მედიის ადვოკატირების კოალიცია აგრძელებს მედიაგარემოს მონიტორინგს და ეხმაურება მედიის სფეროში ბოლო დღეებში განვითარებულ მოვლენებს, რომლებიც „ქართული ოცნების“ მიერ დამოუკიდებელი მედიის წინააღმდეგ წარმოებული რეპრესიული პოლიტიკის პირდაპირ გაგრძელებას წარმოადგენს. ქვეყანაში შექმნილი რთული ვითარება მიუთითებს იმაზე, რომ თავისუფალი სიტყვის შეზღუდვის მცდელობები სისტემურ ხასიათს იღებს.
კომუნიკაციების კომისია საბოლოოდ ყალიბდება ცენზურის გამტარებელ ორგანოდ. კომისია აგრძელებს რეპრესიული კანონმდებლობის აღსრულებას. „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილებების საფუძველზე, 25 ივნისს დამოუკიდებელი ტელევიზია „TV პირველი“ 2 500 ლარით დააჯარიმა ისეთი ტერმინების გამოყენებისთვის, როგორიცაა „სინდისის პატიმრები“ თუ „ოლიგარქი“. ცოტა ხნით ადრე კი მსგავსი საფუძვლით დაჯარიმდა დამოუკიდებელი მაუწყებელი „ფორმულა“. ეს გადაწყვეტილებები სახიფათო პრეცედენტია და მიმართულია გამოხატვის თავისუფლებისა და დემოკრატიული პლურალიზმის წინააღმდეგ.
უნდა აღინიშნოს, რომ მიუხედავად კომისიის კოლეგიური სტატუსისა, აღქმაა აშკარად, რომ უწყება სრულად იმყოფება თავმჯდომარის, გოგა გულორდავას, გავლენის ქვეშ, რომელიც ბრიტანეთის მიერ სანქცირებულ ტელეკომპანია „იმედში“ მუშაობდა, და ასევე „ქართული ოცნებიდან“ პარლამენტის წევრი იყო. კომისიის თავმჯდომარის ხელმძღვანელობით მისი დანარჩენი წევრები – კერძოდ, ახლად არჩეული ანი ვაზაგაშვილი, რომელიც ასევე ტელეკომპანია „იმედში“ და იქამდე შინაგან საქმეთა სამინისტროში მუშაობდა, ნათია კუკულაძე, ივანე მახარაძე და ეკატერინე იმედაძე – რეპრესიული გადაწყვეტილებების მხარდაჭერით პირდაპირ მონაწილეობენ დამოუკიდებელი მედიის წინააღმდეგ მიმართულ პროცესში. რეპრესიული პოლიტიკის ინსტრუმენტებად გვევლინებიან კომისიის სტრუქტურული ერთეულები, კერძოდ, იურიდიული და მედიამომსახურებების რეგულირების დეპარტამენტების ხელმძღვანელობა – ირაკლი ბუთბაია და კონსტანტინე ქორიძე, და პერსონალი, რომლებიც მინიმუმ კომისიის სხდომების მსვლელობისას ამ გადაწყვეტილებების უშუალო მხარდამჭერები არიან. მაგალითად, მედიამომსახურებების რეგულირების დეპარტამენტის მიერ შერჩევითად ჩატარებული მონიტორინგის საფუძველზე განხორციელდა შემდგომში ტელევიზიების დაჯარიმება.
პარალელურად, საქართველოს პარლამენტი სააკრედიტაციო რეგულაციებს დამოუკიდებელი ჟურნალისტების დევნისთვის იყენებს. მიმდინარე კვირაში ტელეკომპანია „ფორმულას“ საპარლამენტო კორესპონდენტისთვის, ნინი ბალანჩივაძისთვის, აკრედიტაციის 6 თვით შეჩერება კრიტიკული კითხვების დასმის გამო „ქართული ოცნების“ მორიგი შურისძიებაა. ეს ბერკეტი პარლამენტს საშუალებას აძლევს, სრულიად იზოლირდეს საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვანი კითხვებისგან. მსგავსი რეპრესიული პოლიტიკა ადრეც არაერთხელ იყო გამოყენებული დამოუკიდებელი მედიის წინააღმდეგ.
„ქართული ოცნების“ ზეგავლენა გრძელდება საზოგადოებრივ მაუწყებელზე, სადაც სამეურვეო საბჭოს ახალი წევრები აირჩიეს. გია მურღულიას მეორე ვადით გამწესება ნიშნავს იმ რეპრესიული პოლიტიკის გაძლიერებას, რომელსაც ვასილ მაღლაფერიძე და თინათინ ბერძენიშვილი ახორციელებენ და რაც მიმართულია არხის შიგნით დამოუკიდებელი აზრის ჩახშობისკენ და ოცნების სასარგებლოდ მიკერძოებული გაშუქებისკენ. საბჭოს ახალი წევრია დავით ქართველიშვილი, „ხალხის ძალის“ წარმომადგენელი და „ქართული ოცნების“ გამორჩეული მხარდამჭერი. კანდიდატთა შემრჩევი კომისიის წევრებიდან 3 სწორედ სანქცირებული „იმედის“ თანამშრომელი იყო.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია სრულ სოლიდარობას უცხადებს დამოუკიდებელ მედიასაშუალებებსა და თითოეულ ჟურნალისტს, რომლებიც ამ მიზანმიმართული შეტევისა და რეპრესიების პირობებშიც კი ახერხებენ პროფესიული მოვალეობის შესრულებას და საზოგადოების ინფორმირებას.

The Media Advocacy Coalition continues to monitor the media environment and responds to recent developments in the media sector, which represent a direct continuation of the repressive policy pursued by “Georgian Dream” against independent media. The difficult situation in the country indicates that attempts to restrict free speech are becoming systemic.
The Communications Commission is finally shaping up to be an organ of censorship. The Commission continues to enforce repressive legislation. On June 25, based on amendments made to the Law on Broadcasting, the independent television station “TV Pirveli” was fined 2,500 GEL for using terms such as “prisoners of conscience” or “oligarch.” A short while earlier, the independent broadcaster “Formula” was fined on similar grounds. These decisions set a dangerous precedent and are directed against freedom of expression and democratic pluralism.
It should be noted that despite the collective status of the Commission, there is a clear perception that the agency is completely under the influence of its chairman, Goga Gulordava, who previously worked for the British-sanctioned TV company “Imedi” and was also a Member of Parliament from “Georgian Dream.” Under the leadership of the Commission Chairman, its remaining members-namely, the newly elected Ani Vazagashvili (who also worked for TV company “Imedi” and before that at the Ministry of Internal Affairs), Natia Kukuladze, Ivane Makharadze, and Ekaterine Imedadze-are directly participating in the process directed against independent media by supporting repressive decisions. The structural units of the Commission, specifically the leadership of the Legal and Media Services Regulation Departments-Irakli Butbaia and Konstantine Koridze-and their staff, emerge as instruments of this repressive policy, acting as direct supporters of these decisions at least during the course of the Commission’s sessions. For example, the subsequent fining of the television stations was carried out based on selective monitoring conducted by the Media Services Regulation Department.
In parallel, the Parliament of Georgia is using accreditation regulations to persecute independent journalists. This week’s suspension of accreditation for 6 months for Nini Balanchivadze, a parliamentary correspondent for TV company “Formula,” for asking critical questions is yet another act of revenge by “Georgian Dream.” This lever allows the Parliament to completely isolate itself from questions that are important to the public. Similar repressive policies have been used against independent media multiple times in the past.
The influence of “Georgian Dream” continues at the Public Broadcaster, where new members of the Board of Trustees were elected. Appointing Gia Murghulia for a second term means strengthening the repressive policy implemented by Vasil Maghlaperidze and Tinatin Berdzenishvili, which is aimed at suppressing independent opinion inside the channel and biased coverage in favor of “Dream.” A new member of the board is Davit Kartvelishvili, a representative of “People’s Power” and a prominent supporter of “Georgian Dream.” Notably, 3 of the members of the candidate selection committee were employees of the sanctioned “Imedi.”
The Media Advocacy Coalition expresses full solidarity with independent media outlets and every individual journalist who, even under the conditions of this targeted attack and repression, manage to perform their professional duty and keep the public informed.