კოალიცია მოუწოდებს ხელისუფლებას მყისიერ რეაგირებას ნატო გოგელიას და მისი ოჯახის წევრების მიმართ მუქარაზე
21 მარტი 2023
მედია ადვოკატირების კოალიცია მოუწოდებს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს გამოიყენოს დაცვის სპეციალური ღონისძიებები ჟურნალისტ ნატო გოგელიასა და მისი არასრულწლოვანი შვილების მიმართ
კოალიცია კიდევ ერთხელ ეხმიანება „ტელეკომპანია პირველის“ ჟურნალისტზე ნატო გოგელიაზე თავდასხმისა და პროფესიული საქმიანობის ხელშეშლის ფაქტს, რათა სახელმწიფომ სათანადო ყურადღება დაუთმოს ჟურნალისტის მიმართ გავრცელებულ მუქარას, დაუყოვნებლივ მიიღოს ქმედითი ზომები მის მიმართ დაფიქსირებული უკანონო ქმედებების აღსაკვეთად.
2023 წლის 15 მარტს სოფელ ბახვში ჟურნალისტ ნატო გოგელიას თავს დაესხა პრორუსული პარტია „ალტ-ინფოს“ წარმომადგენელი, ჟურნალისტს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა და მობილური ტელეფონი დაუმტვრია. იგივე პირი 14 მარტს თბილისში, პარლამენტთან გამართულ აქციასა და შენობიდან ევროპული დროშის ჩამოხევაში მონაწილეობდა.  სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა გამოძიება ჟურნალისტის პროფესიულ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის საფუძველზე დაიწყო და დააკავა ერთი პირი
პარალელურად, მოძალადე პირის მხარდამჭერთა მხრიდან, ჟურნალისტის მიმართ დაფიქსირდა არაერთი მუქარა, რაც დაუყოვნებლივ რეაგირებას მოითხოვს.
ნატო გოგელიას ინტერესებს კოალიციის წევრი ორგანიზაცია “მედიაომბუდსმენი” იცავს. ჟურნალისტის და მისი არასრულწლოვანი შვილების დაცვის საჭიროებებიდან გამომდინარე, სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს უკვე წარედგინა დამატებითი მტკიცებულებები.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, მედიის ადვოკატირების კოალიცია მიმართავს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს დაუყოვნებლივ შეისწავლოს ჟურნალისტის და მისი არასრულწლოვანი შვილების უფლებების შელახვის ფაქტები, მიანიჭოს მათ სავარაუდო მსხვერპლის სტატუსი და გამოიყენოს საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული დაცვის სპეციალური ღონისძიებები.

The Coalition calls on the authorities to immediately address the threats against Nato Gogelia and her family
21 March 2023
The Media Advocacy Coalition calls on the Special Investigation Service to implement special protective measures for journalist Nato Gogelia and her underage children.
The Coalition once again recalls that TV Pirveli journalist Nato Gogelia has been the victim of an assault and interference in her professional work so the state should pay due attention to the threat against the journalist and take immediate measures to prevent illegal actions against her.
On 15th March 2023, a member of the pro-Russian party “Alt-Info” assaulted Gogelia in Bakhvi village, causing physical harm and damaging her mobile phone. The same individual also participated in an event near the Parliament in Tbilisi on 14th March, where they removed the European flag from the legislature building. The Special Investigation Service has initiated an inquiry into the obstruction of the journalist’s professional duties, and one suspect has been arrested.
Several threats were made to the journalist by the violent person’s supporters, necessitating an urgent response.
The Media Ombudsman, a coalition member organisation, is protecting Nato Gogelia’s interests. The Special Investigation Service has already presented additional evidence for the protection of the journalist and her underaged children.
Media Advocacy Coalition requests the Special Investigation Service to promptly investigate the journalist and her minor children’s human rights infringement, award them the status of alleged victims, and enforce the special protection regulations prescribed by the Georgian law.