კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისათვის“ მიიჩნევს, რომ კომუნიკაციების კომისიამ არ უნდა შეითავსოს თვითრეგულირების ორგანოს ფუნქცია
13 იანვარი 2021
კომისიის მიერ 2020 წლის 7 დეკემბერს გავრცელებულ განცხადებით ( https://comcom.ge/…/komunikaciebis-komisia-movuwodebt… ) ჩვენთვის ნათელი გახდა, რომ კომუნიკაციების კომისია გეგმავს ახლებურად განმარტოს „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონის ჩანაწერები, შეითავსოს თვითრეგულირების ფუნქცია და ახალი სანქციები გამოიყენოს მაუწყებლების წინააღმდეგ ადამიანისა და მოქალაქის ღირსებისა და ძირითად უფლებათა შემლახავი უხამსობის შემცველი პროგრამის ან რეკლამის განთავსების მოტივით.
მნიშვნელოვანია, რომ „მაუწყებლობის შესახებ” საქართველოს კანონის მე-14 მუხლის თანახმად, ადამიანისა და მოქალაქის ღირსებისა და ძირითად უფლებათა შემლახავი უხამსობის შემცველი პროგრამის ან რეკლამის განთავსების საკითხებზე რეაგირება მაუწყებლის თვითრეგულირების ორგანოს პასუხისმგებლობა იყო. ამასთანავე, აკრძალული იყო აღნიშნულ საკითხზე კომისიისთვის ან სასამართლოსთვის მიმართვა. 2009 წელს საკონსტიტუციო სასამართლომ საქმეზე ,,საქართველოს მოქალაქეები – გიორგი ყიფიანი და ავთანდილ უნგიაძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ,“ არაკონსტიტუციურად ცნო საკანონმდებლო ნორმა, რომელიც არ იძლეოდა ადამიანისა და მოქალაქის ღირსებისა და ძირითად უფლებათა შემლახავი უხამსობის შემცველი პროგრამის ან რეკლამის განთავსებაზე სასამართლოსთვის მიმართვის შესაძლებლობას და საკონსტიტუციო სასამართლოს არ უმსჯელია კომისიისთვის მიმართვის საკითხზე. მეტიც, სასამართლოსგან განსხვავებით, კომისიისთვის მიმართვის უფლება არ არის აღიარებული საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკით. შესაბამისად, ვერ დავეთანხმებით, კომისიის მიერ მითითებული გადაწყვეტილების კონტექტს.
ვფიქრობთ, კომუნიკაციების კომისიის 2020 წლის 07 დეკემბრის განცხადება არ შეესაბამება „მაუწყებლობისა შესახებ“ საქართველოს კანონისა და საქართველოს კონსტიტუციის მოთხოვნებს. გამოხატვის თავისუფლების შინაარსობრივი კონტროლი აღნიშნული უფლების შეზღუდვის უმკაცრესი ფორმაა. მიგვაჩნია, რომ ამგვარი პრაქტიკის დამკვიდრებით, ჩნდება ცენზურის პირდაპირ საფრთხე და გამოხატვის თავისუფლების გაუმართლებლად შეზღუდვის შესაძლებლობა.
მოვუწოდებთ კომუნიკაციების კომისიას:
– იმოქმედოს კანონმდებლობის ფარგლებში და არ ჩაერიოს მაუწყებლის შინაარსში.
– მოსაზრებები, თვითრეგულირების საკითხებთან დაკავშირებით ფართო დისკუსიის საგნად აქციოს.
კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისათვის“ წევრები კიდევ ერთხელ გამოვთქვამთ მზაობას, უფლებების დარღვევის შემთხვევაში, უფასო იურიდიული დახმარება გავუწიოთ მედიაორგანიზაციებს.

The Coalition for Media Advocacy believes that the Communications Commission should not perform the function of a self-regulatory body
13 January 2021
According to the statement issued by the Commission on 7 December 2020, it has become clear to us that the Communications Commission is planning to interpret the entries of the Law of Georgia on Broadcasting in a new way, toclaim the self-regulatory function and to apply new sanctions against broadcasters on the grounds of broadcasting a programme or advertisement containing obscenity that violates human and citizen dignity and fundamental rights. It is important to note here that according to Article 14 of the Law of Georgia on Broadcasting, it is the self-regulatory body of a broadcaster itself that is responsible for responding to the issues of broadcasting obscene programmes or advertisements that violate human dignity and fundamental rights. In addition, it was forbidden to appeal to the Commission or the Court on this particular issue. In 2009, in the case of “Citizens of Georgia – Giorgi Kipiani and Avtandil Ungiadze vs. Parliament of Georgia”, the Constitutional Court recognised as unconstitutional the legislative norm that did not allow the possibility of applying to the court for the placement of programmes or advertisements containing obscenity that violate the dignity and fundamental human rights. But the Constitutional Court did not rule on the issue of the possibility of applying to the Commission. Thus, the ruling of the Constitutional Court does not recognise the right to appeal to the Commission unlikethe Court. Therefore, we cannot agree with the context of reasoning of the decision indicated by the Commission.
We believe that the statement of the Communications Commission of 7 December 2020 does not comply with the requirements of the Georgian Law on Broadcasting and the Georgian Constitution. Control over the content of freedom of expression is the most severe form of restriction of this right. We believe that with the introduction of such a practice, there is a direct threat of censorship and the possibility of restricting freedom of expression without justification.
We call on the Communications Commission to
– Act within the law and not interfering with the content of a broadcaster;
– Views on self-regulation should be subject to a wider debate.
The member organisations of the Media Advocacy Coalition reiterate our readiness to provide free legal assistance to media organisations in case of rights violations.