კომუნიკაციების კომისიის თავმჯდომარის, კახი ბექაურის, განცხადება მედიის რეგულირების დამატებითი მექანიზმების შემოღებასთან დაკავშირებით საგანგაშოა და ქვეყანაში კრიტიკული გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის რეალურ საფრთხეს შეიცავს.
კომუნიკაციების კომისიის თავმჯდომარის, კახი ბექაურის, განცხადებით მედია სივრცეში არსებობს პოლარიზაცია და ცალკეული მედიები კონკრეტული პოლიტიკური დღის წესრიგით მოქმედებენ, რასაც კანონმდებლობა არ არეგულირებს. ამან კი, ბექაურის განმარტებით, ტელევიზიებს საშუალება მისცა ფაქტები დაამახინჯონ და არ აიღონ ამაზე პასუხისმგებლობა. მისი თქმით, აუცილებელია ისეთი მექანიზმების შემოღება, რომლებიც მედიის მიერ მაყურებლების ინტერესების დაცვას უზრუნველყოფს და ამით ქვეყანაში „ეს ტემპერატურა დაცხრება“.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც კომუნიკაციების კომისია მედია კანონმდებლობის ცვლილების აუცილებლობაზე საუბრობს, მათ შორის, სიძულვილის ენის რეგულირებაზე. კომისიას აღნიშნული რეგულაციების მიღების არგუმენტად ევროპულ კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაცია მოყავს, თუმცა, თუ საქართველოს მედიაგარემოს და პოლიტიზირებული სახელმწიფო უწყებების კონტექსტს გავითვალისწინებთ, ცხადი ხდება, რომ რეალურად, მსგავსი ცვლილებები ქვეყანაში კრიტიკული გამოხატვის თავისუფლების წინააღმდეგ არის მიმართული.
სამწუხაროა, რომ მარეგულირებელი იმეორებს „ქართული ოცნების“ რიტორიკას კრიტიკური მედიის წინააღმდეგ და კომისიის მოწოდება მედიის დარეგულირების შესახებ პირდაპირ თანხვედრაშია მმართველი პარტიის გაცხადებულ მიზნებთან თუ ინიციატივებთან. კომისიის გადაწყვეტილებები არაერთხელ გამხდარა მედიისა თუ სამოქალაქო სექტორის ლეგიტიმური კრიტიკის საფუძველი.
ქვეყანაში არსებული პოლარიზებული გარემოს მთავარი წყარო არა მედია, არამედ პოლიტიკური ძალებია, სადაც უმნიშვნელოვანეს როლს მმართველი პარტია თამაშობს. ქართულ მედიაში არსებული გამოწვევების დაძლევის რეალურ გზა კანონმდებლობის ამგვარი ცვლილება ნამდვილად არ არის, რაც ხელისუფლების ორგანოებს თუ მარეგულირებელს ზეგავლენის ახალ ბერკეტს მისცემს და კიდევ უფრო დაამძიმებს მედიაგარემოს.
„ქართული ოცნება“ წლებია მედიის წინააღმდეგ აგრესიული რიტორიკით გამოირჩევა, რაც ძირითადად კრიტიკული მედიის წინააღმდეგაა მიმართული. შემთხვევითი არ არის, რომ შიდა დეზინფორმაციული კამპანიის თავდასხმის მთავარი ობიექტებიც სწორედ კრიტიკული ჟურნალისტები არიან. ჟურნალისტების დისკრედიტაციის და დაშინების არაერთი მაგალითი არსებობს. ხელისუფლება განაგრძობს კრიტიკული მედიის მიმართ ბოიკოტს და მონაწილეობას არ იღებს მათ პოლიტიკურ გადაცემებში, რაც ხელს უშლის მედიას საქმიანობაში და მაყურებელს ართმევს შესაძლებლობას გაეცნოს განსხვავებულ პოზიციებს.
არსებული გამოწვევების საპასუხოდ, მედიის მიერ შესაძლო პროფესიული სტანდარტების გადაცდომაზე რეაგირების გზა არსებული თვითრეგულირების მექანიზმების ეფექტიანად გამოყენებაა. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია ამ მექანიზმების კიდევ უფრო გაძლიერება და ამ მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება. ხელისუფლების და კომუნიკაციების კომისიის მიერ გადადგმული ნაბიჯები კი სრულიად საპირისპიროა. იქმნება ე.წ. პარალელური ინსტიტუტები და, მაგალითად, გაცხადებული მიზნის საპირისპიროდ, როგორიცაა მედია წიგნიერების ხელშეწყობა, კომისია კრიტიკული მედიის დისკრედიტაციას ახორციელებს.
დღევანდელი ქართული მედიაგარემო მნიშვნელოვანი გამოწვევების წინაშე დგას, სადაც კრიტიკული მედიის მფლობელის, მენეჯერისა თუ ოჯახის წევრების წინააღმდეგ მიმდინარე სისხლის სამართლის საქმეებში შესაძლოა იკვეთებოდეს პოლიტიკური მოტივები, ათობით ჟურნალისტი ფიზიკური თავდასხმის, შეურაცხყოფისა და ტოტალური უკანონო მოსმენის სამიზნეა. ხელისუფლების მხრიდან არ ხდება კანონმდებლობით დადგენილი ეფექტიანი ნაბიჯების გადადგმა ჯანსაღი მედიაგარემოს შესაქმნელად. სახელმწიფო უწყებების სრული პოლიტიზირებისა და მათზე მმართველი პარტიის ზეგავლენის ფონზე, საკანომდებლო ცვლილებები, რომელიც მარეგულირებელს ან სხვა სახელმწიფო უწყებას დამატებით ბერკეტს მისცემს, ქვეყანაში გამოხატვის თავისუფლებას გამოუსწორებელ ზიანს მიაყენებს.

There is no need for additional media regulation – the Media Advocacy Coalition reacts to Kakhi Bekauri’s statement
06 December 2021
The statement by the Chairperson of the Communications Commission, Kakhi Bekauri, regarding the introduction of additional media regulation mechanisms is alarming and carries a real risk of restricting freedom of critical expression in the country.
According to the chairmperson of the Communications Commission, Kakhi Bekauri, there is polarisation in the media space and individual media outlets are operating with a specific political agenda that is not regulated by the law. According to Bekauri, this has allowed television channels to distort the facts and not be held accountable. Per Bekauri, it is necessary to introduce such mechanisms that will ensure the protection of the interests of viewers by the media, and thus “this temperature will drop” in the country.
This is not the first time that the Communications Commission has spoken about the need to change media legislation, including the regulation of hate speech. The Commission cites harmonisation with European legislation as an argument for adopting these regulations, but if we take into account the context of the Georgian media environment and politicised state bodies, it becomes clear that such changes are in fact directed against the freedom of critical expression in the country.
It is unfortunate that the regulator is repeating the rhetoric of the Georgian Dream party against critical media, and the Commission’s call for media regulation is in direct line with the stated goals and initiatives of the ruling party. The Commission’s decisions have repeatedly become the basis for legitimate criticism of the media or the civil society.
The main source of the polarised environment in the country is not the media, but the political forces, in which the ruling party plays the most important role. Undoubtedly, the most effective approach to addressing the obstacles in Georgian media is not to modify the legislation that would furnish the authorities or regulators with a fresh tool of influence, ultimately worsening the media environment.
For years, the Georgian Dream party has been distinguished for its aggressive rhetoric against the press, especially the critical outlets. It is no coincidence that critical journalists are also the main targets of the internal disinformation campaign. There are numerous examples of the discrediting and intimidation of journalists. The Government continues to boycott critical media outlets and does not participate in their political programmes, which hampers the media’s activities and deprives the audience of the opportunity to hear different points of view.
The way to respond to possible violations of professional standards by the media is to effectively use the existing self-regulatory mechanisms. Thus, it is crucial to enhance these mechanisms and increase public awareness in this area. Neither the Government, nor the Communications Commission take steps in this direction. Instead, the emergence of parallel institutions is observed, which, rather than fulfilling the publicly stated objective of cultivating media literacy, seek to undermine critical media.
The current Georgian media landscape is facing significant obstacles, as legal proceedings against media outlets’ proprietors, managers, or family members may have political motivations. Many journalists face physical assaults, verbal abuse, and unlawful surveillance. The authorities are not implementing the measures prescribed by the legislation to establish a healthy media environment. Due to the governmental agencies being politicised and the ruling party’s influence over them, implementing legislative changes that would grant more power to the regulatory body or any other government agency would seriously harm the freedom of expression in the country.