კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” თბილისის საქალაქო სასამართლოს ეზოში ჟურნალისტებზე თავდასხმის ფაქტებზე დაუყოვნებლივ რეაგირებას ითხოვს
02 მარტი 2022
დღეს, 2022 წლის 2 მარტს 5-6 ივლისის მოვლენებთან დაკავშირებულ სასამართლო პროცესზე გამოკითხვის შემდეგ, “ფორმულას” ჟურნალისტს, რატი წვერავას სასამართლოსთან, სავარაუდოდ, ძალადობრივ ჯგუფებთან დაკავშირებული პირები დახვდნენ. ისინი ჟურნალისტს აყენებდნენ სიტყვიერ შეურაცხყოფას და ცდილობდნენ ძალადობრივ ანგარიშსწორებას. ამასთანავე, შეურაცხყოფა მიაყენეს “რუსთავი 2” -ის თანამშრომლებს არჩილ ჭიჭიბოშვილს და ხათუნა გაგნიძეს.
გავრცელებული ინფორმაციით, მედიის წარმომადგენლების ნაწილი უკვე გამოიკითხა, თუმცა უცნობია, არიან თუ არა თავდამსხმელი პირები იდენტიფიცირებული და იგეგმება თუ არა მათი დასჯა კანონით გათვალისწინებული წესით.
Მომხდარი ფაქტები კიდევ ერთხელ მიუთითებს, რომ 2021 წლის 5-6 ივლისის მაშტაბური თავდასხმის  მონაწილეებისა და ორგანიზატორების სათანადო დაუსჯელობამ წაახალისა მედიის წარმომადგენლებისა და, ზოგადად, უფლებადამცველების წინააღმდეგ მიმართული ძალადობრივი ქმედებები.
კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” მიიჩნევს, რომ 2 მარტს სასამართლოს ეზოში განვითარებული მოვლენები შეიცავს სავარაუდო დანაშაულის ნიშნებს და მოუწოდებს სამართალდამცავ ორგანოებს განახორციელონ სწრაფი და ეფექტიანი გამოძიება სავარაუდო დამნაშავეების გამოვლენისა და სისხლისსამართლებრივ პასუხისგებაში მიცემის მიზნით.
მიგვაჩნია, რომ ჟურნალისტების წინააღმდეგ მომხდარ ძალადობრივ  ქმედებებზე დროული სამართლებრივი რეაგირება აუცილებელია მედიისა და გამოხატვის თავისუფლების  დასაცავად და მედიის წარმომადგენლებისთვის უსაფრთხო სამუშაო გარემოს უზრუნველსაყოფად.

The Coalition for Media Advocacy demands an immediate response to the attack on journalists in the courtyard of the Tbilisi City Court
02 March 2022
Today, on 2 March 2022, after the hearing of the case related to the events of 5-6 July, 2021, Formula TV journalist Rati Tsverava was allegedly approached by people connected to violent groups. They verbally abused the journalist and tried to take violent revenge. Archil Chichiboshvili and Khatuna Gagnidze of Rustavi 2 TV were also insulted.
Some of the media representatives have reportedly been questioned [by the relevant authorities], but it is not known whether the attackers have been identified and whether they will be punished according to the law.
Recent events show once again that the lack of adequate punishment for the participants and organisers of the mass attack on 5-6 July 2021 has encouraged violent acts against media workers and human rights defenders in general.
The Media Advocacy Coalition believes that the events that took place in the courtyard on 2 March bear the hallmarks of an alleged crime and calls on the law enforcement authorities to conduct a prompt and effective investigation to identify and bring to justice the alleged perpetrators.
We believe that a timely legal response to acts of violence against journalists is necessary to protect the media and freedom of expression, and to ensure a safe working environment for media professionals.