მედიაგარემოს შეფასება – ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტური
კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” მიიჩნევს, რომ 2021 წლის 30 ოქტომბერს ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნების მეორე ტურის გაშუქებისას ჟურნალისტებს და ოპერატორებს რიგ შემთხვევებში არ ჰქონდათ შესაძლებლობა თავისუფლად შეესრულებინათ პროფესიული მოვალეობა.  ისინი თითქმის ყველა საარჩევნო ოლქში მუშაობდნენ სიტყვიერი და ფიზიკური თავდასხმის ან/და თავდასხმის მაღალი რისკის შემცველ აგრესიულ გარემოში. სამართალდამცველები კი ვერ უზრუნველყოფდნენ მათი ფიზიკური უსაფრთხოების დაცვას და ხელშემშლელი გარემოებების ეფექტურ აღმოფხვრას.
საარჩევნო დღის დასაწყისშივე, მაღალი თანამდებობის პირები ტრადიციულად გამოხატავდნენ უარყოფით დამოკიდებულებას  და უხეშად ესაუბრებოდნენ ჟურნალისტებს თავიანთ საჯარო გამოსვლებში. მაგალითად, საქართველოს Პრემიერ მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა ოპოზიციურად განწყობილი მაუწყებლის “მთავარი არხის” ჟურნალისტს “პროვოკატორი” უწოდა. „ნაციონალური მოძრაობის ზონდერად” მოიხსენია   ტელეკომპანია „ფორმულას“ ჟურნალისტი პარლამენტის წევრმა დაჩი ბერაიამ.
მაღალი თანამდებობის პირების აგრესია  კვლავაც მყისიერად აისახა მმართველი პარტიის მხარდამჭერთა ქცევაზე. კენჭისყრის დღეს მედიის წარმომადგენლები თითქმის ყველა საარჩევნო ოლქში თავდასხმის ობიექტები გახდნენ.  “ქართული ოცნების” კოორდინატორები საარჩევნო უბნების გარე პერიმეტრზე ჟურნალისტებს ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებდნენ და ცდილობდნენ ხელი შეეშალათ მათთვის პროფესიული საქმიანობის განხორციელებაში.  ისინი ჟურნალისტებს “აქტივისტებს”, “ზონდერებს”, “დეზინფორმატორებსა” და “ოპოზიციის წარმომადგენლებს” უწოდებდნენ.
აღსანიშნავია, რომ მედიის წარმომადგენლების შევიწროვება ხდებოდა, როგორც საარჩევნო უბნებზე, ისე საარჩევნო უბნის გარე პერიმეტრზე. Ზოგიერთი ინციდენტისას ე.წ. კოორდინატორები ცდილობდნენ დაეფარათ მათი ვინაობა და ამომრჩეველთა ნებაზე კონტროლის ფაქტები, ზოგჯერ საარჩევნო კომისიის წევრები ავლენდნენ მათზე დაკისრებული მოვალეობების არასაკმარის ცოდნას.
ჟურნალისტთა უფლებების დარღვევის ფაქტები საარჩევნო უბნების მიმდებარე ტერიტორიაზე:
1. თბილისში, გლდანის ერთ-ერთ საარჩევნო უბნის მიმდებარე ტერიტორიაზე ტელეკომპანია „TV პირველის” ჟურნალისტს ნანუკა ქაჯაიას სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს და ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ შეუშალეს ხელი;
2. „გადააგდე, თორემ გადაგატეხავ თავზე!“ — მარტვილში, 31-ე უბანზე ფორმულას ჟურნალისტს, ნანო ჩაკვეტაძეს უცხო პირი კითხვების დასმის დროს ფიზიკურად  დაუპირისპირდა;
3. ტელეკომპანია „TV პირველის” გადამღებ ჯგუფს რუსთავში საარჩევნო უბანთან მყოფმა პირმა, სავარაუდოდ “ქართული ოცნების” მხარდამჭერმა სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა;
4. ზუგდიდში საარჩევნო უბანთან „ქართული ოცნების” კოორდინატორები ტელეკომპანია „ფორმულას” ჟურნალისტს სიტყვიერად და ფიზიკურად დაუპირისპირდნენ;
5. ტელეკომპანია „ფორმულას” ჟურნალისტ ნინო ჩაკვეტაძეს, მარტვილში მე-2 საარჩევნო უბანზე თავს დაესხნენ;
6. ტელეკომპანია „TV პირველის” ინფორმაციით, „ქართული ოცნების” მხარდამჭერმა მათ ჟურნალისტს მიკროფონი წაართვა.  ფაქტზე დაწყებულია გამოძიება;
7. „TV მედია ცენტრის” ჟურნალისტის გიგა გელხვიიძის ინფორმაციით, ქუთაისში მე-14 საარჩევნო უბანზე მას სიტყვიერად და ფიზიკურად დაუპირისპირდნენ;
8. ტელეკომპანია „ფორმულას” ინფორმაციით, ქუთაისში მათ გადამღებ ჯგუფს აგრესიულად განწყობილი პირები დაუპირისპირდნენ და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს;
9. ერთ-ერთ საარჩევნო უბანზე, კენჭისყრის შენობაში ტელეკომპანია „TV პირველის” ჟურნალისტს საარჩევნო უბნის წარმომადგენელი სიტყვიერად დაუპირისპირდა;
10. ტელეკომპანია „TV პირველის” ინფორმაციით „ქართული ოცნების” აგრესიულად განწყობილმა დამკვირვებელმა მათ ჟურნალისტს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა;
11. ბათუმში, ერთ-ერთ უბანზე TV 25 – ის გადამღები ჯგუფისთვის კამერის დაზიანება სცადეს და ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელი შეუშალეს. ფაქტზე დაწყებულია გამოძიება;
12. ასევე, ბათუმში, ჟურნალისტ თეო ფუტკარაძეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს.  ფაქტზე დაწყებულია გამოძიება;
13. ქუთაისში, მე-15 უბანზე On.ge-ის ჟურნალისტს, იზაბელა მოდებაძეს აგრესიულად განწყობილმა პირმა მუშაობაში ხელი შეუშალა, მისი ტექნიკის დაზიანება სცადა და სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა;
14. გონიოში ტელეკომპანია „ფორმულას” და „მთავარი არხის” გადამღებ ჯგუფებს თავს დაესხნენ და სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენეს. ამასთან “ფორმულას” ჟურნალისტს კაცი თმაში წვდა და შეაგინა. ფაქტთან დაკავშირებით დაწყებულია გამოძიება. ჟურნალისტს სამართლებრივ დახმარებას კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის” გაუწევს;
15. ფოთში „ქართული ოცნების” აგრესიულად განწყობილი აქტივისტები „მთავარი არხის” ჟურნალისტს თავს დაესხნენ და ფიზიკური და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს;
16. სოფელ ზემო მესხეთში ტელეკომპანია „ფორმულას” ჟურნალისტს ქვა ესროლეს და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს;
17. “მთავარი არხის” ჟურნალისტ ემა გოგოხიას სენაკის ერთ-ერთ საარჩევნო უბანზე დაუპირისპირდნენ და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენეს. ჟურნალისტს ტელეკომპანია პოსტ TV – ის წარმომადგენელი მიზანმიმართულად  უშლიდა ხელს მუშაობაში.
18. „ჩვენი დრო მოვიდა, ჩვენი!“ – სავარაუდოდ “ქართული ოცნების” აგრესიულმა მხარდამჭერმა “ფორმულას” ჟურნალისტს მარტა ქურასბედიანს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.
ჟურნალისტთა უფლებების დარღვევა საარჩევნო უბნებზე:
1. ქარელის მუნიციპალიტეტში, მე-2 საარჩევნო უბანში “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის” დამკვირვებელი „ტვ მონიტორინგის” ჟურნალისტს თავს დაესხა და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. მალევე ოპოზიციურმა პარტიამ გააკეთა განცხადება და წარმომადგენლობის უფლება შეუჩერა. ფაქტთან დაკავშირებით კი დაწყებულია გამოძიება.
2. „გურიანიუსის” ინფორმაციით, სენაკის პირველი საარჩევნო უბნიდან მათი ჟურნალისტი ჯემალ ღამბაშიძე საუბნო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარემ კანონის მოთხოვნათა დარღვევით გამოაძევა, ჟურნალისტს არ მიეცა უბანზე დაბრუნების და ჟურნალისტური საქმიანობის გაგრძელების შესაძლებლობა. მომხდარის თაობაზე კოალიციის წევრმა ორგანიზაციამ – საერთაშორისო გამჭვირვალობა – საქართველომ მოამზადა საჩივარი.
განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია, სამართალდამცავმა უწყებებმა მიიღონ ზომები ჟურნალისტურ საქმიანობაში ჩარევის ფაქტების შესამცირებლად. ამასთან  მოხდეს მედიასაშუალებების წარმომადგენლებზე თავდასხმის ფაქტების სწრაფი და ეფექტური გამოძიება.
გამოვლენილი დარღვევების ფონზე, კოალიცია კიდევ ერთხელ მოუწოდებს მმართველ პარტიას გააკეთოს ღია განცხადებები თავისუფალი მედიის მხარდასაჭერად.
Სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვნად მიგვაჩნია, პრემიერ მინისტრმა და საქართველოს პრეზიდენტმა გამოხატონ მოსაზრებები ჟურნალისტებისა და ოპერატორების უსაფრთხოების მნიშვნელობასთან დაკავშირებით.
მოვუწოდებთ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას შეაფასოს საუბნო და საოლქო კომისიის წევრების მიერ საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ქცევის წესების შესრულების ხარისხი და მიიღოს სათანადო ზომები საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა პრაქტიკის გაუმჯობესების მიზნით.
კოალიცია “მედიის ადვოკატირებისთვის”  აგრძელებს მედიის წარმომადგენელთა დაცვას. ჟურნალისტებსა და ოპერატორებს კვლავაც აქვთ შესაძლებლობა ცხელი ხაზის 555 795 776 მეშვეობით მიიღონ სამართლებრივი რჩევები საარჩევნო პროცედურების  გაშუქების  და საკუთარი უფლებების დაცვის თაობაზე.

Assessment of Media Environment during the Second Round of Local Self-Government Elections
Media Advocacy Coalition observed that journalists and cameramen faced significant challenges in performing their duties during the runoffs of local self-government elections on 30 October 2021. As a result, they were unable to carry out their professional duties freely. In almost all constituencies, they worked in an aggressive environment that put them at a high risk of verbal and physical assault. Law enforcement officers were unable to ensure their physical safety and effectively remove any obstacles.
At the start of election day, senior officials typically conveyed a negative attitude and used impolite language toward journalists in their public speeches. For instance, the Prime Minister of Georgia, Irakli Gharibashvili, referred to a journalist from the opposition broadcaster Mtavari Arkhi TV as a “provocateur”. MP Dachi Beraia called Formula TV journalist “a thug of the United National Movement”.
The aggression of high-ranking officials had an immediate impact on the supporters of the ruling party. On the day of the vote, media representatives were attacked in almost every constituency. Coordinators from the Georgian Dream party physically assaulted journalists at the outer perimeter of the polling stations and attempted to impede their professional activities. Journalists were labeled as “activists,” “thugs,” “disinformers,” and “representatives of the opposition”.
Media representatives were subjected to harassment at both the polling stations and the external perimeter. During one of the incidents, the so-called party coordinators attempted to conceal their identities and attempt to control voters’ will. Furthermore, the members of the election commission displayed an inadequate level of knowledge of their duties.
Facts of violations of journalists‘ rights in the vicinity of election precincts:
• Near one of the polling stations in Gldani, Tbilisi, Nanuka Kajaia, a journalist from TV Pirveli was subjected to verbal abuse and faced illegal obstruction while performing her journalistic duties;
• “Throw it away, otherwise I’ll break your head!” –   in Martvili, Formula TV journalist Nano Chakvetadze was physically confronted by an unknown person when she attempted to ask questions;
• The camera crew of TV Pirveli was subjected to verbal abuse by an individual near the polling station in Rustavi, probably a supporter of the Georgian Dream;
• The Georgian Dream party coordinators confronted the journalist of Formula TV at the polling station in Zugdidi, using both verbal and physical aggression;
• Journalist Nino Chakvetadze from Formula TV was attacked while at the 2nd polling station in Martvili;
• TV Pirveli reported that a Georgian Dream supporter forcibly took the microphone from their journalist. An investigation into the incident has been launched;
• According to TV Media Center, journalist Giga Gelkhvidze from TV Media Center reported that he faced verbal and physical challenges at the 14th polling station in Kutaisi;
• Per Formula TV, their filming crew in Kutaisi was confronted by aggressive individuals who also subjected them to verbal insults;
• At one of the polling stations, the election official verbally confronted a TV Pirveli journalist;
• TV Pirveli reported that an observer from the Georgian Dream insulted and physically threatened their journalist;
• The TV 25 team’s camera was damaged in Batumi, and their journalistic work was disrupted. An investigation into the incident has commenced;
• Furthermore, Teo Putkaradze, a journalist, was verbally and physically assaulted in Batumi. An investigation has been launched regarding the incident;
• In the 15th precinct of Kutaisi, On.ge journalist Izabela Modebadze was prevented from carrying out her work by an aggressive individual who attempted to damage her equipment. Furthermore, this individual verbally and physically assaulted her;
• In Gonio, both Formula TV and Mtavari Arkhi TV crews were attacked and subjected to both physical and verbal abuse. Additionally, during the incident, an individual touched the hair and insulted a Formula TV journalist;
• Aggressive activists from the Georgian Dream party in Poti attacked and verbally and physically abused Mtavari Arkhi TV journalist;
• In Zemo Meskheti village, a Formula TV journalist was pelted with a stone and verbally insulted.
• Emma Gogokhia, Mtavari Arkhi TV journalist was also verbally assaulted at a polling station in Senaki. The representative from POSTV purposely obstructed the journalist’s work.
Violation of Journalists’ Rights at Polling Stations:
• TV Monitoringi journalist was attacked and physically assaulted by an observer from the United National Movement party in the 2nd election precinct of Kareli Municipality. The opposition party issued a statement and suspended the right of representative shortly thereafter. An investigation has been initiated to address the incident.
• According to “Gurianews”, their journalist Jemal Gambashidze was expelled from the first polling station of Senaki by the Precinct Election Commission chairperson, in violation of legal requirements. The journalist was not permitted to return to the precinct and continue their journalistic activities. The member organization of the coalition – Transparency International – Georgia has prepared a complaint addressing the incident.
Law enforcement agencies must implement measures to minimize disruption to journalistic activities. Simultaneously, they should conduct an efficient and prompt investigation into the attack on media representatives.
In response to the uncovered infringements, the Coalition reiterates its appeal to the ruling party to issue clear and explicit statements in support of press freedom.
It is of utmost importance that both the Prime Minister and the President of Georgia express their views on the significance of the safety of journalists and operators.
We urge the Central Election Commission to assess the adherence of the precinct and district commission members to the conduct rules for election administration officials and to take suitable measures to enhance their implementation.
Media Advocacy Coalition remains committed to protecting media personnel. Journalists and operators can access legal guidance regarding the coverage of election procedures and the safeguarding of their rights via the hotline 555 795 776.