის ნიშანი და ამავე საქმეზე საქალაქო და სააპელაციო სასამართლოს მიერ მიღებულია გამამართლებელი განაჩენი, რომელიც უზენაესმა სასამართლომ 2021 წელს შეცვალა.
ეს არ არის პირველი საქმე კრიტიკული მედიის მფლობელის წინააღმდეგ, რომელიც სასამართლო განხილვაშია. სასამართლო განიხილავს “ტელეკომპანია პირველის“ მფლობელის ოჯახის წევრის საქმესაც. ასევე, პატიმრობაშია „მთავარი არხის“ დამფუძნებელი და თანამფლობელი ნიკა გვარამია, რომელიც პატიმრობაც ავტორიტეტულმა საერთაშორისო ორგანიზაციებმა პოლიტიკურად მოტივირებულ გადაწყვეტილებად შეაფასეს.
ხელისუფლების მიერ მედიაზე ზეწოლის მცდელობები არა მარტო აუარესებს მედიაგარემოს საქართველოში, არამედ აღრმავებს პოლარიზაციას. ეს განსაკუთრებით შემაშფოთებელია ევროკავშირის მიერ საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების პროცესში, რადგან დეპოლარიზაცია და მედიის თავისუფლების უზრუნველყოფა სტატუსის მისაღებად აუცილებელი პრიორიტეტული ამოცანების ნაწილია.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია აქტიურად ადევნებს თვალყურს აღნიშნულ საქმეს და კიდევ ერთხელ, მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, დავით კეზერაშვილის წინააღმდეგ წარმოებული საქმე არ იქნეს გამოყენებული კრიტიკული მედიის დევნისთვის.

Media Advocacy Coalition statement on the case of the Formula TV founder
The Media Advocacy Coalition responds to the decision of the Court of Appeals in the case of the founder of the Formula TV station.
The decision by the Court of Appeals on 21 March 2023 may threaten the viability of Formula TV, a station with a critical editorial policy, and increase editorial pressure on journalists.
On 21 March 2023, the Court of Appeal ordered the founder and owner of 51% of the Formula TV company, former Defence Minister Davit Kezerashvili, to pay approximately EUR 5 million. This decision is based on the ruling of the Supreme Court against Davit Kezerashvili, into the so-called “military drills case”. It is important to note that there are many question marks in this case, and in the same case, the acquittal was issued by the City Court and the Court of Appeals, which was overturned by the Supreme Court in 2021.
This is not the first court case against a critical media owner. The court is also considering the case of a family member of the owner of TV Pirveli. Also, Nika Gvaramia, the founder and co-owner of Mtavari Arkhi TV, is ain prison.
Attempts by the authorities to put pressure on the media not only worsen the media environment in Georgia, but also deepen polarisation. This is particularly worrying in the context of the European Union’s process to grant Georgia candidate status, as depolarisation and ensuring media freedom are among the priorities set by the EU for Georgia to receive the candidate status.
The Media Advocacy Coalition is actively following this case and once again calls on the authorities not to use the case against Davit Kezerashvili to persecute critical media outlets.