მედიის ადვოკატირების კოალიცია გმობს პარლამენტის მიერ კრიტიკული მედიის ჟურნალისტებისა და ოპერატორებისთვის აკრედიტაციის შეჩერებას
07 აპრილი 2023
მედიის ადვოკატირების კოალიცია გმობს პარლამენტის მიერ ტელეკომპანია “ფორმულას”, “ტვ პირველისა” და “მთავარი არხის” ჟურნალისტებისა და ოპერატორებისათვის აკრედიტაციის შეჩერებას. აღნიშნული გადაწყვეტილებები სადამსჯელო ხასიათს ატარებს, განსაკუთრებით, მმართველი პარტია “ქართული ოცნების” მხრიდან კრიტიკული მედიის მიმართ გაცხადებული ბოიკოტისა და პოლარიზებული მედიაგარემოს ფონზე.
მედია საშუალებების მიერ გავრცელებული ინფორმაციით პარლამენტმა სამი წამყვანი მედიის წარმომადგენლებს, კერძოდ ტვ „პირველის“ ჟურნალისტ რუსუდან დუმბაძეს და ოპერატორ ირაკლი მურმანიშვილს, „მთავარი არხის“ ჟურნალისტ თათია წოწონავას და ოპერატორ ზუკა ჩხვირკიას, „ფორმულას“ ჟურნალისტ სოფიო გოზალაშვილს აკრედიტაცია შეუჩერა. პარლამენტის გადაწყვეტილება დაკავშირებულია მედიების მხრიდან მომზადებული სიუჟეტებისას დეპუტატებისათვის პარლამენტის შენობაში ამერიკის შეერთებული შტატების მიერ დასანქცირებული მოსამართლეებისა და პროსამთავარობო მედია POST TV-ის ერთ-ერთი დამფუძნებლის ქალთა სექსუალურ შევიწროებაში მხილებულ შალვა რამიშვილთან დაკავშირებით. .
ქვეყანაში მედიაგარემო უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაშია. კრიტიკული მედია პოლიტიკურად მოტივირებული საქმეების, ფიზიკური თავდასხმის, მუქარის, დეზინფორმაციისა თუ უკანონო მოსმენის სამიზნეა. ხელისუფლება კრიტიკულ მედიასთან ბოიკოტის რეჟიმშია და ამით, ართმევს  საზოგადოებას განსხვავებული მოსაზრებებისა და პოზიციის მოსმენის შესაძლებლობას. ამ ფონზე, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე პარლამენტში ჟურნალისტებისათვის აკრედიტაციის წესებს იღებს. მედიის ადვოკატირების კოალიციამ არაერთგზის განაცხადა, რომ მსგავსი გადაწყვეტილება, მედიის ჩართულობისა და მათი ლეგიტიმური პოზიციების გათვალისწინების გარეშე, ჟურნალისტებისათვის საფრთხის შემცველია და შესაძლოა მედიისათვის კრიტიკული კითხვების შეზღუდვისა თუ სარედაქციო პოლიტიკაზე წნეხის მექანიზმად იყოს გამოყენებული. ჩვენი შეშფოთება დადასტურდა კიდეც, როგორც პარლამენტის ზემოაღნიშნული გადაწყვეტილებების დროს, ასევე რუსული კანონის განხილვისას, როდესაც მედიას ხელისუფლებამ საკანომდებლო ორგანოში პროფესიული საქმიანობის განხორციელებისა თუ კონსტიტუციით გარანტირებული უფლებები უკანონოდ შეუზღუდა, მათ შორის აკრედიტაციის შეჩერებით. საქართველოს პარლამენტში მასობრივი ინფორმაციის საშუალებათა წარმომადგენლების აკრედიტაციის წესი გასაჩივრებულია სასამართლოში.
ამ ვითარებაში, პარლამენტის გადაწყვეტილება კრიტიკული ტელევიზიების ჟურნალისტებისა და ოპერატორებისათვის აკრედიტაციის შეჩერებასთან დაკავშირებით,  ზღუდავს  განსხვავებულ აზრის გამოხატვისა და მმართველი პარტიის წარმომადგენლებისთვის კრიტიკული კითხვების დასმის შესაძლებლობას.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს სასწრაფოდ აღუდგინოს ტელეკომპანიების თანამშრომლებს აკრედიტაცია  და შეწყვიტოს ამ ფორმით კრიტიკულ მედიაზე დამატებითი ზეწოლის ახალი, მანკიერი პრაქტიკის დამკვიდრება.

The Media Advocacy Coalition condemns Parliament’s suspension of accreditation of critical media journalists and cameramen
07 April 2023
The Media Advocacy Coalition condemns the Parliament’s suspension of accreditation of journalists and operators of the Formula TV, TV Pirveli and Mtavari Arkhi. These decisions are punitive, especially in light of the ruling Georgian Dream party’s boycott against critical media and the polarised media environment.
According to media reports, the parliament has suspended the accreditation of three leading media figures, namely  TV Pirveli journalist Rusudan Dumbadze and cameraman Irakli Murmanishvili, Mtavari Arkhi TV’s journalist Tatia Tsotsonava and cameraman Zuka Chkhvirkia, and Formula TV journalist Sophia Gozalashvili. The parliament’s decision concerns the queries to the MPs in the parliamentary premises amidst the media’s reports on U.S.-sanctioned judges, as well as POSTV pro-government media co-founder Shalva Ramishvili, accused of sexually harassing women.
The media environment in the country is extremely difficult. The critical media are the target of politically motivated cases, physical attacks, threats, disinformation or illegal surveillance. The government boycotts critical media, depriving the public of the opportunity to hear different opinions and viewpoints. In this context, the Speaker of the Georgian Parliament adopted rules on accreditation of journalists to the Parliament. The Media Advocacy Coalition has repeatedly stated that such a decision, which does not take into account the involvement of the media and their legitimate positions, is dangerous for journalists and can be used as a mechanism to limit critical questions asked by the media or to exert pressure on editorial policies. Our concerns were confirmed both by the above-mentioned decisions of the Parliament and during the discussions around the Russian law, when the authorities illegally restricted media from their constitutionally guaranteed right to freely carry out professional activities in the legislature. The procedure for accrediting representatives of the mass media to the Parliament of Georgia was challenged in court.
In this situation, the Parliament’s decision to suspend the accreditation of journalists and operators of critical television channels limits the possibility of expressing dissenting opinions and asking critical questions to the ruling party representatives.
The Media Advocacy Coalition calls on the Georgian Parliament to urgently reinstate the accreditation of TV company employees and to stop establishing a new, pernicious practice of additional pressure on critical media.