შსს ვალდებულია დაიცვას მედია და “თბილისი პრაიდის” მონაწილეთა უსაფრთხოება
2022 წლის 28 ივნისიდან 2 ივლისამდე  „თბილისი პრაიდის“ ორგანიზებით „პრაიდის კვირეული“ იგეგმება, 2021 წლის მძიმე გამოცდილების ფონზე, უმცირესობებმა უარი თქვეს „ღირსების მარშის“ გამართვაზე.
გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად,კვირეული სამი ძირითადი ღონისძიებისგან შედგება. ესენია:
• ახალი ქართული ქვიარ ფილმის ჩვენება
• რეგიონული კონფერენცია, საქართველოდან, უკრაინიდან, მოლდოვიდან, სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან, თურქეთიდან და ბელარუსიდან ლგბტქ აქტივისტების მონაწილეობით
• პრაიდ ფესტივალი, რომელიც ადგილობრივ და საერთაშორისო არტისტებს გააერთიანებს
ყველასთვის ცნობილია, რომ პრაიდის დემონსტრაციები ლგბტქ თემის პოლიტიკური ადვოკატირების იარაღი, გამოხატვის თავისუფლების და მშვიდობიანი შეკრების შესაძლებლობაა,  როცა თემი აჟღერებს საკუთარ საჭიროებებს, ხაზს უსვამს მიღწევებს. თემის წევრებს და მათ მხარდამჭერებს ეძლევათ შესაძლებლობა ქუჩაში გამოვიდნენ თანასწორობის მისაღწევად.
ვფიქრობთ, ღონისძიებების გამართვას კვლავაც უქმნიან საფრთხეს[3] ძალადობრივი, ჰომოფობიური ჯგუფები – ისევ  საჯაროდ მოუწოდებენ საზოგადოებას ძალადობისკენ.
უმცირესობების უფლებების დაცვა და აღიარება საერთო პასუხისმგებლობას წარმოადგენს. დისკრიმინაციის და ძალადობის შეჩერება კი სახელმწიფოს განსაკუთრებული ვალდებულებაა. 2021 წლის 5 და 6 ივლისის გამოცდილებამ აჩვენა, რომ  სახელმწიფო გულგრილად ეპყრობა უმცირესობის უფლებებს, რაც შესაძლებლობას უქმნის მოძალადე ჯგუფებს გააძლიერონ და გაიმეორონ თავდასხმები როგორც აქტივისტების, ისე მედიის წარმომადგენლების მიმართ.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მიმართავს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თავიდან აირიდოს  2021 წელს დაშვებული შეცდომები, მიიღოს ეფექტიანი  ზომები, რათა:
– უზრუნველყოს თბილისი პრაიდის აქტივისტთა უსაფრთხოება
– დაიცვას მედიის წარმომადგენლები ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონო ხელისშეშლისაგან
– ჰქონდეს დროული და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება ძალადობრივ მოწოდებებსა და შუღლის გაღვივების ყველა მცდელობაზე.

The Ministry of Interior is obliged to ensure the safety of the media and participants of Tbilisi Pride
10 November 2023
From 28 June to 2 July 2022, the Tbilisi Pride plans to organize “Pride Week” against the background of the harsh experience of 2021, when minorities were forced to refuse to hold the “March of Dignity”.
According to widespread information, the Pride Week consists of three main events:
• The screening of a new Georgian queer film;
• A regional conference involving LGBTQ activists from Georgia, Ukraine, Moldova, Armenia, Azerbaijan, Turkey and Belarus;
• Pride festival bringing together local and international artists.
It is a well-known fact that Pride demonstrations are a tool of political advocacy for the LGBTQ community, an opportunity for freedom of expression and peaceful assembly when the community voices its needs and highlights its achievements. It allows the community members and their supporters an opportunity to take to the streets to achieve equality.
We believe that violent, homophobic groups continue to be a threat against Tbilisi Pride events [3] – they are again publicly calling for violence against the public.
The protection and recognition of minority rights is a shared responsibility. Putting an end to discrimination and violence is a special obligation of the state. The experience of 5-6 July 2021 has shown that the state is indifferent to minority rights, which allows violent groups to intensify and repeat attacks against both activists and media representatives.
Media Advocacy Coalition calls on the Ministry of Interior to avoid the mistakes of 2021 and take effective measures to
– Ensure the safety of Tbilisi Pride activists;
– Protect media representatives from illegal interference in their journalistic activities;
– Provide a timely and appropriate legal response to all calls for violence and attempts to incite unrest.