IPI და პარტნიორების გამოხმაურება დემონსტრაციების დროს ჟურნალისტებზე თავდასხმის შესახებ
საქართველო: პრესის საერთაშორისო ინსტიტუტი (IPI) და პარტნიორი ორგანიზაციები გმობენ ჟურნალისტებზე თავდასხმას თბილისში მიმდინარე დემონსტრაციების დროს. საერთაშორისო საზოგადოებამ ზეწოლა უნდა მოახდინოს საქართველოზე, რათა შეწყდეს ძალადობრივი თავდასხმები მედიის წარმომადგენლებზე.
პრესის საერთაშორისო ინსტიტუტი (IPI) და ქვემოთ ხელმომწერი პრესის თავისუფლების, გამოხატვის თავისუფლების და ჟურნალისტური ორგანიზაციები კატეგორიულად ვგმობთ სავარაუდოდ მიზანმიმართულ, განზრახ თავდასხმას ჟურნალისტებზე სახელმწიფო უსაფრთხოების ძალების მხრიდან პროდასავლური კურსის მხარდამჭერი საპროტესტო აქციების დროს, რომლებიც გამოიწვია პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძის განცხადებამ, რომ საქართველო შეაჩერებს ევროკავშირში გაწევრიანების მოლაპარაკებებს 2028
წლის ბოლომდე. ჟურნალისტების მიმართ ძალადობა მიუღებელია.
საქართველოს ხელისუფლება ვალდებულია უზრუნველყოს უსაფრთხო და ხელსაყრელი გარემო პრესის წარმომადგენლებისთვის. ჩვენ მოვუწოდებთ საქართველოს ხელისუფლებას დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს დამოუკიდებელ და კრიტიკულ მედიაზე მიმდინარე თავდასხმა.
ჩვენ სრულ მხარდაჭერას ვუცხადებთ საქართველოს მამაც ჟურნალისტებს, რომლებიც აგრძელებენ არსებითი მნიშვნელობის მქონე საქმიანობას – საზოგადოების ინფორმირებას, მზარდი მტრული და საშიში გარემოს მიუხედავად, რომლის პირობებში მათ უწევთ მუშაობა.
Mapping Media Freedom მონიტორინგის პლატფორმის ინფორმაციით, სულ მცირე 50 მედიის თანამშრომელზე განხორციელდა ფიზიკური თავდასხმები. გარდა ამისა, ადგილი ჰქონდა სიტყვიერ შეურაცხყოფას თუ პროფესიული საქმიანობის შესრულებაში ხელის შეშლას, როდესაც პოლიცია ძალადობრივად არბევდა ქვეყნის პროდასავლური კურსის მხარდამჭერ დემონსტრაციებს.
დაშავებული ჟურნალისტების უმეტესობა დამოუკიდებელი და ხელისუფლებისადმი კრიტიკულად განწყობილი მედიასაშუალებების თბილისის ოფისებში იყო დასაქმებული. საქართველოში მედიის ეს სასტიკი დარბევა არ არის ერთეული შემთხვევა; ეს არის მიზანმიმართული ძალადობისა და ჟურნალისტების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების დაუსჯელობის შემაშფოთებელი სურათის ნაწილი, მათ შორის იმ დანაშაულების, რომლებიც ჩადენილ იქნა ამ წლის დასაწყისში „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ შემზღუდავი კანონის წინააღმდეგ გამართული საპროტესტო აქციების დროს.
დაშავებულ ჟურნალისტებს შორის საპროტესტო აქციების გაშუქებისას, სასტიკად სცემეს და დააკავეს დამოუკიდებელი საზოგადოებრივ-პოლიტიკური ონლაინგამოცემის Publika.ge-ს ჟურნალისტი, ალექსანდრე ქეშელაშვილი. მას აქვს ცხვირის მოტეხილობა, ჩამოართვეს კამერები და გათავისუფლებამდე მას ჰოსპიტალიზაცია დასჭირდა. მოგვიანებით, პოლიცია კიდევ ერთ „Publika.ge“-ს ჟურნალისტს, ანა მსხალაძეს თავს დაესხა, მას თავის არეში მიაყენეს დაზიანებები და, სავარაუდოდ, ტელეფონი ჩამოართვეს. ფორმულა ტვ-ს ჟურნალისტს, გურამ როგავას, სპეცრაზმი სასტიკად გაუსწორდა, რაც დაფიქსირებულია რადიო თავისუფლების და ფორმულა
ტვ-ს კადრებში, სადაც ჩანს, თუ როგორ ურტყამს მას პოლიციის სპეცრაზმის ოფიცერი. გურამმა მძიმე დაზიანებები მიიღო და ის საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ასევე, სცემეს და დააკავეს რადიო თავისუფლების პროდიუსერი, ბექა ბერაძე. ტვ პირველის გამომძიებელმა რეპორტიორმა მარიამ
გაფრინდაშვილმა თავის არეში დაზიანება მიიღო, რის შედეგადაც სუნთქვის გაძნელება დაუფიქსირდა და დროებით დაკარგა გონება. მარიამს დასჭირდა 24-საათიანი ჰოსპიტალიზაცია.
სამიზნე ასევე იყვნენ ჟურნალისტები და ოპერატორები სხვა მედიასაშუალებებიდანაც, მათ შორის Netgazeti.ge, OC Media, მთავარი არხი, JAMNews და სხვ.. ჟურნალისტებს შორის, რომელთაც თავს დაესხნენ, ასევე არის საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის ოპერატორი, დავით ბეჟანიშვილი, რომელიც დაშავდა სპეცრაზმის მიერ. ეს ინციდენტები ხაზს უსვამს იმ ფაქტს, რომ გარემო ჟურნალისტებისთვის საქართველოში უფრო და უფრო საფრთხისშემცველი ხდება.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისადმი არაერთგზის მიმართვის მიუხედავად, ჟურნალისტების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულები ძირითადად გამოუძიებელი რჩება, რაც დაუსჯელობის გარემოს განამტკიცებს.
ბოლო თვეების განმავლობაში ათობით ჟურნალისტი სიტყვიერი და ფიზიკური თავდასხმის ობიექტი გახდა, ბევრი დააკავეს.
საერთაშორისო საზოგადოებამ უნდა მოსთხოვოს საქართველოს მთავრობას შეწყვიტოს პრესის წარმომადგენელთა მიმართ ძალადობა და შეასრულოს თავისი ვალდებულებები დემოკრატიული თავისუფლებებისა და გამოხატვის თავისუფლების უზრუნველყოფასთან დაკავშირებით. ჩვენ კიდევ ერთხელ ვუცხადებთ სრულ სოლიდარობას საქართველოს მამაც და უშიშარ

Georgian opposition supporters protest in front of the Parliament building in Tbilisi, Georgia, 30 November 2024. EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI
International community must pressure Georgia to end violent attacks on media
IPI and the undersigned press freedom, freedom of expression and journalists organizations strongly condemn what appears to be a targeted, deliberate attack on journalists by state security forces during pro-EU protests triggered by Prime Minister Irakli Kobakhidze’s announcement that Georgia would halt its EU membership negotiations until the end of 2028. Violence against journalists is unacceptable. Georgian authorities have an obligation to ensure a safe and enabling environment for members of the press. We call on Georgian authorities to immediately cease the ongoing assault on independent and critical media.
We stand in full support of the brave journalists of Georgia who keep doing their essential work of informing the public despite the increasingly hostile and dangerous environment for the media.
According to Mapping Media Freedom monitoring platform, at least 50 media workers experienced physical attacks, verbal abuse or obstruction as police violently dispersed the pro-EU demonstrations. Most of the injured journalists were employed by independent and government-critical outlets based in Tbilisi. This brutal crackdown on the media in Georgia is not an isolated episode but is part of a disturbing pattern of targeted violence and impunity for crimes against journalists, including those committed during protests earlier this year against the restrictive law on “Transparency of Foreign Influence”.
Among the injured journalists, Aleksandre Keshelashvili of the independent news outlet Publika.ge was severely beaten and detained while covering the protests. He suffered a broken nose, had his cameras confiscated, and required hospitalization before being released. Later, the police also physically assaulted Ana Mskhaladze of Publika.ge, striking her on the head and allegedly confiscating her phone.
Guram Rogava of Formula TV was brutally assaulted by riot police, as shown in footage from Radio Tavisupleba and Formula TV, which documented the riot police officer striking him. He sustained serious injuries and was hospitalized. Beka Beradze, producer of Radio Tavisupleba, was beaten and detained. Investigative reporter Mariam Gaprindashvili of TV Pirveli suffered a head injury and breathing difficulties after being assaulted, temporarily losing consciousness and requiring 24-hour hospitalization.
Other journalists and camera operators from media outlets including Netgazeti.ge, OC Media, Mtavari Arkhi, JAMNews, and others were also targeted. The list of journalists targeted also includes camera operator Davit Bejanishvili from the Georgian Public Broadcaster, who was injured by special forces. These incidents underscore the increasingly dangerous environment for journalists in Georgia.
Despite repeated appeals to the Special Investigation Service, crimes against journalists remain largely uninvestigated, perpetuating a culture of impunity. Dozens of journalists have faced verbal and physical assaults or detention in recent months.
The international community must demand that the Georgian government ends its crackdown on the press and upholds its commitments to democratic freedoms and freedom of expression. We once again express our full solidarity with the courageous journalists of Georgia.