მედიის ადვოკატირების კოალიცია ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს და უსამძიმრებს შოვში მომხდარი ტრაგედიის შედეგად გარდაცვლილთა ოჯახის წევრებს, ახლობლებსა და მეგობრებს. 3 აგვისტოს შოვში მომხდარი სტიქიური უბედურების შედეგად დაღუპულთა ხსოვნის პატივსაცემად ხელისუფლებამ გლოვის დღედ 7 აგვისტო გამოაცხადა
სწორედ აღნიშნულ მძიმე დღეებში განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მედიის საქმიანობა და მის მიერ საზოგადოებისთვის ობიექტური და მიუკერძოებელი ინფორმაციის მიწოდება. სამწუხაროდ, ამ დღეებში კიდევ ერთხელ მოწმეები გავხდით ხელისუფლების  მცდელობებისა, გააჩუმოს და დააშინოს ჟურნალისტები, რომლებიც თავიანთ პროფესიულ მოვალეობას ასრულებენ. ეს თავდასხმები გამოხატვისა და პრესის თავისუფლების აშკარა დარღვევაა.
„მთის ამბების“ რედაქტორი, გელა მთივლიშვილი, მედიის ერთ-ერთი პირველი  წარმომადგენელი იყო, რომელიც საზოგადოებას შოვში მომხდარი სტიქიური უბედურების შესახებ ინფორმაციას აწვდიდა. გელა მთივლიშვილს  საჯარო მოხელე „წყალში გადაგდებით“ მხოლოდ იმიტომ დაემუქრა, რომ  ის სტიქიას აშუქებდა. გელა მთივლიშვილის განცხადებით, აგრესია მათ მიმართ მხოლოდ მას შემდეგ გაჩნდა, რაც მმართველი პარტიის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ, „არაკაცი“ უწოდა, ხოლო პარლამენტის სპიკერმა, შალვა პაპუაშვილმა, პოსტის წაშლაზე მიუთითა. ასევე მიმდინარეობდა გელა მთივლიშვილის მიზანმიმართული დისკრედიტაცია
ხელისუფლების გადაწყვეტილებით, პოლიცია მედიის წარმომადგენლებს შოვში აღარ უშვებდა.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია გმობს ხელისუფლების მხრიდან სიტყვიერი თავდასხმების, შეურაცხყოფის, დეზინფორმაციისა და მედიის საქმიანობაში უკანონო ჩარევის ბოლო შემთხვევებს.  სტიქიური უბედურების დროს გელა მთივლიშვილმა და მისმა კოლეგებმა მნიშვნელოვანი როლი შეასრულეს და დღესაც ასრულებენ საზოგადოების ინფორმირებაში შოვში არსებული სიტუაციისა და ხელისუფლების მიერ სტიქიური უბედურების პრევენციისა და დაზარალებულების დახმარების შესახებ.
ხელისუფლების თავდასხმები მედიაზე არის მიზანმიმართული მცდელობა, გააკონტროლოს ინფორმაციის ნაკადი, რაც გამოხატვისა და პრესის თავისუფლების უფლებას არღვევს.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მოუწოდებს “ქართულ ოცნებას”, დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს თავდასხმები მედიაზე და პატივი სცეს გამოხატვის თავისუფლებას და მისცეს მედიას პროფესიული საქმიანობის თავისუფლად განხორციელების შესაძლებლობა.

The Media Advocacy Coalition expresses its deep sorrow and condolences to the families, relatives and friends of those who died in the Shovi tragedy. In honour of the memory of those who died as a result of the natural disaster that occurred in Shovi on 3 August, the Government has declared 7 August a day of mourning.
In these difficult days, the work of the media and providing objective and impartial information to the public is particularly important. Unfortunately, these days we have once again witnessed the Government’s attempts to silence and intimidate journalists carrying out their professional duties. These attacks are a clear violation of freedom of the press and expression.
Gela Mtivlishvili, editor of the Mtis Ambebi outlet, was one of the first media professionals to inform the public about the natural disaster in Shovi. Mtivlishvili was threatened by an official to be “thrown into the water” simply for reporting on the disaster. According to Gela Mtivlishvili, the aggression against him only occurred after the leader of the ruling party, Irakli Kobakhidze, called him a ‘scumbag’ and the Parliament Speaker, Shalva Papuashvili, ordered him the deletion of his social media post. Gela Mtivlishvili was also deliberately discredited.
Noteworthy, that following the Government’s decision, the police did not allow media representatives to enter the site of natural disaster in Shovi.
The Media Advocacy Coalition condemns recent cases of verbal attacks and abuse, misinformation and illegal interference in media activities by the authorities. During the natural disaster, Gela Mtivlishvili and his colleagues played, and continue to play, an important role in informing the public about the situation in Shovi and about the authorities’ prevention of the natural disaster and assistance to the victims.
The government’s attacks on the media are a deliberate attempt to control the flow of information in violation of the right to freedom of expression and of the press.
The Media Advocacy Coalition calls on the Georgian Dream to immediately stop the attacks on the media, to respect freedom of expression and to allow the media to carry out their professional activities freely.