12 იანვარს, ღამით, პოლიციამ ბათუმში უკანონოდ დააკავა ონლაინგამოცემების „ბათუმელების“ და „ნეტგაზეთის“ დამფუძნებელი და დირექტორი მზია ამაღლობელი.
დამოუკიდებელი მედიასაშუალებების, პროფესიული და მედიის უფლებების დამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლები მივიჩნევთ, რომ მზია ამაღლობელის დაკავება და მისი სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემა არის წინასწარ დაგეგმილი დანაშაულებრივი პროვოკაცია.
ბათუმის პოლიციის უფროსი ირაკლი დგებუაძე, რომელიც გუშინ განვითარებული მოვლენების დროს განსაკუთრებული აგრესიით გამოირჩეოდა, ჯერ კიდევ 16 დეკემბერს დაემუქრა “ბათუმელების” თანადამფუძნებელსა და რედაქტორს, ეთერ თურაძეს.
მზია ამაღლობელი 11 იანვარს, პირველად, უკანონოდ, კანონმდებლობით დადგენილი საპროცესო მოქმედებების უხეში დარღვევით დააკავეს, მაშინ, როცა მან აჭარის პოლიციის სამმართველოს შესასვლელის ღობეზე გააკრა სტიკერი 15 იანვარს დაგეგმილ საყოველთაო გაფიცვასთან დაკავშირებით. დაკავებისას მზია ამაღლობელისთვის არავის განუმარტავს დაკავების საფუძველი და სამართლებრივი ნორმები, რასაც პოლიციას კანონმდებლობა ავალდებულებს. მზია ამაღლობელი ხელწერილით მალევე გაათავისუფლეს.
სამმართველოს შენობიდან გამოსვლის შემდეგ მზია ამაღლობელი დარჩა მიმდინარე აქციაზე. მის გვერდით იმყოფებოდა ორი ახლობელი, ორივე მათგანი პოლიციამ სრულიად უკანონოდ დააკავა. თვითმხილველების მიერ მოწოდებული ინფორმაციით, დაძაბულობის დროს, მზია ამაღლობელი და „ბათუმელების“ რედაქტორი ეთერ თურაძე მოჰყვნენ ჭყლეტაში. ბათუმის პოლიციის უფროსმა ირაკლი დგებუაძემ მზია ამაღლობელს შეაგინა. შემდეგ მოხდა მზიას უკანონო დაკავება. მზია ამაღლობელი სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილითაა დაკავებული, რაც 4-დან 7 წლამდე ითვალისწინებს თავისუფლების აღკვეთას.
“ქართული ოცნების” პროპაგანდისტული მედიის მიერ გავრცელებული ვიდეომასალა, რომელზეც მზია ამაღლობელის დაკავებაა აღბეჭდილი, არ არის სრულყოფილი, დამუშავებულია და არ ასახავს ადგილზე განვითარებული მნიშვნელოვანი მოვლენების ნაწილს.
„ბათუმელების“ და „ნეტგაზეთის“ დამფუძნებელი პოლიციელებმა ფიზიკური ძალის გამოყენებით შეიყვანეს სამმართველოს შენობაში. დაკავების შემდეგ მზია ამაღლობელის მიმართ ადგილი ჰქონდა არასათანადო მოპყრობას, რასაც ასევე კრიტიკული მედიის მიმართ ანგარიშსწორებად, სამაგალითო დასჯად მივიჩნევთ. არაერთი მოთხოვნისა და საჯარო მოწოდებების მიუხედავად, დაკავებულთან სამ საათზე მეტი ხნის განმავლობაში არ უშვებდნენ ადვოკატებს, რითაც დაარღვიეს მისი დაცვის კონსტიტუციური უფლებები.
საქართველოს დამოუკიდებელი მედიასაშუალებების, პროფესიული და მედიის უფლებების დამცველი ორგანიზაციების წარმომადგენლები მოვითხოვთ და მოვუწოდებთ:
- შინაგან საქმეთა სამინისტროს – მზია ამაღლობელის დაუყოვნებლივ გათავისუფლებას;
- სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს – მზია ამაღლობელის მიმართ არასათანადო მოპყრობისა და უკანონოდ დაკავების ფაქტების სასწრაფო გამოძიებას;
- შინაგან საქმეთა სამინისტროს – ბათუმის პოლიციის უფროსის, ირაკლი დგებუაძისთვის ამ ეტაპზე სამსახურებრივი უფლებამოსილების შეჩერებას; მისი მხრიდან აგრესიული, უკანონო ქმედებების აღკვეთას.
- საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და დიპლომატიურ კორპუსს – მზია ამაღლობელის საქმით დაუყოვნებლივ დაინტერესებას, უწყვეტ მონიტორინგს და შესაბამის შეფასებას.
ხელმომწერები:
- გელა მთივლიშვილი – მთის ამბები / საქართველოს ამბების დამფუძნებელი და რედაქტორი;
- ნატა ძველიშვილი – ინდიგოს დირექტორი;
- ლია ჩახუნაშვილი – საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის დირექტორი
- ნინო ზურიაშვილი – ,,სტუდია მონიტორის” დამფუძნებელი და რედაქტორი
- ნანა ბიგანიშვილი – საქართველოს ჟურნალისტური ეთიკის ქარტიის საბჭოს თავმჯდომარე, ,,სტუდია მონიტორის” დამფუძნებელი და რედაქტორი

Representatives of independent media outlets, professional organizations, and media rights defenders respond to the arrest of the director of Gazeti Batumelebi, an independent media outlet.
On the night of January 12, police illegally detained Mzia Amaglobeli, the founder and director of the online publications “Batumelebi” and “Netgazeti”in Batumi.
Representatives of independent media outlets, professional organizations, and media rights defenders consider Mzia Amaglobeli’s detention and criminal prosecution a pre-planned provocation.
Batumi Police Chief Irakli Dgebuadze, who acted with aggression during these events, had previously threatened “Batumelebi” Co-founder and Editor, Eter Turadze, on December 16.
Mzia Amaglobeli was initially unlawfully detained on January 11 while placing a sticker at the entrance of the Adjara Police Department in connection with the general strike planned for January 15. Her detention violated procedural requirements, as no explanation of the grounds or legal norms for her detention was provided. She was released shortly thereafter with a written pledge.
Following her release, Mzia Amaglobeli returned to the ongoing protest. Two of her associates were subsequently detained under similarly unlawful circumstances. According to eyewitnesses, during heightened tensions, Mzia Amaglobeli and “Batumelebi” editor Eter Turadze were caught in a crush. Batumi Police Chief Irakli Dgebuadze verbally abused Mzia Amaglobeli before she was detained again.
Mzia Amaglobeli is being charged under Article 353-1, Part 1 of the Criminal Code, which carries a prison sentence of 4 to 7 years.
Video footage distributed by propaganda media aligned with “Georgian Dream*”showing her detention is incomplete, heavily edited, and fails to depict key developments that occurred on site.
Police used physical force to escort Mzia Amaglobeli into the department building. After her detention, she was subjected to improper treatment, which is perceived as retaliation against critical media and an attempt to set an example. Despite repeated requests and public outcry, lawyers were denied access to the detainee for over three hours, violating her constitutional right to legal defense.
The undersigned representatives of Georgia’s independent media outlets, professional organizations, and media rights groups demand:
1. The Ministry of Internal Affairs:Immediate release of Mzia Amaglobeli.
2. The Special Investigation Service: An urgent investigation into the improper treatment and illegal detention of Mzia Amaglobeli.
3. The Ministry of Internal Affairs: Immediate suspension of Batumi Police Chief Irakli Dgebuadze from his duties and measures to prevent further illegal and aggressive actions.
4. International organizations and the diplomatic corps:Immediate attention to Mzia Amaglobeli’s case, continuous monitoring, and appropriate assessments.
Signaturies:
• Gela Mtivlishvili – Mtis Ambebi / Founder and Editor of Sakartvelos Ambebi
• Nata Dzvelishvili – Director of Indigo
• Lia Chakhunashvili – Director of Georgian Charter of Journalistic Ethics
• Nino Zuriashvili – Founder and Editor of “Studio Monitor”
• Nana Biganishvili – Chair of the Board of Georgian Charter of Journalistic Ethics, Founder and Editor of “Studio Monitor”