მედიაკოალიცია სასულიერო პირების მხრიდან ჟურნალისტებზე თავდასხმებს გმობს
კოალიცია „მედიის ადვოკატირებისთვის“ წევრი ორგანიზაციები მიიჩნევენ, რომ სასულიერო პირების მხრიდან ჟურნალისტებზე სიტყვიერი და ფიზიკური თავდასხმები საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ დაუყოვნებლივ უნდა შეისწავლოს.
გუშინ, 2021 წლის 08 მაისს, ტელეკომპანია „მთავარი არხის“ მიერ გავრცელდა ინფორმაცია ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონოდ ხელისშეშლის კიდევ ერთი ფაქტის შესახებ მასალაში ჩანს, რომ „მთავარი არხის“ ჟურნალისტს ირაკლი ვაჩიბერაძეს, გადაღების დროს ვანისა და ბაღდათის მიტროპილიტმა ანტონ ბულუხიამ ჯერ სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა, შემდეგ მუქარით აუკრძალა მის ეპარქიაში გადაადგილება, და ბოლოს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.
ამ დრომდე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასულიერო პირების არაერთ თავდასხმაზე რეაგირება არ მოუხდენია, დანაშაულის შემცველ ფაქტებზე განმარტებებს არ აკეთებს საქართველოს საპატრიარქოც.
მედიაკოალიცია სასულიერო პირების მხრიდან ჟურნალისტებზე თავდასხმებს გმობს და მოითხოვს შეწყდეს ჟურნალისტების დევნის ტენდენცია.
მედიაკოალიცია მოუწოდებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაუყოვნებლივ შეისწავლოს სასულიერო პირების მიერ ჟურნალისტების დევნის შემთხვევები. მათ შორის, დაიწყოს გამოძიება “მთავარი არხის” ჟურნალისტის ირაკლი ვაჩიბერაძის მიმართ გამოვლენილი ძალადობისა და ჟურნალისტურ საქმიანობაში უკანონო ხელშეშლასთან დაკავშირებით.

The Media Advocacy Coalition condemns attacks on journalists by clergymen
The Media Advocacy Coalition reckons that the Georgian Ministry of Internal Affairs should swiftly investigate the verbal and physical attacks on journalists by clergymen.
Yesterday, on May 8, 2021, Mtavari Arkhi TV reported about yet another instance of illegal intrusion into journalistic activities. According to the information, Anton Bulukhia, the Metropolitan of Vani and Baghdati, verbally abused Irakli Vachiberadze, Mtavari Arkhi TV journalist, during the filming and then threatened him. Additionally, he prohibited Vachiberadze from entering his diocese and ultimately physically assaulted him.
Despite numerous attacks by clerics, the Ministry of Internal Affairs of Georgia has yet to respond, and the Patriarchate of Georgia has yet to provide any clarification regarding these facts that contain signs of crime.
The Coalition disapproves of assaults on journalists by religious officials and insists on a halt to the pattern of harassing journalists.
The Media Coalition urges Georgia’s Ministry of Internal Affairs to assess quickly the incidents of journalists being targeted by religious officials. Among others, they must investigate the aggression and unlawful obstructions in the journalistic activity of Mtavari Arkhi TV’s Irakli Vachiberadze.