მედია ადვოკატირების კოალიცია გმობს პარლამენტის მიერ აკრედიტებული ჟურნალისტების კომიტეტის მოსმენაზე არ შეშვების ფაქტს
30 ივნისი 2023
მედიით  გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად 29 ივნისს კომიტეტის სხდომაზე, სადაც კინემატოგრაფისტებმა საპროტესტო პერფორმანსი გამართეს, მედიის წარმომადგენლები არ დაუშვეს. შედეგად, მათ არ მიეცათ შესაძლებლობა, გადაეღოთ პროტესტის ამსახველი მასალა.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როცა აკრედიტებული ჟურნალისტები პარლამენტში თავიანთი მოვალეობების შესრულებისას დაუსაბუთებელ დაბრკოლებებს აწყდებიან. მედიის ადვოკატირების კოალიცია მიიჩნევს რომ ეს საგანგაშო ინციდენტი სერიოზულ შეშფოთებას იწვევს  საკანონმდებლო ორგანოში გამჭვირვალობასა და დემოკრატიულ ღირებულებებთან დაკავშირებით. სამწუხაროა, რომ საქართველოს პარლამენტი გახდა ქვეყანაში მედიის შეზღუდვის ერთ-ერთი სიმბოლო.
მსგავს კრიტიკულ პროცესებზე მედიის ხელმისაწვდომობის შეზღუდვით, პარლამენტი ზღუდავს საზოგადოების კონტროლს, ხელს უშლის მოსახლეობას ინფორმირებულობას და ართმევს შესაძლებლობას ჩაერთოს  დემოკრატიულ პროცესში.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარეს, ბატონ შალვა პაპუაშვილს, უზრუნველყოს სათანადო სამუშაო პირობები მედიის წარმომადგენლებისთვის. საქართველოს პარლამენტი ვალდებულია პატივი სცეს პრესის თავისუფლებას, რომელიც აღიარებულია ეროვნული და საერთაშორისო კანონებით.

Media Advocacy Coalition condemns barring of accredited journalists from parliamentary committee hearing
30 June 2023
According to media reports, media representatives were not allowed to attend the committee meeting in the Parliament on 29 June where the cinematographers staged a protest performance. As a result, they were unable to film the protest material.
This is not the first time that accredited journalists have faced unjustified obstacles in carrying out their work at the Parliament. The Media Advocacy Coalition believes that this alarming incident raises serious concerns about transparency and democratic values in the legislative body. It is unfortunate that the Parliament of Georgia has become one of the symbols of media restrictions in the country.
By restricting media access to such critical processes, the Parliament is limiting public scrutiny, preventing citizens from being informed and depriving them of the opportunity to participate in the democratic process.
The Media Advocacy Coalition calls on the Speaker of the Parliament of Georgia, Mr Shalva Papuashvili, to ensure proper working conditions for media representatives. The Parliament of Georgia is obliged to respect the freedom of the press as recognised by national and international laws.