განცხადება ვასილ მაღლაფერიძის სამეურვეო საბჭოს წევრად შესაძლო არჩევის შესახებ
კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის მიიჩნევს, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს წევრად ვასილ მაღლაფერიძის არჩევა მნიშვნელოვან რეპუტაციულ ზიანს მიაყენებს მიუკერძოებელი საზოგადოებრივი მაუწყებლის შექმნის იდეას და  შეამცირებს საზოგადოების მიერ დაფინანსებული არხების   პოლიტიკური დამოუკიდებლობის შესაძლებლობას.
დღეს, 2022 წლის 11 აპრილს, ცნობილი გახდა, რომ ე.წ. უმრავლესობის კვოტით მმართველმა პარტიამ საზოგადოებრივი მაუწყებლის ყოფილი დირექტორი, „ქართული ოცნების“ პოლიტსაბჭოს ყოფილი წევრი და პარტიის თავმჯდომარის ყოფილი მოადგილე ვასილ მაღლაფერიძე დაასახელა. ამ მხარდაჭერით ცხადად დადასტურდა გავრცელებული ინფორმაცია, რომლის თანახმადაც, იგეგმება ვასილ მაღლაფერიძის, უახლოეს წარსულში “ქართული ოცნების” პოლიტიკური დღის წესრიგის მდგენელის, სამეურვეო საბჭოს წევრად და შემდეგ ხელმძღვანელად დანიშვნა. საგულისხმოა, რომ პროცესს წინ უსწრებდა საზოგადოებრივი მაუწყებლის მოქმედი სამეურვეო საბჭოს სხდომა, სადაც მცდელობის მიუხედავად, სამეურვეო საბჭომ ახალი თავმჯდომარე ვერ შეარჩია.
ვასილ მაღლაფერიძე საზოგადოებრივი მაუწყებლის დირექტორის თანამდებობაზე 2017 წლის იანვარში აირჩიეს. მიუხედავად იმისა, რომ მაშინ საბჭოს წევრებმა და საზოგადოებამ მოისმინა არაერთი კვალიფიციური, კონკრეტული სამოქმედო გეგმითა და კრიტიკული ხედვით აღჭურვილი კანდიდატის გამოსვლა, საბჭომ მხარი არ დაუჭირა ჭეშმარიტად დამოუკიდებელ და პროფესიონალ კანდიდატებს. კოალიციის შეფასებით, მაღლაფერიძის არჩევა მაუწყებლის რეპუტაციისთვის დამაზიანებელი გადაწყვეტილება იყო.
ვასილ მაღლაფერიძე ვადის ამოწურვამდე, 2020 წლის 18 აგვისტოს, საპარლამენტო არჩევნებამდე ცოტა ხნით ადრე გადადგა. „ვინმემ სხვადასხვა მიზნიდან გამომდინარე, არ იპოვოს ეჭვის საბაბი და კითხვის ნიშნები არ დასვას არხის მიუკერძოებლობასთან დაკავშირებით”- განაცხადა მაღლაფერიძემ თანამდებობის დატოვების მიზეზად. მალევე, 2021 წლის იანვარში მაღლაფერიძე „ქართული ოცნების“, პოლიტიკური საბჭოს წევრი და თავმჯდომარის მოადგილე გახდა. რამდენიმე თვეში კი, 2021 წლის 8 მარტს, ჯანმრთელობის მდგომარეობის მიზეზით მმართველ პარტიაში თანამდებობა დატოვა.
2022 წლის 07 აპრილს საკონკურსო კომისიასთან საუბრისას ვასილ მაღლაფერიძემ აღნიშნა, რომ საზოგადოებრივი არხის დირექტორის თანამდებობაზე უარი დაპირებების შეუსრულებლობის გამო თქვა, ხოლო წარსულში „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარის მოადგილეობა მას ობიექტურობაში ხელს არ უშლის და ამას „პირველ არხში“ მისი განვლილი პერიოდი ადასტურებს.“
კოალიცია საქართველოს პარლამენტის წევრებს მოუწოდებს ყურადღება გაამახვილონ ვასილ მაღლაფერიძის ხედვაზეც, რომლითაც ის საჯაროდ ამბობს უარს „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონი 30.1.ზ. მუხლით დაკისრებული ფუნქციის შესრულებაზე, გენერალური დირექტორის წარდგინებით დაამტკიცოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის საშტატო განრიგი და თანამშრომელთა თანამდებობრივი სარგოები. მისი მოსაზრებით, კანონით განსაზღვრული საშტატო ნუსხის საჭიროება საზოგადოებრივ მაუწყებელში არ არსებობს, რაც ეწინააღმდეგება სამეურვეო საბჭოს მნიშვნელოვან ფუნქციას.
მიგვაჩნია, რომ საქართველოს პარლამენტის წევრებმა განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა უნდა გამოიჩინონ  საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს დაკომპლექტების პროცესში. მიიღონ გადაწყვეტილებები საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიუკერძოებელი  შინაარსის და პოლიტიკური დამოუკიდებლობლობის სასარგებლოდ.

Statement on the possible election of Vasil Maglaperidze to the Board of Trustees of the Public Broadcaster
11 April 2022
The Media Advocacy Coalition believes that the election of Vasil Maglaperidze as a member of the Board of Trustees of the Public Broadcaster will cause significant reputational damage to the idea of creating an impartial public broadcaster and reduce the possibility of political independence of publicly funded channels.
Today, 11 April 2022, it became known that with the so-called majority quota, the ruling Georgian Dream party put forward Vasil Maglaperidze, former director of Public Broadcaster and former member of the political council of Georgian Dream and former deputy chairman of the party, to become a member of the board. This support clearly confirmed the leaked information that Vasil Maglaperidze, the author of the political agenda of Georgian Dream in the recent past, was to be appointed as a member of the Board of Trustees and then as its head. It is significant that this process was preceded by a meeting of the incumbent Board of Trustees of the Public Broadcaster, which, despite its efforts, was unable to elect a new chairperson.
Noteworthy that in January 2017, Vasil Maglaperidze was elected to the position of Director of Public Broadcaster. His election came as the Board did not support truly independent and professional candidates, despite there being a number of qualified candidates. As the Coalition noted back then, the election of Maglaperidze was a decision that damaged the broadcaster’s reputation.
Vasil Maglaperidze resigned shortly before the parliamentary elections on 18 August 2020. “No one with different goals should find an excuse to doubt and question the impartiality of the TV channel,” Maglaperidze said then explaining his resignation. Soon after, in January 2021, he became a member and deputy chairperson of the political council of the Georgian Dream. A few months later, on 8 March 2021, he resigned from the ruling party citing health reasons.
Speaking to the Competition Commission on 7 April 2022, Maglaperidze said that he had refused the position of director of the Public Broadcaster before because he had failed to fulfil his promises. But he said having served as deputy chairperson of the Georgian Dream in the past would not prevent him from being objective, which he claimed was confirmed by the period he spent at the broadcaster.
The Coalition urges the members of the Parliament of Georgia to pay attention to the vision of Vasil Maglaperidze by which he publicly rejects the Law of Georgia on Broadcasting, namely the Article of 30.1.z., to approve the permanent staffing plan of the Public Broadcaster and the official renumeration of the employees on the recommendation of the Director General. In his opinion, there is no need for a permanent staffing list in the Public Broadcaster, which contradicts the important function of the Board of Trustees.
We believe that the MPs should take a special responsibility in the process of recruitment of the Board of Trustees of the Public Broadcaster and make decisions in favour of the unbiased [editorial line] and political independence of the Public Broadcaster.