მედიის ადვოკატირების კოალიცია გმობს ტელეკომპანია “ფორმულას” ტელეწამყვანის, ირაკლი ტაბლიაშვილის მიმართ მუქარის ფაქტებს. აღნიშნული მუქარა კრიტიკული მედიის წინააღმდეგ გადადგმული კიდევ ერთი ნაბიჯია.
ჟურნალისტსა და ტელეკომპანია “ფორმულას” გადაცემა “კონტექსტის” წამყვანს ირაკლი ტაბლიაშვილს რამდენიმე დღეა უცნობი რუსულენოვანი პირები სხვადასხვა ნომრიდან უკავშირდებიან და ემუქრებიან. ჟურნალისტმა შინაგან საქმეთა სამინისტროს უკვე მიმართა.
ბოლო თვეების განმავლობაში დაფიქსირდა არაერთი ინციდენტი, რომლის დროსაც ჟურნალისტებს თავს დაესხნენ, გაქურდეს თუ პროფესიული საქმიანობის განხორციელებაში ხელი შეუშალეს. ცოტა ხნის წინ იმავე ტელეკომპანია “ფორმულას” თანადამფუძნებელსა და წამყვანს, მიშა მშვილდაძეს სცემეს.
Ბოლო წლებში Საქართველოში საგანგაშო ტენდენციად იქცა კრიტიკულად განწყობილი ჟურნალისტების დაშინება, დისკრედიტაცია და მათზე ძალადობა, პოლიტიკური ზეწოლა თუ სამართლებრივი შევიწროება. ირაკლი ტაბლიაშვილის წინააღმდეგ მუქარა არის კრიტიკული ხმის გაჩუმებისა და ჟურნალისტის დაშინების კიდევ ერთი აშკარა მცდელობა.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდებს, ირაკლი ტაბლიაშვილის წინააღმდეგ მუქარის შემთხვევები სასწრაფოდ გამოიძიოს და პასუხისმგებელი პირები კანონის მთელი სიმკაცრით დასაჯოს. ხელისუფლებამ უნდა მიიღოს ზომები ირაკლი ტაბლიაშვილის დასაცავად და უზრუნველყოს მისი და სხვა ჟურნალისტების უსაფრთხოება, რათა მათ შეძლონ პროფესიული მოვალეობების ჯეროვნად შესრულება.

Unknown Russian-speaking persons have been calling and threatening Mr. Tabliashvili from various phone numbers during the past few days. The reporter has already contacted the Ministry of Interior.
During the last few months, many journalists have faced violent attacks, robbery, or have been prevented from carrying out their duties. Recently, a co-founder and anchor of Formula TV station, Misha Mshvildadze, was assaulted.
In recent years, Georgia has been witnessing an alarming trend of critical journalists facing intimidation, discrediting, violence, political pressure, or legal harassment. The danger to Irakli Tabliashvili is yet another obvious attempt to silence his critical voice and frighten the journalist.
The Media Advocacy Coalition urges the Georgian authorities to investigate the threats against Irakli Tabliashvili right away and penalise the culprits to the fullest extent of the law. The government ought to take steps to safeguard Irakli Tabliashvili’s security and ensure that of other reporters to enable them to carry out their jobs effectively.