კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს „ღირსების მარშის“ გაშუქებისას უზრუნველყოს მედიის წარმომადგენლების და მონაწილე პირთა უსაფრთხოება
02 ივლისი 2021
2021 წლის 5 ივლისს, „თბილისი პრაიდის“ ორგანიზებით „ღირსების მარში“ იგეგმება, ამჟამად კი მიმდინარეობს “პრაიდის კვირეული”. პრაიდის დემონსტრაციები ლგბტ თემის პოლიტიკური ადვოკატირების მშვიდობიანი იარაღი და გამოხატვის თავისუფლებისა და მშვიდობიანი შეკრების შესაძლებლობაა, რომლის დროსაც თემი აჟღერებს საკუთარ საჭიროებებს, ხაზს უსვამს მიღწევებს, თემის წევრებს და მათ მხარდამჭერებს ეძლევათ შესაძლებლობა ქუჩაში გამოვიდნენ თანასწორობის მისაღწევად.
ღონისძიებების გამართვას კვლავაც უქმნიან საფრთხეს ძალადობრივი, ჰომოფობიური ჯგუფები, რომლებიც საჯაროდ მოუწოდებენ საზოგადოებას ძალადობისკენ და აანონსებენ კონტრაქციას “ღირსების მარშის” მონაწილეთა წინააღმდეგ. გვაქვს მოლოდინი, რომ ჰომოფობიური ჯგუფების აგრესია აქციის გაშუქებისას მედიის წარმომადგენლებსაც შეუქმნის მნიშვნელოვან საფრთხეს.
კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისათვის” წევრი ორგანიზაციები მივიჩნევთ, რომ უმცირესობების უფლებების დაცვა და აღიარება საერთო პასუხისმგებლობაა. დისკრიმინაციის და ძალადობის შეჩერება კი სახელმწიფოს განსაკუთრებული პასუხისმგებლობაა.
მივმართავთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს:
– უზრუნველყოს “ღირსების მარშის” მონაწილეთა უსაფრთხოება
– დაიცვას მედიის წარმომადგენლები ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონო ხელისშეშლისაგან
– ჰქონდეს დროული და შესაბამისი სამართლებრივი რეაგირება ძალადობრივ მოწოდებებსა და შუღლის გაღვივების ყველა მცდელობაზე.
კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” წევრი ორგანიზაციები მოუწოდებენ მედიას გამოიჩინოს სიფრთხილე ძალადობრივი ჯგუფების გაშუქებისას და არ შეუწყოს ხელი დისკრიმინაციის წახალისებას.

The Media Advocacy Coalition calls on the Ministry of Interior to ensure the safety of media representatives and participants during the coverage of “the March for Dignity”
02 July 2021
The March for Dignity is planned for 5 July 2021 and will be organised by Tbilisi Pride, which is currently celebrating Pride Week. Pride demonstrations are a peaceful tool for LGBT political advocacy and an opportunity for freedom of expression and peaceful assembly, during which the community voices its needs, highlights its achievements, and gives community members and their supporters the opportunity to take to the streets to achieve equality.
Violent, homophobic groups who publicly call for violence and vow to act against Dignity March participants, continue to threaten the pride events. We expect that the aggression of homophobic groups during the coverage of the event will also pose a significant threat to media representatives.
The member organisations of the Media Advocacy Coalition believe that the protection and recognition of minority rights is a shared responsibility. Putting an end to discrimination and violence is a particular responsibility of the state.
We appeal to the Ministry of the Interior to:
– Ensure the safety of the participants of the March for Dignity;
– Protect media representatives from illegal interference in their journalistic activities;
– Provide a timely and appropriate legal response to all calls for violence and attempts at public incitement.
The member organisations of the Media Advocacy Coalition urge the media to exercise caution in reporting on violent groups and not to encourage discrimination