მოვუწოდებთ ხელისუფლებას გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები კანდიდატის სტატუსის მოსაპოვებლად
მედიის ადვოკატირების კოალიცია ეხმიანება 2022 წლის 9 ივნისს ევროპარლამენტის ხუთი პოლიტიკური ჯგუფის (Verts/ALE, S&D, ECR, PPE, Renew Europe) მიერ საქართველოში მედიის თავისუფლებების დარღვევებისა და ჟურნალისტების უსაფრთხოების შესახებ ინიცირებული ერთობლივი რეზოლუციის მიღების ფაქტს.
როცა ჩვენი ქვეყანა ევროპული საბჭოს გადაწყვეტილების მოლოდინშია, მოვუწოდებთ მმართველ პარტიას, ქართველი ხალხისთვის მნიშვნელოვან ისტორიულ მომენტში ეფექტურად გამოიყენოს დარჩენილი დრო, რომ გაზარდოს საქართველოს მიერ კანდიდატის სტატუსის მოპოვების შანსი.
მომავალი ორი კვირის განმავლობაში ხელისუფლებამ უნდა ითანამშრომლოს ყველა შტოსთან, სხვა დაინტერესებულ მხარეებთან და გადადგას კონკრეტული ნაბიჯები მედიაგარემოს გაუმჯობესების მიზნით:
1. დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს პატიმრობიდან “მთავარი არხის” გენერალური დირექტორი ნიკა გვარამია და ამისათვის გამოიყენოს შეწყალების მექანიზმი ან სხვა სამართლებრივი გზები;
2. მმართველი პარტიის წარმომადგენლებმა შეწყვიტონ თავდასხმები და ბოიკოტის რეჟიმი კრიტიკული მედიის მიმართ.
3. დაჩქარდეს ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის შემთხვევების გამოძიება,  მათ შორის , 2021 წლის 5 ივლისის ძალადობის ფაქტების სრულფასოვანი შესწავლის და ორგანიზატორების პასუხისგებაში მიცემის პროცესი;
4. ევროკავშირის პრაქტიკის მსგავსად, საქართველოში აიკრძალოს რუსული ტელეარხების ტრანზიტი;
5. საჯარო სამსახურებმა ჯეროვნად აღასრულონ საჯარო ინფორმაციის გაცემასთანად დაკავშირებით კანონით მათზე დაკისრებული ვალდებულებები.

We call on the Government to take concrete action to achieve EU candidate status
Media Advocacy Coalition reacts to the resolution of 9 June 2022, adopted by the five political groups of the European Parliament, (Greens/EFA, S&D, ECR, EPP and Renew Europe), that focuses on media freedom violations and journalist protection in Georgia.
As our nation anticipates the European Council’s verdict, we urge the ruling party to effectively utilize the remaining time during this crucial moment in Georgian history to enhance Georgia’s prospects of acquiring EU candidate status.
During the next two weeks, the Government must work with all branches and stakeholders, and take tangible measures to improve the media environment, namely to
1. Immediately release the Director General of Mtavari Arkhi TV, Nika Gvaramia from prison, employing either the pardon mechanism or other legal means for this purpose.
2. The representatives of the ruling party must cease all boycotts and attacks on critical media.
3. Furthermore, acceleration of the investigation into cases of illegal interference in journalistic activity is necessary, including a complete examination of the facts surrounding the July 5, 2021 violence and the subsequent holding of the organizers accountable.