კოალიცია “ტელეკომპანია პირველის” ჟურნალისტებზე თავდასხმის ფაქტს ეხმიანება
მედიის ადვოკატირების კოალიცია გმობს “ტელეკომპანია პირველის” საგამოძიებო გუნდზე თავდასხმას და მოუწოდებს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს დროულად გამოიძიოს ჟურნალისტების წინააღმდეგ ჩადენილი კიდევ ერთი უკანონობა.
“ტელეკომპანია პირველის” მიერ 2023 წლის 29 აპრილს გავრცელებულ მასალაში ცალსახად ჩანს, როგორ აყენებენ სიტყვიერ და ფიზიკურ შეურაცხყოფას ტელევიზიის საგამოძიებო გუნდის წევრებს და ხელს უშლიდნენ პროფესიული საქმიანობის განხორციელებას. ნოდარ მელაძის განცხადებით, ჟურნალისტები   იძიებდნენ პრემიერ მინისტრ ირაკლი ღარიბაშვილის მამის, ტარიელ ღარიბაშვილის ღვინის ქარხანასთან დაკავშირებულ საქმეს. მედიის ინფორმაციით, ჟურნალისტების მიმართ განხორციელებულ ძალადობაში მონაწილეობდნენ ნუგზარ ალუღიშვილი და ზაქარია ბოსტოღანაშვილი. ნუგზარ ალუღიშვილი “ტელეკომპანია პირველის” ჟურნალისტებს სასამართლოშიც უჩივლა ჟურნალისტური გამოძიების გამო და ითხოვს ზიანის ანაზღაურებას.
სამწუხაროდ, ჟურნალისტებზე თავდასხმა სერიოზულ გამოწვევად რჩება ქართული მედიისთვის. ჟურნალისტების მიმართ მმართველი პარტიის, “ქართული ოცნების” აგრესიული რიტორიკა, ძალადობაზე უმოქმედობა, პოლიტიკურად მოტივირებული საქმეები თუ მიზანმიმართული დეზინფორმაციული კამპანია კიდევ უფრო ახალისებს მსგავსი სახის ძალადობას. აღნიშნულის ფონზე, კიდევ უფრო შესამჩნევია ხელისუფლების მტრული დამოკიდებულება ნოდარ მელაძის გამომძიებელ ჟურნალისტთა გუნდის მიმართ.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მიიჩნევს, რომ ზემოაღნიშნული ინციდენტის სწრაფ გამოძიებასთან ერთად, ხელისუფლება ვალდებულია უზრუნველყოს უსაფრთხო სამუშაო გარემოს შექმნა მედიის ყველა წარმომადგენლისთვის.

The Coalition reacts to the attack on the journalists of TV Pirveli
The Media Advocacy Coalition condemns the attack on the investigative team of TV Pirveli and calls on the Special Investigation Service to immediately investigate yet another illegal act committed against journalists.
In the footage published by TV Pirveli on 29 April, it is clearly seen how TV investigative crew is verbally and physically insulted and prevented from carrying out their professional activities. According to Nodar Meladze of TV Pirveli, the journalists were investigating the case related to the winery owned by Prime Minister Irakli Gharibashvili’s father, Tariel Gharibashvili. According to the media, Nugzar Alughishvili and Zakaria Bostoghanashvili were involved in the violence against the journalists.
Unfortunately, attacks on journalists remain a serious challenge for the Georgian media. Aggressive rhetoric of the rulingGeorgian Dream party against journalists, inaction against violence, politically motivated cases or targeted disinformation campaign further encourage this kind of violence against media. Against this background, the government’s hostile attitude towards Nodar Meladze’s team of investigative journalists is even more striking.
The Media Advocacy Coalition believes that in addition to the prompt investigation of the above-mentioned incident, the authorities are obliged to ensure the creation of a safe working environment for all media representatives.