მედიაკოალიცია კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიიღოს ეფექტური ზომები ჟურნალისტების დასაცავად
05 ივლისი 2021
კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” კიდევ ერთხელ მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიიღოს ეფექტური ზომები ჟურნალისტების დასაცავად.
დღეს, 2021 წლის 05 ივლისს გავრცელებული ინფორმაციით, რუსთაველის გამზირზე ძალადობრივი ჯგუფები ჟურნალისტებს ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებენ. ძალადობრივი ჯგუფის წევრები ჟურნალისტებს თავს ესხმიან, აგინებენ და ტერიტორიის დატოვებას აიძულებენ.
ამ დრომდე უცნობია დააკავეს თუ არა ვინმე ჟურნალისტებზე თავდასხმის გამო. ხელისუფლების წარმომადგენლებს არ გაუკეთებიათ ღია განცხადებები აგრესიის დაგმობისა და შეჩერების მიზნით.
მოვუწოდებთ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, გამოიყენოს ეფექტური ზომების მედიის უსაფრთხოების და გამოხატვის თავისუფლების საუკეთესო მიზნების გათვალისწინებით.
დარღვევების აღრიცხვის და მედიის სამართლებრივი მხარდაჭერისათვის კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” ცხელი ხაზია 555 795 776

The Coalition once again calls on Georgia’s Ministry of Internal Affairs to take effective measures to protect journalists
05 July 2021
The Media Advocacy Coalition once again calls on Georgia’s Ministry of Interior to take effective measures to protect journalists. Today, July 5, 2021, according to reports, violent groups are physically and verbally abusing journalists on Rustaveli Avenue, Tbilisi. Members of the violent group attack journalists, curse them and force them to leave the area. So far, it is not known whether anyone has been arrested for the attack on the journalists.
Government representatives have not made any open statements to condemn and stop the aggression.
We urge Georgia’s Ministry of Internal Affairs to take effective measures with the best interests of media safety and freedom of expression in mind.
The Media Advocacy Coalition hotline is 555 795 776 for registration of violations and legal support of the media.