მედიის ადვოკატირების კოალიციის გამოხმაურება Facebook-ის ანგარიშზე
მედიის ადვოკატირების კოალიცია ეხმიანება სოციალური ქსელის Meta-ს (Facebook) ანგარიშს, რომლის თანახმადაც მთავრობის ადმინისტრაციის სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტთან დაკავშირებული ანგარიშები ჩართული იყვნენ ყალბი და მადისკრიტებული ინფორმაციების გავრცელებაში.
2023 წლის პირველი კვარტლის ანგარიშის თანახმად, მთავრობის სტრატეგიულ დეპარტამენტთან აფილირებული ყალბი ანგარიშები ცდილობდნენ პროსამთავრობო ნარატივის პოპულარიზებას, ოპოზიციისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების დისკრედიტაციას. აღნიშნული ქმედებები ხდებოდა რუსული კანონის განხილვის პერიოდში. მთავრობის დეპარტამენტთან დაკავშირებული 80 ყალბი ანგარიში, 26 გვერდი, 9 ჯგუფი და 2 Instagram გვერდი კოორდინირებული არაავთენტური ქცევის გამო წაიშალა. ასევე აღსანიშნავია, რომ დაახლოებით 33 500 აშშ დოლარი იყო Facebook-ისა და Instagram-ის რეკლამებისთვის დახარჯული.
აღნიშნული ანგარიში ადასტურებს ღია წყაროებით მოპოვებულ ინფორმაციებს, რომელიც ადრეც აჩენდა ეჭვებს, რომ ხშირად ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება არა საჯარო ინტერესის, არამედ პარტიული მიზნით ხდება, ხოლო მმართველი პარტია პოლარიზაციას და დემოკრატიული ინსტიტუტების მიმართ უნდობლობის გაჩენას უწყობს ხელს, რაც ქვეყანაში არსებულ პოლარიზაციას კიდევ უფრო აღრმავებს. ეს კი იმ ფონზე, როდესაც მედია გარემო სერიოზული გამოწვევების წინაშე დგას. პოლიტიკურად მოტივირებული საქმეები, ძალადობა, ბოიკოტი, უკანონო მოსმენები და ა.შ. ნაცვლად რეალური საფრთხეების წინააღმდეგ აქტიური ქმედების გადადგმისა, ხელისუფლება თავად ეწევა შიდა პროპაგანდას, ჟურნალისტების უფლებების დარღვევას და ოპონენტების დისკრედიტაციას.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მოუწოდებს ხელისუფლებას დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს შიდა დეზინფორმაციული კამპანია, დაიცვას მედიის უფლებები და შექმნას  უსაფრთხო სამუშაო და პლურალისტური გარემოს პირობები.

The Media Advocacy Coalition is responding to a report by social network company Meta (Facebook) that accounts linked to the Government’s Strategic Communications Department were involved in spreading false and discrediting information.
According to the report for the first quarter of 2023, fake accounts linked to the government’s Strategic Communications Department sought to promote a pro-government narrative and discredit the opposition and NGOs. These actions took place during the discussions on the “Russian Law” bill. 80 fake accounts, 26 pages, 9 groups and 2 Instagram pages linked to the government department were removed for coordinated inauthentic behaviour. It is also worth noting that approximately $33,500 was spent on Facebook and Instagram ads.
The aforementioned report confirms information from open sources, which previously raised suspicions that administrative resources are often used for party purposes rather than in the public interest. The ruling party encourages polarisation and creates distrust in democratic institutions, further deepening the existing polarisation in the country. This is against a backdrop of serious challenges to the media environment, involving politically motivated cases, violence, boycotts, illegal surveillance, etc. Instead of actively addressing real threats, the government itself is engaged in domestic propaganda, violating the rights of journalists and discrediting opponents.
The Media Advocacy Coalition calls on the authorities to immediately stop the domestic disinformation campaign, protect media rights and create safe working conditions and a pluralistic environment.