მედიის ადვოკატირების კოალიცია საზოგადოებრივი მაუწყებლებიდან თანამშრომელთა გათავისუფლების ფაქტებს ეხმიანება
02 თებერვალი 2024
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მიიჩნევს რომ საზოგადოებრივ მაუწყებლებში გრძელდება თანამშრომელთა დისკრიმინაციის და დევნის პრაქტიკა, რაც ადამიანის უფლებების დარღვევასთან ერთად, საზოგადოებრივი მაუწყებლის იდეისთვის მნიშვნელოვან საფრთხეებს ქმნის.
2022 წლის 29 აპრილს ცნობილი გახდა, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლიდან გაათავისუფლეს ჟურნალისტები — იმედა დარსალია, თამთა ჯანაძე და სოფო ზედელაშვილი.  მიმდინარე წლის თებერვალში მათ თქვეს, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის მხრიდან ცენზურის მცდელობებს ჰქონდა ადგილი, მაუწყებელში სარედაქციო გადაწყვეტილებები ე.წ. Შავი სიების მიხედვით ხდებოდა. აღსანიშნავია, რომ ცენზურის მცდელობებზე საუბრობს გადაცემის კიდევ ერთი ყოფილი ჟურნალისტი სოფო მთივლიშვილი.
საზოგადოებრივი მაუწყებელი ჟურნალისტების გათავისუფლების მიზეზად „საჯარო სივრცეში გავრცელებული დაუსაბუთებელი და ცრუ განცხადებებით, მაუწყებლის სარედაქციო გადაწყვეტილებათა დამოუკიდებლობის და მიუკერძებლობის ეჭქვეშ დაყენებით“ საზოგადოებრივი მაუწყებლისთვის „მნიშვნელოვანი რეპუტაციული ზიანის მიყენებას“ ასახელებს.
საზოგადოებრივი მაუწყებლიდან გათავისუფლებული სამივე თანამშრომლის ინტერსებს მედიის ადვოკატირების კოალიციის წევრი – „საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველო“ იცავს.
2022 წლის 28 აპრილს ასევე ცნობილი გახდა, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის აჭარის ტელევიზიიდან გათავისუფლდა გადაცემა „უცხო სუნელის“ წამყვანი ალექსანდრე თხილაიშვილი.
შრომითი ხელშეკრულების შეწყვეტის ოფიციალური მიზეზები და თანმდევი პროცესები, აჭარის საზოგადოებრივი მაუწყებლის ალტერნატიული პროფესიული გაერთიანების მხრიდან ფასდება როგორც „ალტერნატიული პროფესიული გაერთიანების წევრთა“ პიროვნული დევნის გაგრძელება.

The Media Advocacy Coalition sees that the practice of discrimination and persecution of employees in public broadcasters continues, which, together with human rights violations, poses a serious threat to the idea of public broadcasting.
On 29 April 2022 it was revealed that journalists Imeda Darsalia, Tamta Janadze and Sopho Zedelashvili had been dismissed from the Public Broadcaster. Earlier in February, they said that there had been attempts at censorship on the part of the Public Broadcaster [leadership], and that the so-called editorial decisions in the Broadcaster were guided by the so-called “black lists”. It should be noted that Sopho Mtivlishvili, another former journalist of the programme, also speaks of censorship attempts.
The Public Broadcaster cites the dismissal of the journalists as due to their public dissemination of “unfounded and false statements, which have questioned the Public Broadcaster’s independence and impartiality in editorial decision-making, resulting in significant damage to its reputation”.
Transparency International – Georgia, a member of the Media Advocacy Coalition is defending the interests of all three dismissed Public Broadcaster employees.
On 28th April 2022, it was announced that Aleksandre Tkhilaishvili, who presented the “Utskho Suneli” show (which means “Blue Fenugreek” in Georgian), has been dismissed from the Public Broadcaster’s Adjara television.
The Adjara Public Television Union believes that the reasons given for ending the employment contract and the procedures followed are part of an ongoing campaign of harassment against members of their union.