კოალიცია ,,TV მონიტორინგის“ გადამღებ ჯგუფზე თავდასხმას ეხმიანება
2022 წლის 05 ივლისს [1] ,,TV მონიტორინგის“ გადამღებ ჯგუფს  შოთიკო სადაღაშვილს და თორნიკე გელიტაშვილს ჟურნალისტური საქმიანობის დროს თავს დაესხნენ [2]. შემთხვევა ქარელის მუნიციპალიტეტში მოხდა. ჟურნალისტის ინფორმაციით, მოძალადეები ძალადობრივი და პრორუსული  ჯგუფის ,,ალტ-ინფოს“ პარტიის მხარდამჭერებად გაეცნენ,  არხის სარედაქციო, პროევროპული პოლიტიკის გამო აკრიტიკებდნენ და  ხელს უშლიდნენ პროფესიულ საქმიანობაში.
იმავე დღეს სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა მედიასაშუალებით გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, „TV მონიტორინგის“ თანამშრომლებისთვის, ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელის შეშლის ფაქტზე, საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 154-ე მუხლის პირველი ნაწილით გამოძიება დაიწყო [3].
მნიშვნელოვანია, რომ  ძალადობრივ და პრორუსულ  ჯგუფთან ,,ალტ-ინფოსთან“ დაკავშირებულმა პირებმა 2021 წლის 5 და 6 ივლისს  თბილისში, რუსთაველის გამზირზე მედიის წარმომადგენლებზე იძალადეს, მიაყენეს ფიზიკური დაზიანება და დაუმტვრიეს ტექნიკა. მთლიანობაში 53 ჟურნალისტი, ოპერატორი და ფოტოგრაფი დაშავდა. ამ მძიმე გამოცდილების ფონზე, ხელისუფლება ვალდებულია განსაკუთრებული ყურადღება დაუთმოს პრორუსული ჯგუფთან დაკავშირებული პირების მიერ გამოხატულ აგრესიას. მით უფრო, როცა Რეგიონებში მცხოვრები ჟურნალისტები პროფესიული მოვალეობის შესრულებისას შესაძლოა კიდევ უფრო დაუცველები აღმოჩნდნენ.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მოუწოდებს სპეციალურ საგამოძიებო სამსახურს სწრაფი და ეფექტიანი გამოძიების პირობებში გამოიკვლიოს „TV მონიტორინგისთვის“ ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლის შემთხვევა.
კოალიცია მიმართავს შინაგან საქმეთა სამინისტროს  გაატაროს პრევენციული ზომები მედიის წარმომადგენლებზე გახშირებული თავდასხმების შესაჩერებლად.
[1]  სტატია: თავდასხმა TV მონიტორინგის გადამღებ ჯგუფზე – ძალადობრივი და პრორუსული პარტიის მხარდამჭერებმა ტელევიზიის აპარატურის დამტვრევა სცადეს https://bit.ly/3P5Bpqn

The Coalition reacts to attack on TV Monitoringi camera crew
On 5 July 2022 the TV Monitoringi crew, Shotiko Sadaghashvili and Tornike Gelitashvili were attacked during their journalistic activities [1, 2]. The incident took place in the Kareli Municipality. According to the journalist, the perpetrators self-identified themselves as supporters of the violent pro-Russian group “Alt-Info”, criticising the channel for its pro-European editorial policy and interfering with their professional activities.
On the same day, on the basis of the information aired by the media, the Special Investigation Service opened a probe into the illegal obstruction of the journalistic activities of TV Monitoringi crew in accordance with the first part of Article 154 of the Criminal Code of Georgia [3].
It is important to note that on 5-6 July, 2021, persons associated with the violent and pro-Russian group “Alt-Info” attacked media representatives on Rustaveli Avenue in Tbilisi, physically injured them and broke their equipment. A total of 53 journalists, cameramen and photographers were injured. In the light of this difficult experience, the authorities are obliged to pay particular attention to the aggression of persons associated with the pro-Russian group. All the more so as journalists living in the regions may find themselves even more vulnerable in the exercise of their professional duties.
The Media Advocacy Coalition calls on the Special Investigation Service to promptly and effectively investigate the case of interference in the journalistic activities of TV Monitoringi.
The Coalition calls on the Ministry of Interior to take preventive measures to stop the frequent attacks on media workers.
[1] Article: Attack on TV Monitoring camera crew – supporters of a violent and pro-Russian party tried to smash TV equipment https://bit.ly/3P5Bpqn