“ქართული ოცნების” სასამართლო – უსამართლობის და ძალადობის ადგილი
მედიის ადვოკატირების კოალიცია კიდევ ერთხელ ეხმიანება დამოუკიდებელი მედიის წარმომადგენლების მიმართ განხორციელებულ ძალადობრივ და სასტიკ ინციდენტებს თბილისის საქალაქო სასამართლოში.
პირველ ოქტომბერს, ონლაინ გამოცემა “პუბლიკას’ ჟურნალისტ მინდია გაბაძის მიერ სოციალურ ქსელში გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მანდატურის სამსახურის უფროსი დავით მატიაშვილი პროცესის დაწყებამდე, ჟურნალისტს პირდაპირ დაემუქრა და მასზე ფიზიკური ანგარიშსწორება არაერთხელ სცადა.
იმავე დღეს, ტელეკომპანია “ფორმულას” ჟურნალისტ ნატალი ჯახუტაშვილს თბილისის  საქალაქო სასამართლოს მანდატურის თანამშრომელმა მობილური ტელეფონი წაართვა და დაზიანებულ მდგომარეობაში დაუბრუნა.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც მედიის წარმომადგენლებს თბილისის სასამართლოს შენობაში ძალადობრივად ესხმიან თავს. „ქართული ოცნების“ სასამართლო, ისევე, როგორც მთელი სახელმწიფო სისტემა, უსამართლობისა და ძალადობის სიმბოლოდ ჩამოყალიბდა.
ქვეყანაში მედიაგარემო უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაშია. სინდისის პატიმარი მზია ამაღლობელი პოლიტიკურად მოტივირებული დევნის მსხვერპლია. ბოლო ერთი წლის ანმავლობაში 400-ზე მეტი ინციდენტი დაფიქსირდა დამოუკიდებელი ჟურნალისტების წინააღმდეგ. ამ ძალადობის უკან დგას “ქართული ოცნება” და მასთან დაკავშირებული პირები. შესაბამისად, ამ ინციდენტების მიმართ ხელისუფლების პასუხი არის სრული დაუსჯელობა.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია გამოხატავს სრულ სოლიდარობას დამოუკიდებელ ჟურნალისტებსა და მედია ორგანიზაციების მიმართ, რომლებსაც ამ რთულ ვითარებაში პროფესიული მოვალეობის შესრულება უწევთ.
საზოგადოების მხარდაჭერა და სოლიდარობა, საერთაშორისო ყურადღება გადამწყვეტია თავისუფალი მედიისა და დემოკრატიული სახელმწიფოს გადასარჩენად.

The Media Advocacy Coalition again condemns the violent and aggressive actions against independent media representatives at the Tbilisi City Court.
On October 1, as shared on social media by journalist Mindia Gabadze of the online publication “Publica,” the court’s bailiff head, Davit Matiashvili, threatened the journalist before a trial started and repeatedly tried to physically attack him.
On the same day, an employee of the court’s bailiff’s office confiscated the mobile phone of Natalie Jakhutashvili, a journalist for the TV channel “Formula,” and returned it damaged.
This is not the first time journalists have been attacked at the Tbilisi court. The court, controlled by the Georgian Dream party, has become a symbol of injustice and violence in the country.
The situation for the media in Georgia is extremely difficult. Prisoner of conscience Mzia Amaghlobeli is being persecuted for political reasons. Over the past year, there have been more than 400 recorded incidents targeting independent journalists. These acts of violence are carried out by the Georgian Dream government and its affiliates. Meanwhile, the authorities have responded with complete impunity, allowing these attacks to continue.
The Media Advocacy Coalition stands in full support with independent journalists and media organizations working under these dangerous conditions.
Public support, solidarity, and international attention are essential to protect free media and preserve democracy in Georgia.