მწუხარებას გამოვთქვამთ “TV პირველის“ ოპერატორის, ალექსანდრე ლაშქარავას გარდაცვალების გამო
მედიის საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციები მწუხარებას გამოთქვამთ “TV პირველის“ ოპერატორის ალექსანდრე ლაშქარავას გარდაცვალების გამო. ვუსამძიმრებთ მის ოჯახს, “TV პირველის” გუნდს და საქართველოს ჟურნალისტთა კორპუსს.
ალექსანდე ლაშქარავას 5 ივლისს ძალადობრივი აქციის მონაწილეებმა მძიმე ფიზიკური დაზიანებები მიაყენეს. გავრცელებული ინფორმაციით, მას ძალადობრივი ჯგუფი დაახლოებით 20 წუთის განმავლობაში უსწორდებოდა ფიზიკურად. მაღალია ალბათობა, რომ იგი სწორედ მიღებული დაზიანებების გამო გარდაიცვალა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს 2021 წლის 11 ივლისის განცხადებით, გამოძიება მიმდინარეობს და ამ დროისათვის დაკავებულია მხოლოდ 4 პირი.
2021 წლის 5 და 6 ივლისს თბილისში ჟურნალისტებსა და ოპერატორებზე მასშტაბური ძალადობა მოხდა. „ღირსების მარშის“ წინააღმდეგ გამართულ კონტრაქციაზე ძალადობრივი ჯგუფის წევრები მედიის წარმომადგენლებს წინასწარი განზრახვით დაესხნენ თავს, მიაყენეს ფიზიკური დაზიანებები და სიტყვიერი შეურაცხყოფა, მიზანმიმართულად დაუმტვრიეს ტექნიკა, რათა ხელი შეშლოდათ ჟურნალისტურ საქმიანობაში.
გავრცელებული კადრებიდან ცხადად ირკვევა, რომ აღმასრულებელმა ხელისუფლებამ არ მიიღო სათანადო ზომები ჟურნალისტების დასაცავად და მთლიანობაში, სახელმწიფოს მიერ წესრიგის დამყარებისთვის განხორციელებული ქმედებები იყო ფორმალური, რის გამოც 10-მდე მედიასაშუალების 50-ზე მეტი წარმომადგენელი ორგანიზებული ჯგუფური ძალადობის მსხვერპლი გახდა.
მმართველი პარტიის წარმომადგენელების, მათ შორის, პრემიერ-მინისტრის განცხადებები შეუთავსებელი იყო სახელმწიფოებრივ ინტერესებთან. 5 ივლისის მოვლენათა განვითარებამ ცხადყო, რომ ხელისუფლებამ არ დაიცვა ადამიანის სიცოცხლე, ჯანმრთელობა და გამოხატვის თავისუფლება.
5 ივლისს მომხდარი ძალადობის თითოეული ფაქტისთვის სრული პოლიტიკური და სამართლებრივი პასუხისმგებლობა ეკისრება საქართველოს მთავრობას. შესაბამისად, პრემიერ-მინისტრმა და საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა დაუყოვნებლივ უნდა დატოვონ თანამდებობა.
მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს, დაუყოვნებლივ დაიწყოს აღმასრულებელი ხელისუფლების მიმართ საქართველოს კონსტიტუციით გათვალისწინებული პოლიტიკური და სამართლებრივი პასუხისმგებლობის მექანიზმების გამოყენება.

We express our condolences over the death of Alexander Lashkarava, the cameraman of TV Pirveli
NGOs, working in the field of media, express their condolences over the death of TV Pirveli cameraman Alexander Lashkarava. Our condolences to his family, the team of TV Pirveli and the Georgian journalists’ corps.
Alexander Lashkarava was severely injured by violent protesters on July 5. According to the reports, he was physically assaulted by a violent group for about 20 minutes. It is highly probable that he died precisely because of the injuries received.
According to the statement made on July 11, 2021 of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, an investigation is underway and so far, only 4 people have been arrested.
On July 5 and 6, 2021, large-scale violence against journalists and cameramen took place in Tbilisi. In the rally against the “Pride Parade”, members of a violent group deliberately attacked media representatives, inflicting physical injuries and verbal abuse, and deliberately smashing equipment to interfere with journalistic activities.
It is clear from the footage that the Government cabinet did not take appropriate measures to protect journalists and overall, the State’s actions to restore order were only formalistic, resulting in more than 50 members of up to 10 media outlets falling victim to organized gang violence.
Statements by representatives of the ruling party, including the Prime Minister, were incompatible with State interests. The events of July 5 showed that the government did not protect human life, health and freedom of expression.
The Government of Georgia bears full political and legal responsibility for each case of violence on July 5. Accordingly, the Prime Minister and the Minister of Internal Affairs of Georgia must resign immediately.
We call on the Parliament of Georgia to immediately activate the mechanisms of political and legal responsibility, under the Constitution of Georgia, towards the executive branch.