მედიის ადვოკატირების კოალიცია ეხმიანება კომუნიკაციების კომისიის მიერ ტელეკომპანია „ფორმულას“ მორიგ დაჯარიმებას და მკაცრად გმობს მედიაზე განხორციელებულ სამართლებრივ თუ პოლიტიკურ დევნას. დამოუკიდებელი მედიის წინააღმდეგ მიმართული მსგავსი ქმედებები პირდაპირ საფრთხეს უქმნის ქვეყანაში გამოხატვის თავისუფლებასა და მედიაგარემოს.
17 ივლისს მიღებული სადავო გადაწყვეტილების თანახმად, კომუნიკაციების კომისიამ, მედიამომსახურებების რეგულირების დეპარტამენტის მედიამონიტორინგის საფუძველზე, „ფორმულა“ 5 000 ლარით დააჯარიმა. მარეგულირებელმა მიიჩნია, რომ ტელეკომპანიამ დაარღვია „მაუწყებლობის შესახებ“ კანონი. კომისიამ კანონდარღვევად შეაფასა საინფორმაციო გამოშვებებში ისეთი ტერმინების სისტემატური გამოყენება, როგორიცაა „ოცნების ხელისუფლება“, „ოცნების პროკურატურა“, „რეპრესიული კანონები“ და „ოცნების რეჟიმის რეპრესიები“.
აღნიშნული გადაწყვეტილებით კომისია კიდევ ერთხელ უხეშად ჩაერია მედიის სარედაქციო დამოუკიდებლობაში და განახორციელა შინაარსობრივი ცენზურა. ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც კომუნიკაციების კომისია ტელეკომპანია „ფორმულასა“ და, ზოგადად, დამოუკიდებელ მედიას რეპრესიული კანონმდებლობის იმპლემენტაციის ფარგლებში ასანქცირებს. კრიტიკული აზრისა და სარედაქციო პოლიტიკის გამო მაუწყებლების დაჯარიმება მიზანმიმართული, სახიფათო ტენდენციის ნაწილია, რომლის მიზანიც „ქართული ოცნებისთვის“ არასასურველი ნარატივების შეზღუდვაა. აღნიშნულმა გადაწყვეტილებამ კიდევ ერთხელ წარმოაჩინა, რომ მარეგულირებელი ორგანო, რომლის დამოუკიდებლობაც მხოლოდ კონსტიტუციისა და კანონმდებლობის ფურცლებზე წერია, რეალურად „ქართული ოცნების“ გავლენის ქვეშ მოქმედებს და ქვეყანაში ცენზურის დამკვიდრების ერთ-ერთი რეპრესიული ინსტრუმენტია.
დღევანდელ გადაწყვეტილებას მხარი დაუჭირა კომისიის ოთხმა წევრმა, კერძოდ: გოგა გულორდავამ (თავმჯდომარე), ნათია კუკულაძემ, ეკატერინე იმედაძემ და ივანე მახარაძემ. სხდომას არ ესწრებოდა მეხუთე წევრი, ანი ვაზაგაშვილი, რომელიც ახლახან შეუერთდა უწყებას, მანამდე კი, თავმჯდომარის მსგავსად, „ქართული ოცნების“ მიმართ ლოიალურ და სანქცირებულ ტელეკომპანია „იმედში” მუშაობდა. კომისიონერების მსგავსად, მარეგულირებლის სტრუქტურული ერთეულები, მათ შორის მედიამომსახურებების რეგულირების დეპარტამენტი კონსტანტინე ქორიძის ხელმძღვანელობით, დამოუკიდებელი მედიის წინააღმდეგ მიმართული ცენზურის პოლიტიკის ლოიალური შემსრულებლები არიან.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია სრულ სოლიდარობას უცხადებს ტელეკომპანია „ფორმულას“ და ქვეყანაში მოქმედ თითოეულ დამოუკიდებელ მედიას თუ ჟურნალისტს, რომლებიც არსებული წნეხის პირობებშიც კი აგრძელებენ თავიანთი პროფესიული მოვალეობის შესრულებას, იცავენ სარედაქციო თავისუფლებას და უზრუნველყოფენ საზოგადოების ინფორმირებას.

The Media Advocacy Coalition responds to the latest fining of the television company “Formula” by the Communications Commission and strongly condemns the legal and political persecution directed against the media. Such actions aimed at independent media pose a direct threat to freedom of expression and the media environment in the country.
According to the controversial decision adopted on July 17, the Communications Commission, based on media monitoring by the Media Services Regulation Department, fined “Formula” 5,000 GEL. The regulator deemed that the television company violated the Law on Broadcasting. The Commission classified the systematic use of terms in news broadcasts such as “Dream Government,” “Dream Prosecutor’s Office,” “Repressive Laws,” and “Repressions of the Dream Regime” as a legal violation.
With this decision, the Commission has once again grossly interfered with the media’s editorial independence and carried out content-based censorship. This is not the first time the Communications Commission has sanctioned TV “Formula” as well as other independent media while implementing repressive legislation. Fining broadcasters for critical expression and editorial policy is part of a deliberate, dangerous trend aimed at restricting narratives unfavorable to “Georgian Dream.” This decision has once again demonstrated that the regulatory body, whose independence is written only on the pages of the Constitution and legislation, actually operates under the influence of “Georgian Dream” and is one of the repressive tools for establishing censorship in the country.
Today’s decision was supported by four members of the Commission, namely: Goga Gulordava (Chairman), Natia Kukuladze, Ekaterine Imedadze, and Ivane Makharadze. The fifth member, Ani Vazagashvili, did not attend the meeting. She recently joined the agency, and before that, similar to the Chairman, worked at TV “Imedi,” a station loyal to “Georgian Dream” that has been sanctioned. Just like the commissioners, the regulator’s structural units, including the Media Services Regulation Department led by Konstantine Koridze, are loyal executors of the censorship policy directed against independent media.
The Media Advocacy Coalition expresses its full solidarity with TV “Formula” and all independent media outlets or journalists operating in the country who, even under the current pressure, continue to fulfill their professional duties, defend editorial freedom, and ensure the public remains informed.