მედიის ადვოკატირების კოალიცია მკაცრად გმობს საზოგადოებრივი მაუწყებლის ჟურნალისტების დევნას არხის სამეურვეო საბჭოს წევრების მიერ, რომლებიც “ქართული ოცნებისადმი” ლოიალობით გამოირჩევიან.
საგანგაშოა საბჭოს წევრების მოწოდება პროკურატურისადმი, რომ მან პროფესიონალი და კეთილსინდისიერი ჟურნალისტების საქმე შეისწავლოს, მათი კრიტიკული განცხადებების გამო.
მიგვაჩნია, რომ ეს არის უპრეცედენტო ზეწოლა მედიის თავისუფლებაზე და პირდაპირი მუქარა იმ ჟურნალისტების მიმართ, რომლებიც ასრულებენ საკუთარ პროფესიულ მოვალეობას და საზოგადოებრივი მაუწყებლის ხელმძღვანელობას და ივანიშვილის რეჟიმს უკანონო ქმედებებში ამხელენ.
მიმდინარე წლის 21 მარტს საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს ცალკეულმა წევრებმა იმსჯელეს მათი ჟურნალისტების – ვასილ ივანოვ-ჩიქოვანის, ნინო ზაუტაშვილის, კახა მელიქიძისა და გია იმნაიშვილის კრიტიკულ განცხადებებზე. ჟურნალისტების მიერ გავრცელებულ სარწმუნო ინფორმაციაზე შესაბამისი რეაგირების ნაცვლად, “ქართული ოცნების” მხარდამჭერმა საბჭოს წევრებმა, მათ შორის თავმჯდომარემ ვასილ მაღლაფერიძემ, გრიგოლ (გია) მურღულიამ, გიორგი კოხრეიძეძ, თამილა დოლიძემ, ბონდო მძინარაშვილმა, იზაბელა ოსიპოვამ, გიორგი იაკობაშვილმა და სოსო სტურუამ, პროკურატურის ჩართულობა და აღნიშნული ჟურნალისტების საქმის შესწავლა მოითხოვეს. ივანიშვილი რეჟიმის ლოიალური საბჭო უსაფუძვლოდ ამტკიცებდა, რომ ჟურნალისტები „ფინანსური ან პოლიტიკური ინტერესებით” მოქმედებდნენ. „შთაბეჭდილება მაქვს, რომ ამ ყველაფერში მასონური ლოჟაა ჩარეული”- განაცხადა საბჭოს ერთ-ერთმა წევრმა თამილა დოლიძემ.
ეს შემთხვევა არ არის იზოლირებული – ეს არის “ქართული ოცნების” მიერ გატარებული სისტემური პოლიტიკის ნაწილი, რომელიც მიზნად ისახავს პროფესიონალი, დამოუკიდებელი და პროევროპელი ჟურნალისტების დევნას. “ქართული ოცნების” გავლენის ქვეშ მყოფი მმართველი პირების ხელმძღვანელობით, საზოგადოებრივი მაუწყებლის სარედაქციო პოლიტიკა მიკერძოებულია ივანიშვილის რეჟიმის სასარგებლოდ, რაც დადასტურებულია სხვადასხვა დამოუკიდებელი მონიტორინგის შედეგებით.
არსებობს მრავალი შემთხვევა, მოქმედი თუ ყოფილი ჟურნალისტების ჩვენებები, რომლებიც ააშკარავებენ მაუწყებლის პროპაგანდისტულ და დეზინფორმაციულ პოლიტიკას. ევროპარლამენტი მოითხოვს სანქციების დაწესებას სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე ვასილ მაღლაფერიძისა და დირექტორ თინათინ ბერძენიშვილის მიმართ პროპაგანდის გავრცელებასა და რეპრესიული რეჟიმის მხარდაჭერისთვის.
აღსანიშნავია, რომ უწყვეტ აქციებთან ერთად, მიმდინარეობს პროტესტი საზოგადოებრივი მაუწყებლის შენობასთან, სადაც მოქალაქეები ითხოვენ, რომ მაუწყებელმა შეასრულოს თავისი მისია, უზრუნველყოს სათანადო გაშუქება და ხალხის ხმის საზოგადოებამდე მიტანა.
საზოგადოებრივი მაუწყებლის როლი კრიტიკულად მნიშვნელოვანია ჩვენი დემოკრატიისთვის, და სწორედ ამ დამოუკიდებელი და პროფესიონალი ჟურნალისტების წყალობით, ჯერ კიდევ არსებობს საზოგადოებაში რწმენა საზოგადოებრივი მაუწყებლის იდეის მიმართ. მიუხედავად ზეწოლისა, ეს ჟურნალისტები აგრძელებენ პროფესიული სტანდარტების დაცვას და ცდილობენ ობიექტური ინფორმაციის მიწოდებას საზოგადოებისთვის.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია გამოხატავს სრულ სოლიდარობას საზოგადოებრივი მაუწყებლის კეთილსინდისიერი და პროფესიონალი ჟურნალისტების მიმართ და მოუწოდებს საერთაშორისო საზოგადოებას, განსაკუთრებით კი ევროპის მაუწყებელთა კავშირს (EBU), აქტიურად ჩაერთოს არსებულ სიტუაციაში. მიუღებელია, რომ EBU-ს წევრი მაუწყებლის ხელმძღვანელობა დევნიდეს კოლეგებს პროფესიული მოვალეობის შესრულების გამო და პროპაგანდას და დეზინფორმაციის გამავრცელებელი იყოს.

Statement by MAC on the Persecution of Independent Journalists by the Public Broadcaster’s Board of Trustees
23 March 2025
The Media Advocacy Coalition strongly condemns the persecution of journalists by members of the Public Broadcaster’s Board of Trustees affiliated with the Georgian Dream. The Board members’ call for the Prosecutor’s Office to investigate statements made by professional and ethical journalists is deeply concerning.
We believe this represents unprecedented pressure on media freedom and poses a direct threat to journalists who fulfill their professional duty and expose the leadership of the public broadcaster and Ivanishvili’s regime in illegal actions.
On March 21 of this year, several members of the Public Broadcaster’s Board of Trustees discussed critical statements made by Public Broadcaster journalists Vasil Ivanov-Chikovani, Nino Zautashvili, Kakha Melikidze, and Gia Imnaishvili. Rather than addressing appropriately to the credible information shared by these journalists, the Georgian Dream-aligned Board Members including Chairman Vasil Maghlaperidze, Grigol (Gia) Murghulia, Giorgi Kokhreidze, Tamila Dolidze, Bondo Mdzinarashvili, Izabela Osipova, Giorgi Iakobashvili, and Soso Sturua-called for the Prosecutor’s Office involvement and investigation of the case. The Board made groundless allegations that the journalists were acting based on “financial or political interests.” “I have the impression that a Masonic lodge is involved in all this,” stated Board member Tamila Dolidze.
This case is not isolated incident – it represents part of the broader pattern of the Georgian Dream affecting professional, independent, and pro-European journalists. Under the current leadership, the Public Broadcaster’s editorial approach has shown particular biases in favor of Ivanishvili’s regime, as documented by various independent monitoring organizations.
There are numerous cases and testimonies from current and former journalists exposing the broadcaster’s propagandistic and disinformation policies. The European Parliament demands sanctions against Board Chairman Vasil Maghlaperidze and Director Tinatin Berdzenishvili for propagating narratives of the repressive regime.
It’s worth noting that alongside ongoing demonstrations, every day, citizens are gathering and protesting at the Public Broadcaster’s building, demanding that the broadcaster fulfills its mission, provides adequate coverage, and conveys the people’s voice to society.
The Public Broadcaster’s role is critically important for Georgia’s democratic ecosystem,  and specific journalists standing out with independence and professionalism contribute to maintaining public trust in the idea of public broadcasting. Despite the pressure, these journalists uphold professional standards and attempt to provide objective information to the public.
The Media Advocacy Coalition expresses support for the professional journalists at the Public Broadcaster and encourages the international community, particularly the European Broadcasting Union (EBU), to actively engage in the current situation and examine the circumstances described above.